Szülészet-nőgyógyászat

Milyen HPV-vakcinák érhetőek el jelenleg?

A méhnyakrák kialakulásához nehezen meghatározható, de mindenképpen évekig fennálló HPV fertőzésre van szükség. A HPV fertőzés megelőzésére kifejlesztett vakcinák hatékonysága ezért leginkább a rákmegelőző állapotok – cervikális intraepiteliális neopláziák 2-es és 3-as formája, illetve az in situ karcinómák – előfordulásának csökkenésével vizsgálható.

A kongenitális Zika-vírusfertőzéssel kapcsolatos ideiglenes CDC javaslatok

„A Zika-vírussal szemben nem létezik oltás és a Zika-vírusfertőzéssel szemben nincs specifikus antivirális kezelés.” – írja a CDC. A kongenitális Zika-vírusfertőzés kezelése szupportív terápia, amelynek a csecsemő sajátos igényeinek megfelelően kell foglalkoznia a konkrét orvosi és idegfejlődési problémákkal. Jelenleg folyó vizsgálatok során próbálják meghatározni, hogy a növekedésük során mivel támogathatjuk leghatékonyabban a kongenitális Zika-vírusfertőzést szenvedett gyermekeket.

Mi az a HPV?

A humán papillómavírus döntően szexuális úton terjed, magas kockázatú típusai különféle daganatok kialakulásával, alacsony kockázatú típusai pedig a bőrön vagy a nemi szerveken megjelenő szemölcsökkel hozhatóak összefüggésbe.

A túl sok burgonya növelheti a terhességi diabetes kockázatát

Egy tanulmány a Nurses Health Study több mint 15 000 résztvevőjének adatai alapján arra az eredményre jutott, hogy azoknál a nőknél, akik a terhesség előtt hetente öt alkalommal fogyasztanak burgonyát, fokozódik a gestatios diabetes kockázata azokhoz képest, akik heti egy adagnál ritkábban fogyasztják az említett zöldséget. A tanulmány eredményeit a BMJ orvosi szaklap online kiadása közölte.

A sok cukor növeli az emlőtumor veszélyét

Az elhízás egyre nagyobb arányáért gyakran a cukrot teszik felelőssé. Ám a Texas Egyetem Dr. Anderson Rákkutató Központjának új tanulmánya azt állítja, hogy a nagymértékű cukorfogyasztás nem csupán elhízáshoz vezet, hanem fokozza az emlőtumor kockázatát és felgyorsítja a betegség metasztázis képzését, elsősorban a tüdőben. Az egyetem palliatív, rehabilitációs és integratív gyógyászati részlegének professzora, Peiying Yang által vezetett tanulmány eredményeit a Cancer Research című szakmai folyóirat közölte.

A WHO közreadja a maternális és újszülöttkori halálozás csökkentését célzó javaslatait

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) kutatói azonosították azt a szülés körüli négy kulcsfontosságú időszakot, amikor az egészségügyi létesítményekben legnagyobb valószínűséggel következhet be az anya vagy az újszülött halála. Ez alapján a WHO összeállított egy csekklistát, mely meghatározza azokat a lépéseket, melyeket az azonosított időszakokban az egészségügyi dolgozóknak a krízishelyzetek elkerülése érdekében meg kell tenniük.