Pszichiátria
A migrén és a demencia szoros kapcsolata?
Egy populáció alapú kohorsz vizsgálat előzetes eredményei alátámasztják azokat a korábbi tanulmányokat, melyek szerint a migrén a középkorúak esetében kockázati tényezőt jelent a későbbi életkorban jelentkező demenciát illetően. Meghatározták azt is, hogy az aurával járó és a gyakori kórházi ellátást igénylő migrén 60 éves kor után szignifikánsan növelte a demencia rizikóját.
Újra érzem is amiről beszélek...
Péter 47 éves, kereskedelmi középfokú végzettsége van. Jelenleg elvált, 5 éves fiú gyermeke volt feleségénél került elhelyezésre, kapcsolattartását csak felügyelet mellett engedélyezték. Válása után szüleivel él együtt. Testvére nincs.
Kapcsolat az Alzheimer-kór és a diabetes között
A düsseldorfi ’Heinrich Heine’ Egyetemen és a Maastrichti Egyetem kutatói immáron krio-elektronmikroszkópiát alkalmaznak, hogy éles képet kapjanak elsőként arról, hogy az egyes molekulák hogyan rendeződnek a fehérjeláncokban, amelyek a diabetesre jellemző depositumokat alkotják. A fibrillumok szerkezete nagyon hasonló az Alzheimer-kór esetében előforduló szerkezethez. Ezek a megállapítások összhangban vannak a kutatók által az előző évek során felfedezettekkel.
Nincs reménytelen eset
V-né G.M. 64 éves nőbeteg, akit 19 éves kora óta kezeltek paranoid schizophrenia miatt, kezdetben Baján, majd férjhez menetele után Budaörsre költözött. Ezután Budapesten a Rókus kórház pszichiátriai gondozójában kezelték, majd Budaörsön. Többször volt psychoticus relapsusa, mely kórházi kezelést igényelt.
ASCOT-tanulmány: az amlodipin csökkenti a stroke kockázatát, de a demenciáét nem. 2. rész
Az ASCOT-tanulmány új, hosszú távú eredményei azt mutatják, hogy azok a betegek, akik amplodipint szedtek az antihipertenzív terápiás rezsim részeként, szignifikánsan kevesebb alkalommal tapasztaltak stroke-ot egy több, mint két évtizedes időszak alatt. Ennél a csoportnál 18%-kal csökkent a stroke incidenciája, szemben más csoportokkal, akik atenolol-alapú kezelési rezsimet alkalmaztak.
ASCOT-tanulmány: az amlodipin csökkenti a stroke kockázatát, de a demenciáét nem. 1. rész
Az ASCOT-tanulmány új, hosszú távú eredményei azt mutatják, hogy azok a betegek, akik amplodipint szedtek az antihipertenzív terápiás rezsim részeként, szignifikánsan kevesebb alkalommal tapasztaltak stroke-ot egy több, mint két évtizedes időszak alatt. Ennél a csoportnál 18%-kal csökkent a stroke incidenciája, szemben más csoportokkal, akik atenolol-alapú kezelési rezsimet alkalmaztak.
Magyar fejlesztésű antipszichotikum a világ 200 legkeresettebb gyógyszere között
A világ 174. legnagyobb forgalmú gyógyszere volt 2019-ben a cariprazine hatóanyagot tartalmazó Vraylar a LePro PharmaCompass ’Top drugs by sales in 2019’ összeállítása szerint.
Telemedicina és opioid felhasználás terheseknél
Opioid használati zavarok esetén (’opioid use disorder’; OUD) magas a morbiditás és a mortalitás az anyák és az újszülöttek körében.
Újra jó passzban - Reagila élettörténetek
46 éves nőpacienst 2004-től kezeljük szakrendelőnkben, paranoid szkizofrénia és depresszió miatt.
Szűrővizsgálat tinédzserek öngyilkossági kockázatára
Dr. Cheryl King egy konferencián arról számolt be, hogy a tinédzserek esetében alkalmazható egy olyan öngyilkossági rizikóra vonatkozó szűrővizsgálat, ami számítógépes algoritmuson alapul.
Magyar fejlesztésű originális antipszichotikum, a Reagila lett Az Év Gyógyszere
A Richter atípusos antipszichotikumának, a cariprazine hatóanyagot tartalmazó Reagilának ítélte a Magyar Kísérletes és Klinikai Farmakológiai Társaság (MFT) Az Év Gyógyszere 2019 címet.
Újra élhető mindennapok - Reagila élettörténetek
A most bemutatott eset szerkezetében egy kicsit eltér a korábbiaktól. Egy 10 éves kezelés kronológiai történetét mutatja be, a beteg bizalmának elnyerésétől kezdve a különféle hatóanyagokon és útkeresésen át egészen a végső megoldásig.
Egy szoftver, ami segít a gyógyszerszedés kontrollálásában 2.rész.
Mi lenne, ha egy számítógépes program segíthetne előre jelezni, hogy kik azok a betegek, akik esetében a legnagyobb a rizikója annak, hogy nem veszik be az antidepresszáns gyógyszereiket?