Szülészet-nőgyógyászat
A metformin megelőzheti a preeclampsiát
Egy új tanulmány eredménye arra utal, hogy a terhesség alatt biztonságosnak tekintett és általában diabetes kezelésére használt metformin képes megelőzni az életveszélyes és jelenleg gyógyíthatatlannak tartott terhességi szövődményt, a preeclampsiát.
A sok cukor növeli az emlőtumor veszélyét
Az elhízás egyre nagyobb arányáért gyakran a cukrot teszik felelőssé. Ám a Texas Egyetem Dr. Anderson Rákkutató Központjának új tanulmánya azt állítja, hogy a nagymértékű cukorfogyasztás nem csupán elhízáshoz vezet, hanem fokozza az emlőtumor kockázatát és felgyorsítja a betegség metasztázis képzését, elsősorban a tüdőben. Az egyetem palliatív, rehabilitációs és integratív gyógyászati részlegének professzora, Peiying Yang által vezetett tanulmány eredményeit a Cancer Research című szakmai folyóirat közölte.
A WHO közreadja a maternális és újszülöttkori halálozás csökkentését célzó javaslatait
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) kutatói azonosították azt a szülés körüli négy kulcsfontosságú időszakot, amikor az egészségügyi létesítményekben legnagyobb valószínűséggel következhet be az anya vagy az újszülött halála. Ez alapján a WHO összeállított egy csekklistát, mely meghatározza azokat a lépéseket, melyeket az azonosított időszakokban az egészségügyi dolgozóknak a krízishelyzetek elkerülése érdekében meg kell tenniük.
A progeszteronpótlás nem segít a habituális vetélőknek
A New England Journal of Medicine című szakmai folyóiratban megjelent tanulmány eredménye alapján a terhesség fenntartásához szükséges progeszteron első trimeszterben történő pótlása nem nyújt segítséget azoknak a nőknek, akiknek kórtörténetében ismétlődő, magyarázat nélküli vetélés szerepel.
Önálló szakmakódot kapott a várandós gondozást támogató „tele-cardiotocográfia”
A „tele-cardiotocográfia” a terhesgondozás keretében a magzatok méhen belüli állapotának megítélésére alkalmazott orvosi vizsgálómódszer, melyet a kismama otthonában is tud használni, miközben a leletező orvos a modern technológia segítségével távolról figyeli a baba állapotát. Amennyiben az életet veszélyeztető állapotot észlel, figyelmezteti a várandóst, megelőzve ezzel az esetleges tragédiákat.
Településnyi életképes magzatot vesztettünk el 6 év alatt az anyaméhen belül!
A korábbi években adatgyűjtés szintjén működő Országos Szülészeti és Nőgyógyászati Intézet, valamint az AEEK (korábban GYEMSZI) adatai szerint 2007-2012 között hazánkban 541.826 élve szülés volt.
A non-invazív prenatális tesztek helyes használata
Egy gravida non-invazív prenatális tesztjében (NIPT) a 21-es, 18-as és 13-as triszómia szűrése negatív eredménnyel zárult. A magzati ultrahang mutatott ugyan némi rendellenességet, ám ezek, úgy tűnik nem aggasztották annyira sem az anyát, sem az orvost, hogy szükségesnek érezzék a diagnosztikai vizsgálatok elvégeztetését. A gyermek 18-as triszómiával született és 24 órán belül elhunyt. És az efféle történetek sajnos korántsem oly ritkák, mint azt gondolnánk…
Mennyire fontos a terhesség előtti étrend?
Dr. Matt Silver, a brit Nemzetközi Táplálkozástudományi Kutatótanács tagjaként az étkezéssel összefüggő betegségek kutatásával foglalkozik. A következőkben arról kérdezzük, hogy milyen hatást gyakorolhat a nők fogamzás körüli étkezése a születendő gyermek egészségére.
"Át kell értékelnünk a HPV oltási protokollt!"
A genitális humán papillomavirus (HPV) fertőzés jellemzően szexuális úton terjedő betegség, ám jelentős számban előfordulhat a nőgyógyászati rendelésen megjelenő prepubertás korú, szexuálisan nem aktív kamaszok között is, olvasható a Journal of Pediatric & Adolescent Gynecology szakmai folyóirat szeptemberi online kiadásában megjelent új tanulmányban.
Miért nincs sok kismamának elég anyateje?
A PLOS ONE szakmai folyóiratban megjelent tanulmányukban a Cincinnati Gyermekkórház és a California Davis Egyetem kutatói korábbi vizsgálataikkal egybehangzóan úgy vélik, hogy a laktáció sikerében az inzulin jelentős szerepet játszik.
Mesterséges hímivarsejteket hoztak létre a férfi meddőség kezelésére
Mesterséges úton hoztak létre hímivarsejteket francia kutatók ősivarsejtekből (spermatogoniumok), amivel állításuk szerint a jövőben forradalmasítani lehet a férfi meddőség kezelését.
A citalopram előnyei postpartum depresszióban
Az Ohio Állami Egyetem kutatói rájöttek, hogy miért hatékony a citalopram a postpartum depresszió kezelésére. Az új kutatás szerint az antidepresszáns helyre állítja az agysejtek között a terhesség-indukált stressz hatása miatt blokkolt kapcsolatokat.
A köldökzsinór késleltetett elvágása javítja kisgyermekkori képességeket
A svéd Uppsala Egyetem kutatóinak kis esetszámú, randomizált tanulmányának eredménye szerint a köldökzsinór elvágás (CC) késleltetése kedvez a finommotoros és szociális készségek fejlődésének, különösen fiú újszülöttek esetében.