Szülészet-nőgyógyászat
Új terápiás lehetőségek menopauzában?
A fezolinetant (márkanév: Veozah), egy nem ösztrogén-alapú, 45 mg-os, szájon át szedhető olyan gyógyszer, ami az első neurokininreceptor-antagonista, melyet az FDA engedélyezett a menopauza okozta vazomotoros tünetek, köztük a hőhullámok és az éjszakai izzadás kezelésére.
A policisztás ovárium szindróma rövidebb élettartammal jár?
A policisztás ovárium szindróma (PCOS) újabb adatok szerint megrövidítheti a nők élettartamát. A közel 10.000 PCOS-ban szenvedő nő és kontrollcsoport bevonásával végzett finnországi vizsgálatban a PCOS-ban szenvedő nők átlagosan egy évvel korábban haltak meg, mint a hasonló korú társaik, elsősorban a keringési rendszer betegségei, daganat és cukorbetegség miatt.
A menopauza kezelésének buktatói
Az összetett, bioazonos hormonterápia - tablettákban, krémekben vagy pelletekben - a perimenopauza vagy a menopauza tüneteire történő off-label felírása jogi kockázatot jelenthet az orvosok számára, mivel a termékek hatásának nincs tudományos alátámasztása - állítja egy szakértő az Amerikai Szülész-nőgyógyászok Kollégiumának (ACOG) 2023-as éves ülésén.
Nyelv alatti vakcina húgyúti fertőzésre?
Egy nyelvalatti vakcina nemcsak a visszatérő húgyúti fertőzések (UTI) kockázatát csökkentette a nőknél, hanem úgy tűnik, hogy ezen nők jelentős részének lehetővé tette a teljes UTI-mentességet is - derült ki egy észak-amerikai tanulmányból.
A fizikai aktivitás és a Parkinson-kór összefüggése nőknél
Korábbi kohorsz vizsgálatok arról számoltak be, hogy a fizikai aktivitás (FA) egyetlen, a kiinduláskor mért értéke összefüggésbe hozható a Parkinson-kór (PK) alacsonyabb előfordulási gyakoriságával, de egy meta-analízis szerint ez az összefüggés a férfiakra korlátozódott.
Összefüggést találtak az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség és a méhnyakrák között
Összefüggést mutattak ki az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség és a méhnyakrák kialakulása között a Semmelweis Egyetem orvosai. Az elemzés elsőként vizsgálja a Trichomonas vaginalis (TV) fertőzés, a Human Papilloma Vírus (HPV) és a méhnyak kóros/rákos elváltozásai közötti kapcsolatot, ezáltal még jobban kiemeli a rendszeres nőgyógyászati és HPV-szűrés fontosságát.
Hypertonia és terhesség: milyen az iszkémiás és nem iszkémiás szívelégtelenség kockázata?
Bár a terhesség kedvezőtlen kimenetele a kardiovaszkuláris betegségek fokozott kockázatával jár, hiányoznak a magas vérnyomású terhességet követő szívelégtelenség időzítésével és altípusaival kapcsolatos vizsgálatok.
Megtorpanás az anyai és újszülöttkori halálozások elleni globális fellépésben?
A terhesség és szülés alatti, valamint az újszülöttek körében bekövetkező halálozások csökkentése terén elért haladás 2015 óta megtorpant, és több mint 60 országban a jelenlegi ütemben haladva a 2030-ra kitűzött célértékek elmaradása valószínűsíthető - derült ki az Egészségügyi Világszervezet kedden közzétett jelentéséből.
Az ivóvíz lítium tartalma és az autizmus kapcsolata Dániában
Egy dán országos populáción alapuló, eseti-kontrollvizsgálatban egy kutatócsoport azt találta, hogy a terhesség alatt az anyai expozíció az ivóvízben lévő lítium magasabb lakossági szintjeivel kapcsolatban állt az utódok autizmus (ASD) kockázatának mérsékelt növekedésével.
Tomoszintézis jobb eredményeket hoz a mellrákszűrésnél, mint a mammográfia
Egy több mint egymillió nő bevonásával végzett vizsgálatban a digitális emlő tomoszintézis (DBT) jobb eredményeket mutatott az emlőrákszűrésen, mint a csak standard digitális mammográfiával végzett szűrés. A vizsgálat eredményeit a Radiology című szaklapban, az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság (RSNA) folyóiratában tették közzé.
A glutation, mint az öngyilkossági kockázat biomarkere?
Az öngyilkossági kockázat kiemelkedő a lakosságot érintő problémák között, főként a széles körű családi, pszichoszociális és gazdasági hatások miatt. Az öngyilkossági kockázatnak kitett egyének többsége valamilyen mentális zavarral küzd. Számos bizonyíték van arra, hogy a pszichiátriai zavarokat a neuroimmun és neurooxidatív útvonalak aktiválódása kíséri.
Gyorsabb súlygyarapodás in utero COVID-19 expozícióban?
A 2019. évi koronavírus-betegség (COVID-19) kezdeti kitörése óta az anyai fertőzésnek méhen belül kitett gyermekek egy új populációja alakult ki, amelynek egészségügyi kimenetele nagyrészt ismeretlen.
Egy új kockázati pontszám megvédheti az elhízott anyák csecsemőit az elhízástól?
A gyermekeknél nagyobb a kockázata annak, hogy túlsúlyosak lesznek, ha anyjuk a terhesség kezdetén elhízott volt. További kockázati tényezők közé tartozik, ha az anya a terhesség alatt sokat hízik, terhességi cukorbetegsége van, és rövid a szoptatási időszaka.