Továbbképző tanfolyam általános- és háziorvosoknak
Ecto Derma Orvostovábbképző Központ általános orvosoknak és háziorvosoknak meghirdetett akkreditált képzései 2013. tavaszi félévére.
Ecto Derma Orvostovábbképző Központ általános orvosoknak és háziorvosoknak meghirdetett akkreditált képzései 2013. tavaszi félévére.
A fogágy gyulladása okozta problémák évezredes ismertsége mellett új jelenségként figyelhető meg az utóbbi három évtizedben elterjedt fogászati implantátumok körüli gyulladások, majd ennek következtében jelentős csontveszteség jelentkezése.
Örvendetes tény, hogy az utóbbi években a laserek orvosi alkalmazása - a magyar egészségügyben zajló események és kedvezőtlen tendenciák ellenére - páratlan módon rohamos fejlődésen ment keresztül.
A nagyteljesítményű laserrel már 1992-ben jelentős mikrobaszám-redukciót értek el a klinikai gyakorlatban a fogínytasakok előidézésében szerepet játszó baktériumtörzsek esetén (Porphyromonas gingivalis, Prevotella intermedia, Bacteroides forsythus és Treponema denticola).
A fogágybetegségben szenvedő (parodontológiai) betegek kezelésében alapvetően fontos a megfelelő szájhigiénia feltételeinek megteremtése. Az akut tünetek kezelését követően a fog látható felszínén levő (supragingivalis) és az íny alatt nem látható helyen levő (subgingivalis) fogkövek, plakk mechanikus eltávolítása történik.
A fogágybetegségek kezelésében az úgynevezett parodontalis sebészi beavatkozások között a lebenyes tasakműtétek során nyitott ínytasak kürett végezhető. A foggyökér iránya felé (apicalis irányba) eltolható a készített lebeny, e tasak mélysége így csökkenthető, a lecsupaszodott (denudálódott) fog jobban tisztíthatóvá válik. Higiénésen jobb, esztétikailag hátrányos viszont. A tartós eredmény meglehetősen kevés.
Már fiatal felnőtt korban meg kell ismerni a beteg saját fogvesztésének kockázati tényezőit, mert ezek ismeretében még időben tud ellene tenni. Tévhit, hogy a fogínysorvadás az időskor problémája!
A krónikus ínygyulladás rendszerint egyenes úton vezet a krónikus ínysorvadáshoz, mely felnőttkorban lassan és fokozatosan haladva előre, eredményezi a fogat rögzítő struktúrák pusztulását, a csontállomány felszívódását, ínytasakok, fogágy-tasakok keletkezését, a fogak meglazulását majd elvesztését.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a föld népességének egyik legelterjedtebb megbetegedése az ínysorvadás. De a betegség súlyosságát nemcsak az adja, hogy a fogak, előrehaladott esetben az egész fogazat elvesztését okozhatja, hanem az a tény, hogy az ínysorvadás a fogak mellett megjelenő ínytasakokat eredményez.
A fogászati kezeléseket megelőzően általában nem jut elég ideje sem betegnek, sem orvosnak a kellően részletes kivizsgálásra. Még a fogimplantáció előtt is - melynek sikeressége közismerten rendkívül érzékeny a kockázatokra - csak egyes kivételes esetekben történik meg a részletes és alapos felmérés.