Pszichiátria
Demencia és pitvarfibrilláció?
A demencia kockázata fokozódik a pitvarfibrillációban (’atrial fibrillation’; AF) szenvedő betegek esetében, bizonyos evidenciák azonban arra engednek következtetni, hogy a kockázat csökkenthető szinuszritmust helyreállító terápiákkal.
Összefügg-e a kognitív teljesítmény a menopauzával?
A menopauza természetes jelenség a középkorú nők életében, ami kedvezőtlen fizikai, fiziológiai és pszichológiai következményekkel párosul. Egy keresztmetszeti vizsgálat fő célja annak vizsgálata volt, hogy a nők kognitív teljesítményét érzékenyen érinti-e a menopauzális tünetek súlyossága.
Új kezelési lehetőségek autizmusban?
Jelenleg nem léteznek engedélyezett gyógyszerek az autizmus spektrumzavar (ASD) alapvető tüneteire, és csak korlátozott adatok állnak rendelkezésre a társult mentális és viselkedési tünetek kezelésére. Ennek az áttekintésnek az a célja, hogy összefoglalja az ASD új kezeléseivel kapcsolatos legfrissebb vizsgálatokat, különös tekintettel az elmúlt 2 év kutatási tendenciáira.
Új prognosztikai marker a stroke vonatkozásában?
Az agyszövet ischaemiás stroke során kialakuló másodlagos károsodása az agyszöveti oedema, gyulladás vagy neuronális károsodás következményeként jelentkezhet, ami a szérum aminosav metabolit-szintjeinek változását eredményezi.
Radiológusok és a kiégés kapcsolata?
Radiológiai praxisok vezetői körében végzett 2019-es felmérés válaszadóinak 71%-a számolt be munkahelyi tényezőkből eredő stresszről. A dokumentum kitér az okokra és a biológiai hatásokra, a rizikófaktorokra, a felismerésre, a megoldásokra és a kiégésre adott kollektív reakcióra.
Orvosi kannabisz bőrgyógyászati felhasználása
Az orvosi kannabisz termékekhez (’medical cannabis product’; MCP) való hozzáférés gyorsan növekedett, habár a fogyasztói magatartással és attitűdökkel kapcsolatos szakirodalom a bőrgyógyászati felhasználás tekintetében korlátozott.
Új inszomnia gyógyszer került forgalomba
Az FDA engedélyezte a kettős hatású orexin receptor antagonista (DORA); a daridorexant (Quviviq) alkalmazását inszomnia kezelésére felnőttek esetében, - jelentette be a gyógyszer gyártója, az Idorsia.
Depresszió és Alzheimer-kór? Van ok-okozati összefüggés?
A kutatók egy ideje már tisztában vannak azzal, hogy a depresszió összefüggésben áll az Alzheimer-kórral (AD), ok-okozati összefüggést azonban ezidáig nem sikerült megállapítani.
Újabb evidenciák: Tau-fehérjék és Alzheimer-kór
Az Alzheimer-kór (AD) esetén előforduló metabolikus agyi változások átfogó referencia-térképe erőteljes evidenciával szolgál a bioenergetikai útvonalak, a koleszterin-anyagcsere, a neuroinflammáció, az ozmoreguláció és más útvonalak módosulásait illetően, - tárták fel egy nagyméretű, multicentrikus vizsgálat eredményei.
Miért is zárkózik el sok ember a COVID-oltásoktól: a nocebo hatás. 1. rész
A médiában és közösségi oldalakon sokszor terjednek káros hatású, nem megalapozott információk.
Long-Covid ellátás a pszichiátriában. 2. rész
Az első értékelést követően a beteg szelektív szerotonin visszavétel gátló (SSRI) készítménnyel kezdték kezelni depressziós tüneteinek enyhítése céljából, és ezt feltitrálták terápiás dózisra. Pszichoterápiát és fizikoterápiát is javasoltak számára.
Long-Covid ellátás a pszichiátriában. 1. rész
A Covid-19 pandémia kezdete óta szignifikáns hangsúly helyeződött a SARS-CoV-2 vírus okozta fertőzés pszichiátriai és neurológiai szövődményeire.
Van kapcsolat a kávé - és teafogyasztás és a stroke és a demencia között?
Korábbi vizsgálatok már megállapították a kávé és a tea szerepét a stroke és a demencia kialakulását illetően. Keveset tudunk azonban a kávé és a tea kombinációja, illetve a stroke, a demencia és a post-stroke demencia rizikója közötti összefüggésről. Következésképpen célkitűzésünk az volt, hogy megvizsgáljuk a kávé és a teafogyasztás összefüggéseit a stroke és a demencia kialakulásának kockázatával, külön-külön nézve és együttesen is.