Szülészet-nőgyógyászat

Az Aszpirin lassíthatja az emlőtumor kiújulását

A Cancer Research szakmai folyóiratban publikált új eredményekből kiderül, hogy néhány posztmenopauzális, túlsúlyos, emlőtumorban szenvedő beteg esetében a közönséges gyulladáscsökkentő készítmények (pl. aszpirin vagy ibuprofén) hatására szignifikánsan alacsonyabb a recidíva aránya. A tanulmány a Texas Egyetem rákkutatója, Linda deGraffenried professzor, valamint Dr. Brenner és Dr. Murali Beeram rákspecialisták szoros együttműködésével készült.

Egy tanulmány szerint a placenta nem steril környezet

Széles körben elterjedt az a nézet, hogy a placenta egy teljesen steril szerv, amelyből a magzat a szükséges oxigénhez és tápanyagokhoz hozzájut. A houstoni Baylor College of Medicine kutatása azonban megdönteni látszik ezt a teóriát, kutatók azt találták, hogy a placenta tele van olyan baktériumokkal, melyeknek jelentősége lehet a terhességben.

A burokrepedés észlelésére szolgáló új, otthoni vizsgálati eszköz hatékonysága

Az idő előtti burokrepedés az anyai intrauterin infekció fokozott kockázatával jár, a patogének a sérült magzatburkon átjutva ascendáló fertőzésekhez vezetnek. A magzatvízszivárgás a köldökzsinór kompressziójához, illetve prolapszusához vezethet. Az időben történő diagnózisalkotás mindezek miatt különösen fontos, azonban számos esetben, például gyenge vagy intermittáló szivárgás esetén igen nehéz.

Az AmnioSense teszt megbízhatóságának vizsgálata a spontán burokrepedés diagnosztikájában – egy prospektív kohorsz vizsgálat

Az idő előtti burokrepedés klinikai jelentőségét az adja, hogy koraszüléshez, az újszülött respiratorikus distress szindrómájához, illetve mind magzati, mind anyai fertőzések kialakulásához vezethet. Az idő előtti burokrepedés pontos diagnózisa a terhesség bármelyik szakaszában jelentős nehézségek elé állíthatja a szakorvosokat.

A petét és a spermiumot „összehozó” protein felfedezése ígéretes lehet a meddőség kezelésében

2005-ben japán kutatók felfedeztek egy fehérjét a sperma felszínén, amely felismeri a petét, és a két ivarsejt így képes egy embrióvá fuzionálni. A fehérjének a japán házassági szentély után az Izumo nevet adták. Brit kutatók nemrégiben megtalálták a fehérje párját a pete felszínén, amit a házasság és a termékenység római istennője után Junonak neveztek el.