Reumatológia
Van-e kapcsolat a tramadol és a csípőtáji törés rizikó között?
A csípőtáji törés kockázata az Egyesült Királyságban egy populáció alapú kohorszban nagyobb volt azoknál a betegeknél, akiket krónikus, nem daganatos fájdalom csillapítás céljából tramadollal kezeltek, mint azoknál, akik esetében más gyakran használt non-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszereket (NSAID) alkalmaztak.
Csökkenti a D-vitamin a törésrizikót?
Egy tudományos folyóiratban publikált szisztematikus áttekintés és metaanalízis alapján úgy tűnik, hogy a D-vitamin pótlás önmagában nem csökkenti a törések rizikóját, azonban a D-vitamin és kalcium kombinációja csökkentheti azt.
A reumás láz szekunder profilaxisa 2.rész
Bár az elmúlt évtizedekben jelentősen zuhant a reumás láz incidenciája, a betegség mégis az egyik fő oka a cardiovascularis megbetegedéseknek és halálozásnak a szocio-ökonomikus hátrányos helyzetben lévő népesség körében, elsősorban a fejlődő országokban.
Amit az akut reumás lázról napjainkban érdemes tudni 1. rész
Bár az elmúlt évtizedekben jelentősen zuhant a reumás láz incidenciája, a betegség mégis az egyik fő oka a cardiovascularis megbetegedéseknek és halálozásnak a szocio-ökonomikus hátrányos helyzetben lévő népesség körében, elsősorban a fejlődő országokban.
EULAR ajánlás a rheumatoid arthritis szintetikus és biológiai terápiákra vonatkozóan: 2019
Egy nemzetközi munkacsoport a betegséget befolyásoló reumaellenes gyógyszerek (DMARD) biztonságosságát és hatásosságát vizsgáló szakirodalom-kutatás alapján a legutóbbi adatokból, azaz 2016-2019-ig áttekintette a korábbi ajánlások mellett vagy ellen szóló új bizonyítékokat.
Migrén kockázat és psoriasis?
Egy vizsgálat szerint az USA-ban psoriasis-ban szenvedő betegek esetében nagyobb a kockázata, hogy migrén alakuljon ki.
A tai chi és a fibromyalgia
A „New England Journal of Medicine” tudományos folyóiratban közölt randomizált egyszeres-vak vizsgálat eredményei alapján a tai chi hasznos lehet a fibromyalgiában szenvedő betegek számára.
A fogyás és a kórházi tartózkodás kapcsolata
Egy kutatás során a teljes térd artroplasztika (TTA) előtt 10 kilogrammot fogyó, kórosan elhízott betegeknél a kórházi tartózkodás időtartama körülbelül egy nappal lerövidült és 76%-al kisebb volt a hosszas kórházi tartózkodás valószínűsége.
SLE-ben jelentősebb a rituximabbal szembeni infúziós reakció, mint más betegségekben
A BMC Rheumatology szakfolyóiratban megjelent kutatási eredmények szerint a rituximab infúzióval szembeni reakciós arányok az SLE-ben szenvedőknél jóval jelentősebbek lehetnek, mint más betegségekben szenvedőknél.
Csontvesztés vizsgálata perimenopauzában
A perimenopauza késői és a menopauza korai szakaszában a csontvesztés felgyorsul. Az utolsó menstruációs periódus dátuma annak befejeződése után 1 évvel adható meg, és ekkorra a gyors csontvesztési fázis zöme már lezajlik. A csontvesztés korai kimutatása ezért döntő fontosságú.
Szteroid-indukált osteoporosis
A glükokortikoid-indukált osteoporosis (DIOP) gyakori, ugyanakkor katasztrofális következményekkel járó probléma, főként az idősödő népesség és a reumás betegek körében.
Vesetranszplantációs hírek lupus nephritisben
A Scientific Reports szakfolyóiratban megjelent brazil tanulmány szerzői kedvezőnek találták a vesetranszplantáción áteső lupus nephritisben (LN) szenvedő betegek 5 éves graft-és betegtúlélési arányait.
Urticaria és a methotrexát
A Journal of the American Academy of Dermatology szakfolyóiratban megjelent összefoglaló szerint a krónikus spontán urticaria harmadvonalbeli terápiájaként használható methotrexát semmivel sem jobb, mint H1-antihisztaminok mellett alkalmazott placebo.