Pszichiátria

Az apróbb falatoktól kevésbé hízunk

A Society for the Study of Ingestive Behavior Zürichben rendezett éves találkozóján prezentált új tanulmány szerint, az állatokhoz hasonlóan, az emberek is élvezetesebbnek és kielégítőbbnek tartják a kisebb falatokból álló ételt, mint az ugyanolyan kalóriatartalmú, nagyobb falatokat. Ezért a kisebb adagokra porciózott étellel könnyebben fenntartható az ideális testsúly.

2012.09.01. Pszichiátria

Memóriafunkciókat javító táplálékkiegészítő

Egy holland tanulmány a diétás prekurzorokat és specifikus tápanyagokat tartalmazó Souvenaid nevű táplálék kiegészítőről számol be, amely a kutatók szerint jelentősen javíthatja a korai vagy enyhe Alzheimer-kórban szenvedő betegek memóriafunkcióit.

2012.08.27. Pszichiátria

Az idősebbek alkoholfogyasztási szokásai és a kognitív hanyatlás

Két brit tanulmány szerint, 65 éves kor felett, bizonyos típusú alkoholok fogyasztása, még viszonylag mérsékelt mennyiség mellett valamint az egyszerre „rohamszerűen” nagy mennyiségű alkohol fogyasztása is negatív hatással lehet a kognitív és memóriafunkciókra. Ez azonban megkérdőjelezi azon korábbi kutatási eredményeket, melyek azt sugallják, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás, egyéb egészségügyi előnyei mellett a kognitív hanyatlást is megakadályozhatja.

2012.08.27. Pszichiátria

Gémutáció, ami megvéd az Alzheimer-kór kialakulásától

Izlandi kutatók egy kulcsfontosságú amyloid protein génmutáció felfedezésével újabb bizonyítékkal szolgáltak az Alzheimer-kórral kapcsolatos amyloid teória alátámasztására. A deCode Genetics munkatársai által felfedezett mutáció a betegség progressziójával szemben nyújt protekciót.

2012.08.24. Pszichiátria

A magányosság komoly közegészségügyi probléma - Fiatalabbak is küszködnek vele

"Senki sem különálló sziget; minden ember a kontinens része, a szárazföld egy darabja" - írta John Donne angol költő a XVII. században a magányosság és vágyódás kifejezéseként. Van, aki egyedüllétre vágyik, de senki se akar magányos lenni, és főleg azért nem, mert az senkinek se jó. A magányosság nemcsak boldogtalanná teszi az embert, hanem kutatások tanúsága szerint halálozási ok is. A rossz mentális állapottal is összeköthető, ám ami ennél is meglepőbb: olyan bajokkal, mint a szív- és érrendszeri megbetegedések, a magas vérnyomás és a demencia.

2012.08.23. Pszichiátria

A krónikus stressz depresszióhoz vezet

A Yale Egyetem egyik tanulmánya megállapította, hogy a krónikus stressz a neuritin nevű gén blokkolásával az agyban számos, a kedélybetegségekre jellemző változást generálhat, eközben a folyamat ellenkezője is igaz, vagyis a gén aktivációja megvédi az agyat a kedélybetegségektől. A neuritin szerepének tisztázása a korábbiakhoz képest más szemszögből tárja fel a depresszió, a szorongás és a bipoláris zavarok mögött álló mechanizmusokat, és egyúttal új terápiás célpont lehetőségét is kínálja.

2012.08.13. Pszichiátria

A sikeres sportoló izmai az önbizalomtól duzzadnak

Miért van az, hogy közel azonos felkészültségű sportolók közül az egyik mindig nyer, a másik meg alulmarad? Pech, vagy a szerencse kérdése lenne? Sportpszichológusok szerint a megfelelő önbizalomszint elengedhetetlen a sikerességhez – akinek a „béka feneke alatt van”, az mondjon is le a győzelemről, de ugyanilyen fontos az is, hogy aki sikeres akar lenni, annak álmodozásai, gondolatai is a sportról szóljanak.

2012.08.12. Pszichiátria