Pszichiátria

A pszichogén (nem-epilepsziás) roham terápiája

A tünetek spontán is oldódhatnak, de a gyógyulást elősegítik a belátásra épülő pszichoterápiák. A cél a tünetekért felelős intrapszichés konfliktus feldolgozása. Mind a klasszikus pszichoanalízis, mind a rövid dinamikus terápiák, illetve kognitív terápiák is használhatók.

2009.06.11. Pszichiátria

A babaarc ugyanúgy hat, mint a kábítószer?

A bájos gyermekarcok a női agyban ugyanazt a területet aktivizálják, mint a kábítószerek. Mindkét esetben az úgynevezett jutalomközpont kerül ingerületbe - közölte a münsteri (Németország) Wilhelms Egyetem. Az ottani neurobiológusok, Melanie Glocker és Norbert Sachser professzor pennsylvaniai (USA) kollégáikkal vizsgálták a gyermeki vonások (nagy szemek, kerek fej, magas homlok) által kiváltott reakciókat.

2009.06.10. Pszichiátria

GPS-cipő Alzheimer-kóros pácienseknek

Beépített helymeghatározó eszközzel (GPS) ellátott cipő kifejlesztésére szövetkezett egy technológiai és egy cipőgyártó vállalat: a találmánnyal megakadályozhatnák a szellemi leépüléssel járó Alzheimer-kóros pácienseknél gyakorta előforduló "elveszést".

2009.06.09. Pszichiátria

Rákgyógyszerek az alkoholizmus kezelésében

Egy a rákgyógyászatban használatos gyógyszer úgy tűnik az alkoholfüggőség kezelésében is hatékony lehet. Erre jutottak a Kalifornia Egyetem kutatói, amikor felfedezték a 'boldog órák' névre keresztelt géneket, amelyeknek fontos szerepük van az alkoholra adott válaszreakciók kialakításában.

2009.05.28. Pszichiátria

A kokain gének

Egy nemrég végzett kutatás során a tudósok feltárták, miként változtatja meg a kokain az agy egyik legfontosabb jutalomközpontjában az ott lévő gének működését. A kokain hosszú távon komoly viselkedészavarokat okozhat, ezért a kutatók remélik, az új ismeretek segítségével hatékonyabban vehetik fel a harcot a droggal.

2009.05.20. Pszichiátria

A pszichogén (nem-epilepsziás) roham I.

Pszichogén nem-epilepsziás rohamok (PNES: psychogenic non-epileptic seizures) alatt olyan paroxizmális viselkedésbeli változásokat értünk, amelyek epilepsziás rohamokra emlékeztetnek, de amelyeknek nincsenek epilepsziára utaló elektrofiziológiai korrelátumai vagy egyéb jegyei, és kimutathatók olyan pszichogén tényezők, amelyek okozhatják a rohamokat.

2009.05.19. Pszichiátria