Fűszerrel az elbutulás ellen
Heti egy-két currys étel étrendünkben megelőzheti az Alzheimer-kórt és a demenciát - állítják amerikai kutatók.
Heti egy-két currys étel étrendünkben megelőzheti az Alzheimer-kórt és a demenciát - állítják amerikai kutatók.
Freud hisztériás rohamnak nevezte a jelenséget, és a normál szexuális vágyak elfojtását tartotta oki tényezőnek, amit a tudatból a hozzá kapcsolódó elfogadhatatlan affektusok miatt kell kiiktatni.
Terrorelhárító egység segítségét vették igénybe egy feltehetőleg pszichiátriai beteg férfi megfékezésére Óbudán, az Apát utcában - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) sajtóügyeletese az MTI-vel kedden hajnalban.
Egy a rákgyógyászatban használatos gyógyszer úgy tűnik az alkoholfüggőség kezelésében is hatékony lehet. Erre jutottak a Kalifornia Egyetem kutatói, amikor felfedezték a 'boldog órák' névre keresztelt géneket, amelyeknek fontos szerepük van az alkoholra adott válaszreakciók kialakításában.
Pszichogén nem-epilepsziás rohamok alatt olyan paroxizmális viselkedésbeli változásokat értünk, amelyek epilepsziás rohamokra emlékeztetnek, de amelyeknek nincsenek epilepsziára utaló elektrofiziológiai korrelátumai vagy egyéb jegyei.
Ausztrál kutatók szerint elképzelhető, hogy azonos tényezők is szerepet játszanak a korral járó makula degeneráció és az időskori elbutulás kialakulásában.
Egy nemrég végzett kutatás során a tudósok feltárták, miként változtatja meg a kokain az agy egyik legfontosabb jutalomközpontjában az ott lévő gének működését. A kokain hosszú távon komoly viselkedészavarokat okozhat, ezért a kutatók remélik, az új ismeretek segítségével hatékonyabban vehetik fel a harcot a droggal.
Pszichogén nem-epilepsziás rohamok (PNES: psychogenic non-epileptic seizures) alatt olyan paroxizmális viselkedésbeli változásokat értünk, amelyek epilepsziás rohamokra emlékeztetnek, de amelyeknek nincsenek epilepsziára utaló elektrofiziológiai korrelátumai vagy egyéb jegyei, és kimutathatók olyan pszichogén tényezők, amelyek okozhatják a rohamokat.
Cikkünkben folytatjuk a depressziós pszeudodemencia és a demencia differenciáldiagnosztikai szempontjainak ismertetését.
Az utóbbi évtizedek kutatásai során ismertté vált, hogy a depresszió is előidézhet demenciára jellemző tüneteket. A depressziós betegek 10%-ánál alakul ki gondolkodászavar, leginkább meglassulás, tartalmi elszegényedés és ridigitás képében.
Az emberi agy képes bizonyos emlékeket egy életen át megőrizni. Amikor azonban egy pillanatnyi dologra koncentrálunk, szürkeállományunk arról is készít ideiglenes emlékképeket, hogy segítse a komplex feladatmegoldást. Ezek az emlékek azonban csak egy pár másodpercig élnek.
Május 7-én Győrben kerül megrendezésre a Juhász Pál Fórum egynapos konferencia.
A funkcionális memóriazavart (FMD) perzisztáló memóriapanaszok jellemzik, miközben objektív neuropszichológiai eltérések és háttérben álló neurológiai vagy major pszichiátriai zavarok (demencia, epilepszia, depresszió) nem azonosíthatók (Metternich és mtsai, 2009). A betegek jelentős mértékben szenvednek a mindennapokban tapasztalt memória- és figyelempanaszaik miatt.