Szülészet-nőgyógyászat
Az anyai D-vitamin koncentráció kapcsolatban áll a gyermek fejlődésével
A Pediatrics című szakmai folyóirat szeptemberi online kiadása egy spanyol tanulmányról számol be, mely szerint a terhesség alatti magasabb 25-hydroxyvitamin D3 koncentráció korrelációban áll a magzat mentális és pszichomotoros képességeivel.
Az agresszív emlőtumor rizikófaktora a kialvatlanság
A Breast Cancer Research and Treatment kiadásában közölt tanulmányban amerikai kutatók összefüggést fedeztek fel az elégtelen alvásmennyiség és az agresszív emlőtumor kialakulásának illetve kiújulásának valószínűsége között.
A gestációs diabétesz növeli a gyermek hiperaktivitásának rizikóját
Az Archives of Pediatric Adolescent Medicine online kiadásában megjelent populációs tanulmány eredményei alapján, a gesztációs diabétesz és/vagy alacsony szocioökonómiai státusz prediktív értékkel bír a születendő gyermek hiperaktivitásának rizikójára nézve.
Új HPV vakcina a fertőzött nőbetegek számára
Egy új, a cervicalis dysplasia és daganat prevenciójára kifejlesztett kísérleti vakcina a Human papillomavirus 16 és 18 szerotípusával fertőződött nőbetegek számára jól tolerálható, és erőteljes immunválaszt eredményez. – számolt be az Inovio Pharmaceuticals Inc. I. fázisú kísérletének eredményéről a Science Translational Medicine októberi száma.
Kardiovaszkuláris kockázati tényezők fogamzásgátlókkal végzett vizsgálatokban
2012. június 1-jén, a Magyar Nőorvos Társaság 2. Szakmai Továbbképző Tanfolyamán, Dr. Simonyi Gábor (főorvos, Kardiometabolikus Centrum, Pest Megyei Flór Ferenc Kórház) Kardiovaszkuláris kockázati tényezők fogamzásgátlókkal végzett vizsgálatokban címmmel tartott előadást.
Az invazív cervix carcinoma eliminációjának lehetősége
A Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention szeptemberi kiadásában megjelent a Moffitt Cancer Center új tanulmánya, mely áttekintést nyújt az invazív cervix carcinoma prevenciójának lehetőségeiről.
A méhnyakrák kezelése koraszüléshez vezet?
Bár a cervicalis intraepithelial neoplasia (CIN) kezelését sokszor hozták összefüggésbe a későbbi koraszülések fokozott rizikójával, egy angol tanulmány eredményei azt mutatják, hogy a CIN kezelés nem növeli a kockázatot.
Zoely®-vel végzett biztonságossági és tolerabilitási vizsgálat
2012. június 1-jén, a Magyar Nőorvos Társaság 2. Szakmai Továbbképző Tanfolyamán, Dr. Török Olga (egyetemi docens, DEOEC Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika) Zoely®-vel végzett biztonságossági és tolerabilitási vizsgálat címmel beszélt a legújabb fogamzásgátló termékről.
A légszennyezettség újszülöttkori D-vitamin hiányt okoz
A Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (JCEM) hasábjain közeljövőben megjelenő francia tanulmány szerint, a nagyvárosokra jellemző légszennyezettség- különösen a terhesség késői szakaszában- hozzájárulhat a születendő gyermek D-vitamin hiányához.
A magzat nemének meghatározása ultrahanggal a 12. terhességi héten
A magzat nemének ultrahangvizsgálattal történő meghatározása manapság komoly elvárás a várandós nők részéről. A szokásos módszerrel viszonylag megbízható eredmény a 18. heti vizsgálat során adható. Egy másik technikával azonban közel 100% biztonsággal meghatározható a nem már a 12. terhességi héten.
Elvárások és a legújabb hatóanyagkombináció az orális fogamzásgátlásban
2012. június 1-jén, a Magyar Nőorvos Társaság 2. Szakmai Továbbképző Tanfolyamán, Dr. Ács Nándor az MSD Szimpóziumon tartott előadást a megfelelő fogamzásgátló módszer kiválasztásáról, az azzal szemben támasztott követelményekről, a jelenlegi fejlesztési irányokról és a természetes ösztrogént, valamint nomegesztrol-acetátot tartalmazó tabletta alkalmazásáról.
Folyamatos orális fogamzásgátló tabletták a dysmennorhea tüneteinek enyhítésére
A folyamatosan szedhető orális fogamzásgátlók a súlyos menstruációs görcsöket hatékonyan, és a ciklikus kontraceptívumoknál hamarabb csillapítják. – számoltak be a Penn State College of Medicine kutatói az Obstetrics and Gynecology egyik kiadásában.
A terhesség megváltoztatja a bélflóra összetételét
Köztudott, hogy a terhesség számos élettani változással jár, a Cornell Egyetem kutatói szerint a graviditás a bélflóra baktérium-összetételét is megváltoztatja, ám ezek a változások a terhességre nézve ártalmatlanok, sőt előnyökkel járnak. – olvasható a Cell című szakmai folyóirat augusztusi kiadásában.