Szülészet-nőgyógyászat
Közlemény összefoglaló
Nomegestrol-acetát és 17ß-ösztradiol, ill. levonorgestrel és etinil-ösztradiol tartalmú kombinált monofázisos oralis fogamzásgátlók hemosztázisra, lipidekre és szénhidrát anyagcserére kifejtett hatásainak összehasonlítása
Az elmúlt ötven évben a kombinált hormonális fogamzásgátló tabletták a leggyakrabban használt, legnépszerűbb fogamzásgátló módszerré nőtték ki magukat. A folyamatos gyógyszerfejlesztések hatására a gesztagén komponens egyre szelektívebb hatásúvá vált, az ösztrogén hatást kiváltó etinil-ösztradiol koncentrációját pedig folyamatosan csökkentették.
Az álló munkát végző várandósok kisebb súlyú babákat szülnek
A terhesség alatt a - heti 40 óránál több - sok állást igénylő munkavégzés negatív hatással lehet a születendő gyermek fejlődésére. – olvasható az Occupational and Environmental Medicine júniusi online kiadásában megjelent holland tanulmányban.
A fogamzásgátló tabletták és a gyulladásos bélbetegségek kapcsolata
A Digestive Disease Week legutóbbi San Diegói találkozóján, bostoni kutatók a kontraceptívumok valamint ösztrogén-tartalmú hormonterápiák és a gyulladásos bélbetegség közti lehetséges összefüggésre mutattak rá.
Autista lehet az elhízott terhes gyermeke?
A terhesség alatti elhízás számos veszélyt hordoz az anyára és a magzatra nézve is. A túlsúlyos terhesek körében köztudottan gyakoribb a preeclampsia, a cukorbetegség, a császármetszés és annak postoperatív komplikációi vagy akár a nagy születési súlyhoz kapcsolódó szülés alatti szövődmények. Erre a listára feliratkozhat a gyermek mentális fejlődésének zavara és autizmusa is.
A kadmium ártalom az emlődaganat gyors progressziójához vezet
A kaliforniai Dominican University kutatói megállapították, hogy a kozmetikumokban, ételekben és a levegőben is előforduló kadmium már alacsony koncentráció mellett is jelentősen növeli az emlőtumor agresszivitását.
Elektív szülésindukció vs. várakozás terminusban: a legújabb adatok II. rész
A címben felvetett dilemma aktualitását és jelentőségét bemutató első cikkünk folytatásaként a témával foglalkozó második cikkünkben Sarah J. Stock és kollégái British Medical Journal-ben (BMJ) röviddel ezelőtt publikált eredményeit ismertetjük.
Elektív szülésindukció vs. várakozás terminusban: a legújabb adatok I. rész
Egy néhány napja publikált, egymilliónál több szülés adatait feldolgozó tanulmányban a nem orvosi javallatú (elektív), a 37. terhességi hét betöltése után végzett szülésindukciók esetében jobb magzati és anyai eredményeket találtak, mint a spontán szülés megindulására történő várakozás esetében. Mindezt a műtétes szülésbefejezések arányának növekedése nélkül.
Fúziós transzkriptek vizsgálata emlődaganatokban
A Mayo Clinic kutatói az emlődaganat különböző típusaiban a molekuláris mutáció egy új osztályát fedezték fel. A fúziós transzkriptnek nevezett mutáns RNS felfedezése segít a tumor altípusainak azonosításában, és lehetőséget nyújt új terápiás stratégiák kidolgozására is.
Koraszülés prevenció pesszáriummal – a PECEP vizsgálat
Szülészek körében ismeretes, hogy a megrövidült méhnyak jelezte fenyegető koraszülés megelőzésére a progeszteron alapú hormonális kezelés különféle típusai mellett egy egyszerű pesszárium alkalmazása is hatékony lehet. A megdöbbentő az, hogy milyen mértékben.
Új modell az inflammatorikus emlőcarcinoma tanulmányozására
A Fox Chase Cancer Center kutatói új sejt- és állatmodelleket fejlesztettek ki az inflammatorikus emlőcarcinoma (inflammatory breast cancer=IBC) hátterében álló molekuláris mechanizmusok részletes tanulmányozására, melynek megismerésétől hatékony intervenciós stratégiák kidolgozását remélik.
Elegendő lehet a háromévenkénti méhnyakszűrés
A 21-29 éves nőknek elegendő lenne háromévente citológiai szűrésen részt venniük, majd később ötévente kellene ezt a szűrést HPV teszttel egybekötve elvégeztetniük, az új klinikai irányelvek szerint.
Több terhesség – hosszabb élet?
A daganatos betegségek mellett a cardiovascularis és cerebrovascularis betegségek a női halálozás legfőbb okai. A női hormonrendszert érintő állapotok, gyógyszerek, így a terhesség is jelentősen befolyásolják a szív-ér rendszeri morbiditást és mortalitást. Hogy pozitív vagy negatív irányban, az még egyelőre nem egyértelműen eldöntött kérdés.
Az abortusztabletta II. rész
A Magyarországon nemrégiben engedélyezett kombinált abortusztabletta alkalmazásával indukált gyógyszeres terhességmegszakítással kapcsolatban kibontakozott szakmai viták ihlette cikksozat jelenlegi részében a szerző a gyógyszer misoprostollal kapcsolatos hatásait és mellékhatásait részletezi.