Szakma

Az influenza világjárvány alatt hirtelen megszaporodnak a pneumococcus fertőzések – szakemberek sürgetik a rizikócsoportok pneumococcus vakcinációját

Az Amerikai Járványügyi Központ (CDC) Nemzeti Vakcinációügyi és Légúti Megbetegedések Részlegének igazgatója, Dr. Anne Schuchat az elmúlt hónapban súlyos pneumococcus fertőzések gyakoriságának növekedéséről számolt be az USA egész területén. A fertőzések számának emelkedését a szoros járványügyi megfigyelés alatt álló Denverben észlelték, ahol a szokásosnál csaknem háromszor több invazív pneumococcus megbetegedést jeleztek 2009. októberben, ennek 66%-át 20-59 éves felnőtteken.

2010.02.01. Infektológia

A serdülőkori (15-18 éves kor közötti) hypertonia kezelésének szakmai irányelvei - gyakorlati szempontok

Serdülőkorban akkor beszélünk hypertoniáról, ha 3 különböző időpontban végzett, alkalmanként legalább 3 mérés átlagából adódó vérnyomás szisztolés és/vagy diasztolés értéke meghaladja az adott korcsoport nemre és testmagasságra illesztett 95 percentilis értékét. A felnőttkori hypertonia diagnózisával ellentétben, a serdülőkori hypertonia diagnózisához mindig szükséges, hogy az eseti értékek alapján diagnosztizált hypertoniát 24 órás vérnyomás-monitorozással (ABPM) verifikáljuk.

2010.02.01. Belgyógyászat

Diverticulum

Vastagbél-diverticulumok, a diverticulosis prevalenciája a diagnosztikus eljárások fejlődése mellett sem ítélhető meg pontosan, mert az érintettek többsége tünet- és panaszmentes. Az utóbbi évtizedekben előfordulása bizonyíthatóan emelkedik, hiszen a társadalom is öregszik. A diverticulumok 85–90%-a a bal colonfélben, főleg a sigmában helyezkedik el. A diverticulumok többsége pseudodiverticulum, azaz a submucosa és a mucosa kitüremkedése. A diverticulumok kialakulásának oka a bélfal meggyengülése, a megváltozott motilitás, szenzitivitás. Ennek legfontosabb oka az elégtelen rostfogyasztás.

Kongresszusok

Összefoglaló táblázat a 2010-es év első negyedévében megrendezendő, infektológiai vonatkozású kongresszusokról.

2010.01.29. Infektológia

Hogyan kezeljük az antifoszfolipid szindrómát? IV.

Elsődleges thromboprofilaxis. Egy randomizált klinikai vizsgálat eredményeként Erkan és társai azt találták, hogy alacsony dózisú (81 mg) aspirin elsődleges thrombózis profilaxisként hosszútávon történő alkalmazása a placebóhoz képest nem eredményez javulást a klinikai kimenetel tekintetében olyan, klinikai tünetekkel nem rendelkező betegeknél, akiknek tartósan pozitív CL-ELISA és/vagy LA assay eredményeik vannak.

2010.01.29. Hematológia

Bipoláris zavarok VIII. - Gyermek- és serdülőkori jellemzők

A bipoláris zavarok kutatásával kapcsolatban az egyik legígéretesebb irányvonalat a gyermekek és serdülők körében végzett vizsgálatok jelentik, mivel ezek eredményei mélyebb betekintést nyújtanak a betegség kezdetére és mechanizmusaira vonatkozóan, valamint olyan kezelések kialakítására nyújthatnak lehetőséget, amik megakadályozhatják a felnőttkori bipoláris zavarok kialakulását.

2010.01.29. Pszichiátria

A méhnyakrák IV. - A humán papillomavírus (HPV)-fertőzés diagnózisa 2. - A laboratóriumi diagnosztika lehetőségei

A korrekt diagnózis felállításához kenet, illetve biopsziás anyag vétele szükséges lehet citológiai, hisztológiai vizsgálat illetve HPV DNS tesztek elvégzése céljából. Citológiai vizsgálattal csak az esetek töredéke ismerhető fel - ennek oka az, hogy a vírussal fertőzött hámban csak az esetek egy részénél alakulnak ki citomorfológiai elváltozások, vagy rendkívül diszkrét formában jelennek meg.

Az obstruktív alvási apnoe II.

A kórkép általános ismertetését követően (lásd a cikk I. részét) térjünk át a hajlamosító tényezőkre, hiszen fontos meghatározni azon betegeink körét, akik veszélyeztetettek lehetnek.

2010.01.27. Háziorvostan