Szakma

Demencia és pitvarfibrilláció?

A demencia kockázata fokozódik a pitvarfibrillációban (’atrial fibrillation’; AF) szenvedő betegek esetében, bizonyos evidenciák azonban arra engednek következtetni, hogy a kockázat csökkenthető szinuszritmust helyreállító terápiákkal.

2022.05.23. Kardiológia

Elégtelen pajzsmirigyhormon-pótlás és kórházi kimenetel

Sok pajzsmirigy alul működésben szenvedő beteg szuboptimális kezelésben részesül, ami befolyásolhatja a kórházi kimeneteleket. Egy tanulmány keretében vizsgálták a kórházi kimenetelek közötti különbségeket hypothyreosisban szenvedő és a hypothyreosisban nem szenvedő betegek között.

2022.05.19. Belgyógyászat

Stroke kimenetelek SLE-ben

A szisztémás lupus erythematosus (SLE) egy több szervrendszert érintő autoimmun betegség, amelynek megjelenési formája és klinikai manifesztációja változatos. Korábbi kutatások megállapították, hogy az SLE-s betegek esetében magasabb a kardiovaszkuláris betegségek és a stroke előfordulásának kockázata.

2022.05.17. Bőrgyógyászat

Száz éve a legjobbak között

Idén 100. születésnapját ünnepli a mai napig rendkívül népszerű fájdalom- és lázcsillapító hatóanyag, a metamizol. A Hoechst gyárban 1920-ban szintetizált vegyület először 1922-ben Novalgin néven Németországban került forgalomba, hazánkban pedig az 1933-as törzskönyvezéskor kapta az Algopyrin nevet.

2022.05.10. Háziorvostan

Ajánlás tervezet: műtét és reumaellenes szerek időzítése

Az Amerikai Reumatológiai Kollégium (’American College of Rheumatology’; ACR) és az Amerikai Csípő- és Térdsebészek Szövetsége (’American Association of Hip and Knee Surgeons’, AAHKS) frissített irányelveket adott ki arra vonatkozóan, hogy le kell-e állítani a biológiai- és immunszuppresszív szereket anutoimmun reumatológiai kórképekben elektív csípő- vagy térdprotézis műtét miatt.

2022.05.10. Reumatológia

A Kinder csokoládé felelős 151 szalmonellás esetért

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közleménye szerint a Kinder csokoládé termékek több, mint 150 szalmonellás megbetegedéshez köthetők, amelyekről 11 országból számoltak be. A legtöbb eset Európában történt, bár az Egyesült Államokból is jelentettek egy esetet. A betegség többnyire 10 év alatti gyermekeket érintett és április 25-ig nem számoltak be halálesetről.