Szülészet-nőgyógyászat

Önálló szakmakódot kapott a várandós gondozást támogató „tele-cardiotocográfia”

A „tele-cardiotocográfia” a terhesgondozás keretében a magzatok méhen belüli állapotának megítélésére alkalmazott orvosi vizsgálómódszer, melyet a kismama otthonában is tud használni, miközben a leletező orvos a modern technológia segítségével távolról figyeli a baba állapotát. Amennyiben az életet veszélyeztető állapotot észlel, figyelmezteti a várandóst, megelőzve ezzel az esetleges tragédiákat.

A non-invazív prenatális tesztek helyes használata

Egy gravida non-invazív prenatális tesztjében (NIPT) a 21-es, 18-as és 13-as triszómia szűrése negatív eredménnyel zárult. A magzati ultrahang mutatott ugyan némi rendellenességet, ám ezek, úgy tűnik nem aggasztották annyira sem az anyát, sem az orvost, hogy szükségesnek érezzék a diagnosztikai vizsgálatok elvégeztetését. A gyermek 18-as triszómiával született és 24 órán belül elhunyt. És az efféle történetek sajnos korántsem oly ritkák, mint azt gondolnánk…

Mennyire fontos a terhesség előtti étrend?

Dr. Matt Silver, a brit Nemzetközi Táplálkozástudományi Kutatótanács tagjaként az étkezéssel összefüggő betegségek kutatásával foglalkozik. A következőkben arról kérdezzük, hogy milyen hatást gyakorolhat a nők fogamzás körüli étkezése a születendő gyermek egészségére.

"Át kell értékelnünk a HPV oltási protokollt!"

A genitális humán papillomavirus (HPV) fertőzés jellemzően szexuális úton terjedő betegség, ám jelentős számban előfordulhat a nőgyógyászati rendelésen megjelenő prepubertás korú, szexuálisan nem aktív kamaszok között is, olvasható a Journal of Pediatric & Adolescent Gynecology szakmai folyóirat szeptemberi online kiadásában megjelent új tanulmányban.

Nyugtalan genitális szindróma (Restless genital syndrome)

A közelmúltban a JAMA szakmai folyóirat a kismedencei régió nyugtalanságával jellemzett új kórkép leírását közölte. A nyugtalan genitális szindrómának (RGS, restless genital syndrome) nevezett betegséget bemutató tanulmányt a Torontói Egyetem kutatói készítették, Dr. Camila Henriques De Aquino klinikai munkatárs, és az egyetem neurológia részlegét irányító Dr. Anthony Lang vezetésével. Cikkünkben Dr. Camila Henriques De Aquino beszél a betegség pathofiziológiájáról, diagnózisáról és kezeléséről.

Sürgősségi fogamzásgátlás - Vénnyel vagy vény nélkül?

Magyarországon továbbra is vényköteles maradt az a sürgősségi fogamzásgátló készítmény, amelyet – az Európai Bizottság januári döntése alapján – 2015. március 31-e óta már szabadforgalmú szerként lehet megvásárolni az Európai Unió 28 másik tagországának patikáiban. A hozzáférhetőség kérdése azért is lényeges, mert a sürgősségi fogamzásgátlásban az időtényező nagyon fontos.