Szülészet-nőgyógyászat
Tomoszintézis jobb eredményeket hoz a mellrákszűrésnél, mint a mammográfia
Egy több mint egymillió nő bevonásával végzett vizsgálatban a digitális emlő tomoszintézis (DBT) jobb eredményeket mutatott az emlőrákszűrésen, mint a csak standard digitális mammográfiával végzett szűrés. A vizsgálat eredményeit a Radiology című szaklapban, az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság (RSNA) folyóiratában tették közzé.
A glutation, mint az öngyilkossági kockázat biomarkere?
Az öngyilkossági kockázat kiemelkedő a lakosságot érintő problémák között, főként a széles körű családi, pszichoszociális és gazdasági hatások miatt. Az öngyilkossági kockázatnak kitett egyének többsége valamilyen mentális zavarral küzd. Számos bizonyíték van arra, hogy a pszichiátriai zavarokat a neuroimmun és neurooxidatív útvonalak aktiválódása kíséri.
Gyorsabb súlygyarapodás in utero COVID-19 expozícióban?
A 2019. évi koronavírus-betegség (COVID-19) kezdeti kitörése óta az anyai fertőzésnek méhen belül kitett gyermekek egy új populációja alakult ki, amelynek egészségügyi kimenetele nagyrészt ismeretlen.
Egy új kockázati pontszám megvédheti az elhízott anyák csecsemőit az elhízástól?
A gyermekeknél nagyobb a kockázata annak, hogy túlsúlyosak lesznek, ha anyjuk a terhesség kezdetén elhízott volt. További kockázati tényezők közé tartozik, ha az anya a terhesség alatt sokat hízik, terhességi cukorbetegsége van, és rövid a szoptatási időszaka.
A rendszeres magnézium-bevitel várandósság és szoptatás alatt is fontos
A várandósság és a szoptatás időszakában a szervezet magnézium-egyensúlya külön odafigyelést igényel. A terhességgel összefüggő, magas mortalitású és morbiditású állapotok, úgymint a gesztációs diabétesz, a koraszülés, a preeclampsia és az intrauterin növekedés visszamaradása esetén vizsgálatok mutatnak rá a várandósság alatti inadekvát magnézium-ellátottsággal való kapcsolatra (1). Emellett, a magnézium-szupplementáció szerepet kaphat a terhesség alatti migrén és a terhesség alatti lábszárgörcsök megelőzésében, kezelésében (1). A várandós nők 30 %-át érintő lábszárgörcsök kezelésére az Egészségügyi Világszervezet (WHO) orális magnézium-pótlást ajánl (2).
Az opioid-túladagolás a szülés utáni halálozás egyik fontos oka
Az opioid-túladagolás és más megelőzhető okok fontos szerepet játszanak a szülés utáni halálozásban különösen azoknál a nőknél, akiknek a közelmúltban opioid használati rendellenesség (OUD) volt a kórtörténetében.
Nőtt az anyai halálozási arány?
Az ENSZ-ügynökségek szerdán közzétett jelentése szerint 2020-ban a világ szinte minden régiójában emelkedett vagy stagnált az anyai halálozási ráta, ami jelentős visszaesést jelent a szülés vagy terhesség alatti komplikációk leküzdésére irányuló globális erőfeszítésekben.
HPV és bakteriális vaginózis kapcsolata
Tanulmányok kimutatták, hogy a HPV-fertőzések a vaginózisos esetekben is fennállnak, ami hámelváltozások megjelenését eredményezi. Ráadásul az elváltozások súlyosabbak, ha a diszbiózis súlyosabb.
A D-dimer diagnosztikai pontossága terhesekben
A terhesség és a peripartum időszak egy fokozott véralvadásos állapot, amely növeli a vénás tromboembólia (VTE) kockázatát. A D-dimer felhasználásának szerepe lehet a peripartumos környezetben.
Pajzsmirigy funkciózavar hiszteroszalpingográfia után?
Az olajban oldódó kontrasztanyaggal (OSCM) végzett hiszteroszalpingográfia (HSG) javítja a terhességi arányokat. Az OSCM azonban magas jódtartalommal és hosszú felezési idővel rendelkezik, ami potenciális jódfelesleghez vezet.
Hatékony kommunikáció a HPV-ről, az orális szexről és a daganatról
Egyetlen tudományos hatóság sem ad egyértelmű útmutatást arra vonatkozóan, hogy az orvosnak hogyan kell felvetnie a témát, ezért az egyénre hárul a tanácsadás etikai következményeinek mérlegelése.
Szedhető terhességben az új COVID szer?
A JAMA Network Open című szaklapban közzétett Johns Hopkins Medicine kutatási tanulmány eredményei fontos bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy a SARS-CoV-2-vel fertőzött terhesek biztonságosan szedhetik a Paxlovid vírusellenes gyógyszert a súlyos megbetegedés lehetőségének csökkentése érdekében.
Biztonságos a foszfomicin alkalmazása terhesség alatt?
A húgyúti fertőzést (UTI) olyan gyakori bakteriális fertőzésként határozzák meg, amely jelentős morbiditáshoz vezethet, mint például szűkület, fisztula, tályogképződés, vérmérgezés, szepszis, pyelonephritis és vesediszfunkció. A férfiaknál 1%-os, nőknél 3%-os halálozási arányt jelentettek a pyelonephritis kialakulása miatt. A húgyúti fertőzések gyakrabban fordulnak elő nőknél, és 33%-uk 24 éves koráig legalább egy eset miatt antimikrobiális kezelésre szorul.