Örökölhető memória?
Az anyák gyermekkori cselekedetei befolyásolhatják utódjaik memóriáját és a tanulási nehézségek súlyosságát, állítják amerikai kutatók genetikailag memóriahiányossá módosított fiatal egerek agyműködésének vizsgálata alapján.
Szezonális affektív zavar és a fényterápia retinális hatása I.
A szezonális affektív zavar (SAD) a depresszió olyan altípusa, amelyet ősszel vagy télen jelentkező visszatérő depressziós epizódok jellemeznek nyáron bekövetkező remisszióval, valamint a fényterápiára is (FT) jól reagálnak.
Mesterségesen előállított vérképző őssejtek
A Michigan Egyetem kutatócsoportjának sikerült mesterséges csontvelőt létrehozni: vörös- és fehérvérsejt képzést tettek lehetővé in vitro, azaz laboratóriumi körülmények között.
Gének és alkoholizmus
A Virginia Egyetem legújabb kutatási adatai segíthetnek megmagyarázni, miért súlyosabbak egyes emberek alkoholfüggőségi problémái a többi betegénél. Az UVA kutatásai szerint az ALC6A4 szerotonin-szállító gén igen nagy szerepet játszik az alkoholfüggőségben szenvedők ivási szokásainak meghatározásában.
Mitől működik a zsigeri ösztön?
Nem csupán találgatás, amikor zsigerből döntünk valamiről, valójában olyan emlékekhez fér hozzá igen gyorsan agyunk, amelyeket nem tudatosítunk - állapítják meg a Nature Neuroscience című szaklapban amerikai kutatók.
A kék a kreativitást, a vörös a figyelmet javítja
A vörös szín javítja a részletek iránti figyelmet a tanulásnál, míg a kék kreativitásra serkent - közölték kanadai kutatók a Science magazinban csütörtökön.
A szülés utáni depressziót megjósolhatja egy hormon
A várandós nőt a szülés megterhelésére felkészítő hormon szintjének változása adhat választ arra, melyik nőnél alakul ki szülés utáni depresszió - közölték hétfőn amerikai kutatók.
A mentális problémák önmagukban nem váltanak ki agressziót
A komoly mentális betegségek, mint a skizofrénia, a bipoláris rendellenesség és a súlyos depresszió, önmagában nem tesz bárki másnál erőszakosabbá valakit, ám a különböző szerekkel való visszaélés igen - közölték hétfőn amerikai kutatók.
A szorongásos megbetegedések tüneteit sokszor eltúlozzák
Az úgynevezett szorongásos kórképek (pánikbetegség, tömegiszony, szociális szorongás) sokszor fizikális tünetekkel járnak együtt, mint a szapora légzés, a szívdobogásérzés, az izzadás, a kézremegés. Egy frissen végzett doktori értekezés úgy véli, hogy a betegek ezeket a tüneteket sokszor eltúlozzák.
A térbeli tájékozódás készségének nembeli eltérései
A férfiak következetesen felülmúlják a nőket a térbeli tájékozódási feladatok során, beleértve a mentális rotációs feladatokat is, amelyek azt vizsgálják, hogy egy háromdimenziós tárgyat hogyan vagyunk képesek megjeleníteni, ha azt képzeletben elforgatjuk a térben.
Egyre súlyosabb gond a lelki betegség
Az Európai Unióban minden negyedik állampolgár szenved valamilyen mentális, idegrendszeri megbetegedésben, a gyerekeket is beleértve. A korcsoportok érintettsége nem azonos ugyan, de minden tagországra jellemző, hogy az életkor előrehaladtával egyre súlyosabb népegészségügyi gondról van szó - hangzott el a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) keddi sajtótájékoztatóján.
A sírás pszichológiája
Már mindannyian éltünk át egy "jó sírást" - egy szakítást követően, vagy egy stresszes nap után, a sírástól gyakran megkönnyebbülünk, és utána máshogy látjuk a világot. De miért előnyös a sírás? És létezik vajon "rossz sírás" is?
A sikeres tanulás kulcsa az alvás
A Chicago Egyetem kutatásai szerint az alvás segíti elménket az összetettebb feladatok megoldásában és azon emlékek és gondolatok előhívásában, amikről azt hittük, elfelejtettük a nap folyamán.