Pszichiátria

Antiamyloid monoklonális antitest terápia az Alzheimer-kórra: A neurológia új kérdései

Mivel a közelmúltbeli adatok azt mutatják, hogy a lecanemab-kezelés lassíthatja a kognitív és funkcionális hanyatlást a korai tüneteket mutató Alzheimer-kórban (AD), széles körben várható, hogy ez a gyógyszer és potenciálisan más, az amiloid-β fehérjét célzó monoklonális antitest-infúziók hamarosan reális lehetőséget jelentenek egyes Alzheimer-kórban szenvedő betegek számára.

2023.08.08. Pszichiátria

A multivitaminos kiegészítők javítják az időskori memóriát

A kognitív képességek fenntartása kritikus fontosságú az idősebb felnőttek számára, ugyanakkor jelenleg kevés hatékony stratégia létezik a kognitív hanyatlás lassítására. A multivitaminos kiegészítőket az általános egészség elősegítésére használják; azonban nem világos, hogy kedvezően befolyásolják-e a kognitív funkciókat idősebb korban.

2023.07.27. Pszichiátria

Kognitív visszajelzés hatása az alkoholfogyasztási viselkedésre

Az alkoholfogyasztás világszerte jelentős mértékben hozzájárul a betegségek kialakulásához és a halálozáshoz. Jelentős szakirodalom utal arra, hogy a rövid webalapú beavatkozások, amelyek személyre szabott normatív és/vagy egészségügyi következményekre vonatkozó visszajelzést tartalmaznak, hatékonyan csökkentik az alkoholfogyasztást.

2023.07.25. Pszichiátria

Új gyógyszer az Alzheimer-kór kezelésére: az FDA is támogatja!

Egy vizsgálat egyértelműen bebizonyította, hogy a lecanemab hatékony, így 2023 elején gyorsított FDA-engedélyt kapott a korai Alzheimer-kór (AK) kezelésére. A vállalatnak egy megerősítő vizsgálatot kellett elvégeznie a termék klinikai előnyeinek igazolására és leírására. A perifériás és központi idegrendszeri gyógyszerek tanácsadó bizottsága összeült, hogy megvitassa ezt a 3. fázisú vizsgálatot (CLARITY-AD).

2023.07.19. Pszichiátria

Az L-metilfolát mint kiegészítő terápia súlyos depresszióban

Az összefoglaló célja az L-metilfolát (LMF) súlyos depressziós rendellenesség (MDD) kiegészítő terápiájaként való alkalmazásának lehetőségeinek vizsgálata, valamint a túlsúlyos/elhízott és krónikus gyulladásban szenvedő betegek jelenlegi kezelési hiányosságainak betöltésében játszott szerepének értékelése.

2023.07.13. Pszichiátria

A probiotikumok hatása depresszióban

A mikrobióta-bél-agy tengely ígéretes célpontja a hangulatzavarok újszerű kezeléseinek, például a probiotikumoknak. Egy vizsgálat célja az elfogadhatósági és tolerálhatósági adatok és a beavatkozás hatásméretének becslése volt a probiotikumok kiegészítő kezelésként történő alkalmazására vonatkozóan súlyos depressziós zavarban (MDD) szenvedő betegek esetében.

2023.07.06. Pszichiátria

A hosszú-COVID következményeire vonatkozó definíciók

A SARS-CoV-2 fertőzéshez tartósan fennálló, visszaeső vagy új tünetek vagy más, az akut fertőzést követően fellépő egészségügyi hatások társulnak, amelyeket a SARS-CoV-2 fertőzés posztakut következményeinek (PASC), más néven hosszú COVID-nak neveznek. A PASC jellemzéséhez különböző, nem fertőzött és fertőzött egyénektől származó, prospektíven és egységesen gyűjtött adatok elemzése szükséges.

2023.06.20. Pszichiátria