Egy egyszerű teszt segítségével megelőzhető a preeklampszia
A Yale Egyetem Orvosi Karán egy egyszerű vizeletvizsgálat segítségével képesek felállítani a preeklampszia diagnózisát, mely állapot a terhesség egy lehetséges súlyos szövődménye.
A Yale Egyetem Orvosi Karán egy egyszerű vizeletvizsgálat segítségével képesek felállítani a preeklampszia diagnózisát, mely állapot a terhesség egy lehetséges súlyos szövődménye.
A kizárólag ösztrogénalapú hormonpótlás növelheti az asztma kialakulásának kockázatát a menopauza után - közölték hétfőn francia és mexikói kutatók.
A prevenciós szemlélet egyre nagyobb teret nyer a korszerű orvostudományban. Ma már húsznál több fertőző betegséget előzhetünk meg modern technológiával előállított vakcinákkal. Új védőoltások kifejlesztésével lehetőség nyílt nagy népegészségügyi jelentőségű daganatos betegségek primer prevenciójára is. Ennek első példája a hepatitis B-fertőzés következményeként kialakuló primer hepatocelluláris carcinoma megelőzése volt a vírus elleni rekombináns vakcina használatával.
2010. május 20-22., Debrecen, Kölcsey Konferencia Központ
A világszerte évente jelzett 12 millió új rákos megbetegedés 40 százaléka megelőzhető lenne - hívta fel a figyelmet a rákellenes világnap előtt a Nemzetközi Rákellenes Szövetség (UICC).
Összefüggést találtak amerikai kutatók az anya terhesség alatti fertőzése és az utódnál később kialakuló asztma között.
A korrekt diagnózis felállításához kenet, illetve biopsziás anyag vétele szükséges lehet citológiai, hisztológiai vizsgálat illetve HPV DNS tesztek elvégzése céljából. Citológiai vizsgálattal csak az esetek töredéke ismerhető fel - ennek oka az, hogy a vírussal fertőzött hámban csak az esetek egy részénél alakulnak ki citomorfológiai elváltozások, vagy rendkívül diszkrét formában jelennek meg.
A méhnyakrák gyakorlatilag százszázalékos biztonsággal megelőzhető a szűrés és az oltás együttes alkalmazásával, a human papillomavírus (HPV) elleni vakcinát a szexuálisan már aktív fiatal nőknél is érdemes alkalmazni - hangzott el az Egészséges Ifjúságért Alapítvány keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
Vajúdás közben sem kell koplalniuk a nőknek - derült ki a legújabb áttekintő tanulmányból.
A humán papillomavírussal való fertőzöttség nem feltétlenül jelent egyet klinikai tünetek jelentkezésével: a fertőzés látens, szubklinikus és klinikus lehet. A látens fertőzöttséget csupán humán papilloma vírus DNS tesztek bizonyítják, klinikai tünetek nem észlelhetőek, és számos esetben a szövettani vizsgálat sem jelzi.
A humán papillomavírus-fertőzés nem jár együtt viraemiával, nincs citolízis, nincs szisztémás fertőzésre utaló jel, ezért a humán papillomavírus-infekció az immunrendszert gyengén aktiválja.
A méhnyakrák a világ egyik súlyos egészségügyi problémája, kb. 500000 új esetet fedeznek fel évente. A méhnyakrák a második leggyakoribb rosszindulatú daganat, és a harmadik helyen áll a nők daganatos halálozásában a világon.
Az első méhnyakrákszűrésnek 21 évesen kellene megtörténnie, a szűrővizsgálatokat pedig elegendő a korábban javasoltnál ritkábban ismételni, áll az Amerikai Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium (ACOG; American College of Obstetricians and Gynecologists) nemrég megújított, bizonyítékokon alapuló (evidence-based) irányelveiben.