Szülészet-nőgyógyászat
A légszennyezettség újszülöttkori D-vitamin hiányt okoz
A Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (JCEM) hasábjain közeljövőben megjelenő francia tanulmány szerint, a nagyvárosokra jellemző légszennyezettség- különösen a terhesség késői szakaszában- hozzájárulhat a születendő gyermek D-vitamin hiányához.
A magzat nemének meghatározása ultrahanggal a 12. terhességi héten
A magzat nemének ultrahangvizsgálattal történő meghatározása manapság komoly elvárás a várandós nők részéről. A szokásos módszerrel viszonylag megbízható eredmény a 18. heti vizsgálat során adható. Egy másik technikával azonban közel 100% biztonsággal meghatározható a nem már a 12. terhességi héten.
Elvárások és a legújabb hatóanyagkombináció az orális fogamzásgátlásban
2012. június 1-jén, a Magyar Nőorvos Társaság 2. Szakmai Továbbképző Tanfolyamán, Dr. Ács Nándor az MSD Szimpóziumon tartott előadást a megfelelő fogamzásgátló módszer kiválasztásáról, az azzal szemben támasztott követelményekről, a jelenlegi fejlesztési irányokról és a természetes ösztrogént, valamint nomegesztrol-acetátot tartalmazó tabletta alkalmazásáról.
Folyamatos orális fogamzásgátló tabletták a dysmennorhea tüneteinek enyhítésére
A folyamatosan szedhető orális fogamzásgátlók a súlyos menstruációs görcsöket hatékonyan, és a ciklikus kontraceptívumoknál hamarabb csillapítják. – számoltak be a Penn State College of Medicine kutatói az Obstetrics and Gynecology egyik kiadásában.
A terhesség megváltoztatja a bélflóra összetételét
Köztudott, hogy a terhesség számos élettani változással jár, a Cornell Egyetem kutatói szerint a graviditás a bélflóra baktérium-összetételét is megváltoztatja, ám ezek a változások a terhességre nézve ártalmatlanok, sőt előnyökkel járnak. – olvasható a Cell című szakmai folyóirat augusztusi kiadásában.
Hormonális fogamzásgátlás és pajzsmirigy betegségek
Évtizedek óta úgy tudjuk: a pajzsmirigy betegségek kialakulását és lefolyását nem befolyásolják a hormonális fogamzásgátlók. Bár ez az egyszerű megközelítés a gyakorlatban továbbra is jól alkalmazható, az elmúlt évek néhány friss kutatása érdekes eredményekkel szolgált.
Kongresszusok és konferenciák októberben
Az októberi konferenciákról cikkünkben olvashat bővebben.
Legyen szakértőnk!
Keressük új szerkesztőtársainkat!
Az intravaginalis sling előnyei és rizikói
Egy amerikai tanulmány eredményei szerint, a vaginális prolapsus műtéte során behelyezett intravaginális sling csökkenti az inkontinencia kialakulásának valószínűségét, ám ugyanakkor némileg megnöveli a hólyagperforáció és a húgyúti fertőzések rizikóját.
Melyik a leghatékonyabb fogamzásgátlási módszer?
A fogamzásgátlókat anticoncipiens hatásuk mellett gyakran terápiás hatékonyságuk miatt is alkalmazzák egyes kórképekben. Az orális készítmények például hirsutizmus, dysmenorrhea, menorrhagia, a progeszterontartalmú intrauterin fogamzásgátló eszközök (IUD) pedig szintén a menorrhagia kezelésében bizonyultak hatékonynak.
A folsavpótlás és a gyermekkori daganatok
A Pediatrics legújabb kiadása egy amerikai tanulmányról számol be, mely szerint a folsavval dúsított élelmiszerek nemcsak a magzati idegcső-defektusok kialakulását előzhetik meg, hanem a nephroblastoma illetve egy agydaganat gyermekkori incidenciáját is csökkenthetik.
Kongresszusok és konferenciák szeptemberben
A szeptemberi konferenciákról cikkünkben olvashat bővebben.
Világszerte nő a koraszülések száma
A koraszülések arányának növekedése egyre nagyobb egészségügyi, társadalmi és gazdasági kihívást jelent a fejlett és a fejlődő országokban egyaránt. A Lancetben publikált friss adatok alapján a tendencia nem túl biztató.