Pszichiátria
Kiszámítható a major depresszió recidíva hajlama
A Mercator Kutatócsoport újszerű, számítógépes modell használatával kimutatták, hogy a major depresszió recidívája nem a véletlenen múlik. A PLoS ONE szakmai folyóiratban megjelent eredményeik azt mutatják, hogy a krónikus depressziót belső és külső faktorok szerencsétlen konstellációja váltja ki.
Az antidepresszívumokra adott terápiás válasz korai követésének jelentősége
A major depresszió kezelése során fontos, hogy minél hamarabb meghatározzuk az adott antidepresszív terápia hatékonyságát. Habár néhány betegnél a hatás gyorsan jelentkezik, korábban az az álláspont uralkodott, hogy az antidepresszívumok hatáskezdetére néhány hetet várni kell.
A mentális betegségek növelik a szívbetegségek és a stroke kockázatát
Az átlagpopulációhoz képest a mentális betegségekben szenvedőknél jóval nagyobb lehet a szívbetegség és a stroke kockázata, hangzott el a Vancouverben rendezett Kanadai Kardiovaszkuláris Kongresszuson.
Korai terápiás válasz és remisszió, mint a major depresszió kedvező kimenetének prediktorai
12 hónapos követésnél
A major depresszió (MDD) kezelésének célja nem csupán a remisszió elérése egy bizonyos epizód során, hanem a relapszus elkerülése és a tünetmentesség hosszú távú fenntartása. A vizsgálat annak értékelésére jött létre, hogy az első hat hétben antidepresszánsokkal elért terápiás válasz és remisszió összefügg-e a 12 hónapos kedvező kimenetellel (6 hónapnál elért remisszióval és a remisszió fenntartásával a követés végéig).
Duloxetine a mindennapi gyakorlatban:
Az emocionális és testi tünetekre gyakorolt hatás értékelése nyílt multicentrikus vizsgálatban
Placebo kontrollált klinikai vizsgálatokban a duloxetine hatékony és jól tolerálható készítménynek bizonyult a major depressziós zavarban szenvedők (MDD) kezelésére. Lehetséges azonban, hogy a regisztrációs vizsgálatokban szereplő betegek nem reprezentálják a mindennapos klinikai gyakorlat betegeit. Jelen vizsgálat célja a duloxetine hatékonyságának, biztonságosságának és tolerabilitásának vizsgálata major depresszióban szenvedő ambuláns betegek széles körében.
Felfedezték a mély alvásért felelős alvás magot
A Harvard és a Buffalo Orvosegyetem kutatói azt állítják, hogy emlősök agyában felfedeztek egy „alvás nodust”, mely azért felel, hogy mély álomba merüljünk.
Minden ötödik skizofrénia eset T. gondii fertőzésnek tulajdonítható?
A Preventive Veterinary Medicine szakmai folyóiratban megjelent új tanulmány szerint lehetséges, hogy a toxoplasmosis kórokozója a Toxoplasma gondii állhat minden ötödik skizofrénia eset hátterében.
A szorongásos depresszió kezelése
Jelen cikkben a szorongásos depresszió gyógyszeres kezelésével kapcsolatos főbb irodalmi adatokat és a gyakorlati trendet tekintjük át vázlatosan.
Az iskola utáni testedzés javítja a gyermekek kognitív teljesítményét
Egy új tanulmány szerint az iskola után folytatott legalább 60 percnyi fizikai aktivitás nem csak a gyermek fizikai egészségének kedvez, hanem a kognitív funkciókat is javítja. Az Illinois Egyetem kutatóinak Charles Hillman vezetésével folytatott tanulmányát a Pediatrics szakmai folyóirat közölte.
A teljes tüneti remisszió jelentősége a major depresszió kezelésében
A major depresszió igen gyakori kórkép, és gyakran vezet funkcionális inszufficienciához. Az első epizód általában a 20-as, 30-as életévekben kezdődik, felnőttkorban két-háromszor gyakoribb nőkben, mint férfiakban.
Minél magasabb a dohánytermékeket sújtó adó, annál alacsonyabb az öngyilkosságok aránya
A Washington Egyetem kutatói új tanulmányukban kapcsolatot találtak az öngyilkosságok aránya és a dohánytermékekre kivetett adó illetve a dohányzással kapcsolatos politika között.
Reziduális tünetek jelentősége a major depresszió kezelésében
A major depresszió kezelése során a remisszió a klinikai tünetek csökkenését vagy megszűnését jelenti. A hangulatzavarok terápiája során a teljes remisszió elérése a cél.
Egyetlen adag antidepresszáns órákon belül megváltoztatja az agyat
Széles körben elterjedt nézet, hogy az antidepresszánsok 4-6 hét folyamatos, rendszeres adagolás után fejtik ki hatásukat. Azonban egy új tanulmány szerint egyetlen dózis is képes szignifikáns változásokat előidézni az agyban, méghozzá órákon belül. A Max Planck Institute kutatóinak tanulmányáét a Current Biology szakmai folyóirat közölte.