Pszichiátria
Beszédfelismerésen alapuló technológiák a mentális betegségek szolgálatában
A mentális betegségek egyre nagyobb terhet rónak a társadalomra, korai felismerésük égető probléma, mégsem jut erre a területre elegendő erőforrás. A mesterséges intelligencia, a gépi tanulás a szakemberek munkáját nagyban segítheti a betegségek diagnosztizálásában, illetve a kontrollvizsgálatok során, és a gyógyszerbeállítást követő állapotváltozások detektálásában támogathatja a szakemberek munkáját.
Új gyógyszer a szülés utáni depresszió kezelésére?
A szülés utáni depresszió (PPD) gyakori perinatális szövődmény, amely kedvezőtlen kimenettel járhat az anyára és a csecsemőre nézve. Egy tanulmány a zuranolon hatékonyságát és biztonságosságát vizsgálta, ami egy szinaptikus és extraszinaptikus GABAA-receptorok pozitív alloszterikus modulátora és neuroaktív szteroid, súlyos PPD-ben szenvedő betegek orális, napi egyszeri dózisban, 14 napos kezeléseként.
A Tai Chi Chuan képzés klinikai hatékonysága a globális kognícióra
Egy vizsgálat célja az volt, hogy összehasonlítsa a kognitívan megerősített tai chi chuan, a standard tai chi chuan és a nyújtógyakorlatok hatékonyságát a globális kogníció javításában és a kettős feladatú járás költségeinek csökkentésében az enyhe kognitív károsodással (MCI) vagy önbevallás szerint memóriaproblémákkal küzdő idős felnőtteknél.
Mesterséges intelligencia a pszichiátria szolgálatában?
A szakemberhiány az egészségügyben már most érzékelhető, a jövőben ennek kiküszöbölésére a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia (AI) nyújthat segítséget.
Kannabisz használat menopauzában?
A Menopauza Társaság éves ülésén bemutatott keresztmetszeti felmérés eredményei szerint ötből körülbelül két perimenopauzában vagy posztmenopauzában lévő nő használt valaha bármilyen formában kannabiszt, de 10%-uk az elmúlt hónapban használta azt.
Azonosították a mentális egészségi kockázat plazma biomarkereit
A Kelet-finnországi Egyetem kutatói olyan plazmafehérje-alapú biomarkereket azonosítottak, amelyek alkalmasak a mentális egészségi problémák kockázatának kitett serdülők azonosítására. Az eredményeket a Nature Mental Health című szaklapban tették közzé.
Az autizmus előfordulási gyakorisága a felnőttek körében
Az autizmus jelentett előfordulási gyakorisága a gyermekek körében az elmúlt 20 évben folyamatosan emelkedett. Nem vizsgálták azonban az ezzel párhuzamos következményeket a felnőtt Medicaid-rendszerre nézve, amely az alacsony jövedelem vagy fogyatékosság miatt autista felnőtteket biztosít.
Nemi különbségek a stroke utáni kognitív károsodásban
A stroke utáni kognitív károsodás (PSCI) a stroke-túlélők mintegy felénél fordul elő. Halmozott bizonyítékok arra utalnak, hogy a stroke funkcionális kimenetele rosszabb a nőknél, mint a férfiaknál. Továbbra sem ismert azonban, hogy a PSCI előfordulása és jellemzői különböznek-e férfiak és nők között.
Szexuális diszfunkció skizofréniában
A szexuális diszfunkció és az egyes specifikus diszfunkciók prevalenciáját vizsgálták egy olyan vizsgálatban, amelybe azokat a tanulmányokat vonták be, amelyek szexuális diszfunkció előfordulási gyakoriságáról számoltak be skizofrénia spektrum zavarokban.
Van kapcsolat a zsigeri, a hasi zsír és az agyi térfogatvesztés között?
A hasi zsír egyre inkább összefüggésbe kerül az agy egészségével. Összesen 10.001 egészséges résztvevőt vizsgáltak egész testre kiterjedő MR-képalkotó protokollal. A FastSurferrel végzett mélytanulás 96 agyi régiót szegmentált. Külön modellek szegmentálták a zsigeri és a bőr alatti hasi zsírt. A hasi zsírtípusok és a normalizált agytérfogatok regressziós elemzéseit értékelték, az életkor és a nem kontrollálása mellett. Logisztikai regressziós modellek határozták meg az agyi teljes szürke- és fehérállomány térfogatvesztésének kockázatát a zsigeri zsír legmagasabb kvartiliséből és ezen agyi térfogatok legalacsonyabb kvartiliséből.
Antiamyloid monoklonális antitest terápia az Alzheimer-kórban: a neurológia új kérdései
Mivel a közelmúltbeli adatok azt mutatják, hogy a lecanemab-kezelés lassíthatja a kognitív és funkcionális hanyatlást a korai tüneteket mutató Alzheimer-kórban (AD), széles körben várható, hogy ez a gyógyszer és potenciálisan más, az amiloid-β fehérjét célzó monoklonális antitest-infúziók hamarosan reális lehetőséget jelentenek egyes Alzheimer-kórban szenvedő betegek számára. Mivel ezek az új antiamyloid monoklonális antitestek (mAbs) nem elhanyagolható kockázatokkal és kezelési terhekkel járnak, amelyek gyökeresen eltérnek az Alzheimer-kór kezelésének jelenlegi fő pilléreitől, alkalmazásuk hatékony és méltányos átültetése a valós klinikai ellátásba a meglévő munkafolyamatok és infrastruktúra szisztematikus és gyakorlat-specifikus módosítását teszi szükségessé.
A skizofrénia diagnózisát követő halálozás előrejelzői
A skizofréniával diagnosztizált betegek várható élettartama 10-12 évvel alacsonyabb, mint az általános populációban, és a halálozási szakadék a jelek szerint egyre súlyosbodik. E halálesetek közül sok elkerülhető lenne. Egy vizsgálat célja az volt, hogy meghatározza a halálozási arányokat és a halálozási okokat az első pszichózis-epizódot követően, valamint, megvizsgálja, hogy a kiinduláskor vagy a betegség alatt fennálló klinikai jellemzők előre jelezhetik-e a halálozást.
Az éjszakai illat gazdagítás hatása a kognitív funkciókra
Az idősebb felnőttek kognitív vesztesége egyre nagyobb problémát jelent társadalmunkban, és ezért szükség van olcsó, egyszerű és hatékony otthoni kezelések kifejlesztésére. Egy vizsgálatot azzal a céllal végeztek, hogy feltárják az éjszakai illat gazdagítás alkalmazását a kognitív képességek javítására egészséges idős felnőtteknél.