A demenciák típusai
Cikksorozatunk aktuális része a demencia társadalmi jelentőségét és a demencia-szindróma osztályozását tekinti át.
Cikksorozatunk aktuális része a demencia társadalmi jelentőségét és a demencia-szindróma osztályozását tekinti át.
Az álomértelmezés pszichoterápiás megközelítései igen szerteágazóak, azaz sokféle pszichoterápiás iskola alakította ki a saját felfogását az álmokkal való munkát illetően. Jelen részben a Gestalt-terápia, a Gendlin-féle fókuszolás és a kognitív pszichoterápia megközelítéseit ismertetjük.
Cikksorozatunk jelen részében a demencia-szindróma epidemiológiáját és a feltételezett kockázati tényezőket tekinti át a szerző.
A júniusi konferenciákról cikkünkben olvashat bővebben.
Egy új, provokatív tanulmány kijelenti, hogy azok, akik receptre felírt altatókat szednek, ha csak néhanap is, nagyobb eséllyel halnak meg, mint azok, akik nem élnek ilyen gyógyszerekkel.
Bostoni kutatók szerint a viszcerális zsírszövet által termelt adiponectin nevű hormon magas szintje a nők esetében a demencia rizikójának növekedését okozhatja. – áll az Archives of Neurology folyóirat egyik cikkében.
A májusi konferenciákról cikkünkben olvashat bővebben.
Az Alzheimer kór prevenciója vagy progressziójának lassítása talán lehetséges az agyi fehérjék glükóz szintjének fenntartásával. – állítják kanadai tudósok a Nature Chemical Biology legutóbbi kiadásában.
A pszichoanalitikus iskolák mellett más pszichoterápiás irányzatok is kialakították saját álláspontjukat az álomértelmezés lehetőségeivel kapcsolatban. Az egyik ilyen jelentős irányzat az egzisztencialista-fenomenológiai megközelítés, amelynek egyik legjelesebb képviselője Alfred Adler volt. Más szerzők az álmok értelmezésének kulturális megközelítését tartják hasznosnak.
Tempora mutantur et nos mutamur in illis (változik az idő, s változunk mi is) - hangzik a mondás, mely a külső társadalmi változások mellett az öregedés során bennünk zajló folyamatokra is érvényes. Jelen cikkben definiálni próbáljuk az öregedés fogalmát, elméleteit, a kognitív teljesítmény változásokat és a korfüggő feledékenységről, az enyhe kognitív zavarról és a demenciáról szólunk.
A társadalom elöregedésével egyre nagyobb jelentőséget kapnak a különböző eredetű demenciák. Jelen cikkben a demencia definíciójáról, a diagnosztikai kritériumokról, illetve a tüneti lefolyásról szólunk.
Az álmok értelmezésének pszichoterápiás alkalmazhatóságával elsőként Freud foglalkozott részletesebben. Freudnak sok követője volt, akik közül némelyek idővel saját iskolát teremtettek. Köztük volt Carl Gustav Jung, aki sok elméleti újítás mellett – a pszichoanalitikus alapszemléletet megtartva – sajátos álomértelmezési módszert dolgozott ki.
Az álomelemzés elméleti és módszertani vonatkozásainak szakirodalma igen széleskörű. A kezdeti pszichoanalitikus elméletek mellett ma már más pszichoterápiás irányzatok is foglalkoznak az álmok értelmezésének terápiás lehetőségeivel. A megközelítési módok azonban elég eltérőek. Cikksorozatunk jelenlegi részében az álmokkal való pszichoterápiás munka különböző elméleti modelljeit tekintjük át.