Új ruhában a vashiány: amit napjainkban erről tudni illik 1. rész
Vashiány nemcsak anaemiával társulhat, jelentkezhet gyulladásos folyamatokban is, mint például a krónikus szívelégtelenség, krónikus vesebetegség, daganatos állapotok és a gyulladásos bélbetegségek.
Méhnyakrákszűrés önmintavétellel?
Egy új vizsgálat során kérdőíves felmérés elvégzésére került sor a nők méhnyakszűrés vonatkozásában várható preferenciáiról, ami az első ilyen jellegű vizsgálat az Egyesült Királyságban.
Fals pozitív eredmények emlő vizsgálat során?
A digitális emlő tomoszintézissel végzett emlőrákszűrés csökkentheti a fals pozitív eredmények előfordulását a digitális mammográfiához képest.
Száz éve a legjobbak között
Idén 100. születésnapját ünnepli a mai napig rendkívül népszerű fájdalom- és lázcsillapító hatóanyag, a metamizol. A Hoechst gyárban 1920-ban szintetizált vegyület először 1922-ben Novalgin néven Németországban került forgalomba, hazánkban pedig az 1933-as törzskönyvezéskor kapta az Algopyrin nevet.
Ajánlás tervezet: műtét és reumaellenes szerek időzítése
Az Amerikai Reumatológiai Kollégium (’American College of Rheumatology’; ACR) és az Amerikai Csípő- és Térdsebészek Szövetsége (’American Association of Hip and Knee Surgeons’, AAHKS) frissített irányelveket adott ki arra vonatkozóan, hogy le kell-e állítani a biológiai- és immunszuppresszív szereket anutoimmun reumatológiai kórképekben elektív csípő- vagy térdprotézis műtét miatt.
A Kinder csokoládé felelős 151 szalmonellás esetért
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közleménye szerint a Kinder csokoládé termékek több, mint 150 szalmonellás megbetegedéshez köthetők, amelyekről 11 országból számoltak be. A legtöbb eset Európában történt, bár az Egyesült Államokból is jelentettek egy esetet. A betegség többnyire 10 év alatti gyermekeket érintett és április 25-ig nem számoltak be halálesetről.
Gyermekkori hepatitisek és az adenovírus? Lehet kapcsolat?
A CDC közegészségügyi figyelmeztetést adott ki a kisgyermekek körében előforduló súlyos hepatitis megbetegedésekkel kapcsolatban, miután Alabamából több esetről is beszámoltak. Az Egyesült Királyságban már több mint 100 esetet vizsgálnak. Bár a fertőzések forrása nem ismeretes, „jelenleg vizsgálják a gyermekkori hepatitis és az adenovírus-fertőzés közötti lehetséges összefüggést” - áll a CDC figyelmeztetésében.
Adatvédelmi jog az egészségügyben 10.
Egészségügyi adatok tudományos kutatási célú elemzése a GDPR tükrében II. rész
Adatvédelmi jog az egészségügyben 9.
Egészségügyi adatok tudományos kutatási célú elemzése a GDPR tükrében I. rész
Összefügg-e a kognitív teljesítmény a menopauzával?
A menopauza természetes jelenség a középkorú nők életében, ami kedvezőtlen fizikai, fiziológiai és pszichológiai következményekkel párosul. Egy keresztmetszeti vizsgálat fő célja annak vizsgálata volt, hogy a nők kognitív teljesítményét érzékenyen érinti-e a menopauzális tünetek súlyossága.
Kawasaki-betegség: új iránymutatás
Egy, az Amerikai Reumatológiai Kollégium (’American College of Rheumatology’; ACR) és a Vasculitis Alapítvány (’Vasculitis Foundation’, VF) által közösen kiadott, frissített irányelv szerint minden Kawasaki-betegségben (KD) szenvedő beteget először intravénás immunglobulinnal kell kezelni.
Edukáció hatása az antibiotikum használatra sürgősségi osztályon
A húgyúti fertőzéseket (’urinary tract infection’, UTI) gyakran tévesen diagnosztizálják vagy túlzottan széles spektrumú antibiotikumokkal kezelik, ami negatív következményekkel járhat. A vizsgálat célja az volt, hogy a húgyúti fertőzések felírására irányuló antimikrobiális stewardship (AS) stratégiákat valósítson meg sürgősségi osztályon (SBO).
Tavaszi zsongás a nyár küszöbén – Hogyan együnk, hogy jól legyünk?
Január, február, itt a nyár - tartja a mondás. A köztes időben az időjárási szempontból is igen szeszélyes tavaszi hónapok is feladják a leckét, testileg-lelkileg egyaránt.