Szülészet-nőgyógyászat
Újdonságok a hyperemesis gravidarumról. 1.rész
Bár a reggeli émelygés és a hányás a terhesség velejárója, a súlyos rosszullétek sokkal komolyabb bajt jelezhetnek, ami akár nyelőcsőszivárgáshoz, máj és veseműködési zavarhoz, posztpartum depresszióhoz, poszttraumás stresszhez, sőt szélsőséges esetekben akár halálhoz is vezethet.
Csodagyógyszer a metformin? 2.rész
Tanulmányok bizonyítják, hogy a metformin csökkenti a máj glükóz termelését, a glükóz bélrendszeri felszívódását és a perifériás glükóz felvétel és felhasználás csökkentésével javítja az inzulin szenzitivitást.
Zsírtömeg változása menopausában
Az életkor előrehaladtával a nők zsírtömege bizonyítottan növekszik, azonban továbbra sem tisztázott, hogy a menopauza milyen mértékben mediálja ezeket a változásokat.
Csodagyógyszer a metformin? 1.rész
Az elmúlt két évtizedben a metformin vált a 2-es típusú diabetes kezelésének gerincévé, és ma már az egész világon ezt ajánlják a betegség kezelésének első vonalbeli gyógyszereként.
Az endometriosis szisztémás megközelítése
Az Amerikai Szülész-nőgyógyász Kollégium éves tudományos ülésén újraértékelték az endometriosist. A kismedencében látható elváltozások csak a betegség egy részét képezik, mert az endometriosis valójában egy szisztémás betegség - mondta Dr. Hugh Taylor, a Yale Orvostudományi Karának szülész-nőgyógyász professzora.
Enterobius vermicularis: egy ritka klinikai diagnózis
Zouari és munkatársai egy kohorsz vizsgálatot végeztek az akut appendicitist imitáló Enterobius vermicularis (EV) fertőzés kapcsán, melyben a szerzők 540 gyermeknél végzett appendectomiát (36.5% nő, átlagéletkor 9.28 ± 2.77 év) vizsgáltak.
X-kromoszómához kötött agammaglobulinémia ellátási nehézségei
Az X-kromoszómához kötött agammaglobulinémia (XLA) 1952 óta ismert örökletes immunhiányos kórkép, ám a hét évtizedes tapasztalat ellenére továbbra is keveset tudunk a megjelenés és szövődmények regionális eltéréseiről.
Terhességi colitis ulcerosa megacolonnal és magzati dekompenzációval
A terhesség során fellépő akut UC diagnosztikai és klinikai témakörei vitatottak. Egy 34 éves, 33/0 gestatios hétben lévő primipara beteget napi 10 székletürítéssel járó véres hasmenés és görcsös alhasi fájdalom miatt vettek fel a kórházba.
A denoszumab és a risedronát hatékonyságának és biztonságosságának összehasonlítása
A vizsgálat korábbi beszámolója szerint a glükokortikoid kezelésben részesült alanyoknál a fél évente subcutan alkalmazott 60 mg-os denosumab egy éves kezelés után jóval nagyobb mértékben növelte a gerinc és a csípőcsont ásványi anyag sűrűségét (BMD), mint a napi egyszeri 5 mg orális risedronát.
Uterus fibroidok és a menstruáció kapcsolata 2.
A heves menstruációs vérzés szokásos gyógyszeres kezelései (pl. orális kontraceptívumok) fibroidok okozta erős vérzés esetén nem hatékonyak, mivel a fibroidok hormon-érzékenyek.
Uterus fibroidok és a menstruáció kapcsolata 1.
A normál menstruáció általában 21-35 naponta jelentkezik és 2-7 napig tart. A túlságosan heves vagy a hét napnál tovább tartó vérzés anaemiát okozhat, befolyásolhatja az életminőséget és morbiditáshoz vezethet, ezért az erős menstruációs vérzés megfelelő értékelést és kezelést kíván.
Kell-e antibiotikum?
A méhnyak elégtelenség a középső trimeszterben előforduló spontán vetélés vagy koraszülés egyik kockázati tényezője. A méhnyak elégtelenségben szenvedő betegek 8-52%-ánál intra-amniotikus fertőzésről, 81%-uknál intra-amniotikus gyulladásról számoltak be.
A kalprotektin szerepe graviditasban
Az akut és krónikus gyulladást jelző kalprotektin szerepet játszhat a graviditas-asszociált megbetegedésekben. A tanulmány célja a terhességi kalprotektin koncentrációval kapcsolatban rendelkezésre álló adatok összegzése valamint a terhesség alatti kalprotektin szint normál értékének meghatározása volt.