Reumatológia
A tumornekrózis faktor-alfa gátlók és a demyelinizáció kapcsolata
A 2000-es években megjelent számos esetjelentés azt jelezte, hogy a demyelinizáclós betegségek súlyos mellékhatásként jelentkezhetnek a TNF-alfa-gátlók (TNF-α-gátló) kezelését követően. A biológiai terápiás regiszterekből származó kezdeti adatok azonban nem tudták ezt kellően tisztázni.
Az FDA jóváhagyta az első szájon át szedhető gyógyszert Crohn-betegségre
Az Amerikai Élelmiszer és Gyógyszerhatóság (FDA) engedélyezte a szájon át szedhető Janus kináz (JAK) gátló upadacitinib (Rinvoq, AbbVie) alkalmazását a mérsékelten vagy súlyosan aktív Crohn-betegségben szenvedő felnőttek számára, akiknek az állapota nem reagált megfelelően, vagy akik nem tolerálnak egy vagy több tumor nekrózis faktor (TNF) gátlót - jelentette be a vállalat.
Új biomarkerek lupus-nephritisben?
A vizeletbiomarkerek egy panelje a proteinúria mérésénél jobban megjósolhatja, hogy mely lupus-nephritisben szenvedő beteg reagál a kezelésre, derül ki a szisztémás lupus erythematosusról szóló nemzetközi kongresszuson tartott előadásból.
Csigolyatörések megelőzése: szűrővizsgálati ajánlások
A csigolyatörések az idősebb felnőttek számára komoly egészségügyi problémát jelentenek, kórházi és tartós ápolásra való beutalást, rokkantságot és romló életminőséget eredményezhetnek.
Methotrexát és bőrrák kockázat?
A methotrexátot szedő pikkelysömörös betegeknél 2,8-szor nagyobb valószínűséggel alakult ki nem-melanomas bőrrák, mint azoknál, akik nem szedték a gyógyszert. A methotrexátot szedő betegeknek a kezelés ideje alatt rendszeres bőrvizsgálatot kell végezni.
COVID-19 és pikkelysömör: Mi a kapcsolat?
Egy új kutatás fényt derített arra, hogy a COVID-19 fertőzés hogyan reaktiválhatja, vagy akár okozhatja a pikkelysömör kialakulását.
A metabolikus szindróma és a térdfájdalomhoz kapcsolata
Az OARSI 2023 világkongresszuson bemutatott tanulmány szerint a fiatal felnőttek és a középkorúak körében jelentkező metabolikus szindróma összefügg a térdízületi artritisz tüneteivel.
A csontritkulás elleni gyógyszerek meghosszabbíthatják az életet a törés után?
A tartósan alkalmazott csontritkulás elleni gyógyszerek a törést követően csökkenő halálozási kockázatot eredményeznek - derül ki az új adatokból.
A pikkelysömörös beteg ízületi gyulladása
A célzott biológiai immunterápiák rendkívül hatékonyak a pikkelysömörös betegek bőrbetegségének kontrollálásában, de nem világos, hogy a terápia késlelteti-e a gyulladásos artritisz kialakulását. A vizsgálat célja az volt, hogy összehasonlítsa a gyulladásos artritisz kialakulásáig eltelt időt a pikkelysömörre alkalmazott biológiai terápiában újonnan részesülő betegek körében.
Az Amerikai Reumatológiai Társaság sürgeti a lépcsőzetes terápiás irányelvek egyszerűsítését
Az állami egészségbiztosítási programokban az előzetes engedélyezés egyszerűsítésére vonatkozó új szabályoknak foglalkozniuk kell a lépcsőzetes terápiás irányelvekkel, és 24 órás jóváhagyási folyamatot kell előírniuk a sürgős kérelmekhez, az Amerikai Reumatológiai Kollégium (ACR) új észrevételei szerint.
Hidroxiklorokvin és a retinopátia: mire figyeljünk?
A hidroxiklorokint minden szisztémás lupus erythematosusban szenvedő betegnek ajánlják, és gyakran alkalmazzák más gyulladásos állapotok esetén is, de hosszú távú mellékhatásként látást veszélyeztető retinopátia a kezelés során előfordulhat.
A direkt orális antikoagulánsok hogy teljesítenek antifoszfolipid szindrómában?
A direkt orális antikoagulánsok (DOAC) hatékonysága és biztonságossága a trombotikus antifoszfolipid szindrómában szenvedő betegek esetében továbbra is ellentmondásos.
Új eredmények a rheumatoid arthritises gyógyszerek terén
Az interleukin (IL)-6-nak a gyulladásos válaszban betöltött szerepe miatt nagy jelentősége van a rheumatoid arthritis (RA) patogenezisében. A RA-ban alkalmazott jelenlegi IL-6-irányított terápiák, nevezetesen a sarilumab és a tocilizumab, a receptort célozzák.