Szülészet-nőgyógyászat
A rendszeres magnézium-bevitel várandósság és szoptatás alatt is fontos
A várandósság és a szoptatás időszakában a szervezet magnézium-egyensúlya külön odafigyelést igényel. A terhességgel összefüggő, magas mortalitású és morbiditású állapotok, úgymint a gesztációs diabétesz, a koraszülés, a preeclampsia és az intrauterin növekedés visszamaradása esetén vizsgálatok mutatnak rá a várandósság alatti inadekvát magnézium-ellátottsággal való kapcsolatra (1). Emellett, a magnézium-szupplementáció szerepet kaphat a terhesség alatti migrén és a terhesség alatti lábszárgörcsök megelőzésében, kezelésében (1). A várandós nők 30 %-át érintő lábszárgörcsök kezelésére az Egészségügyi Világszervezet (WHO) orális magnézium-pótlást ajánl (2).
Az opioid-túladagolás a szülés utáni halálozás egyik fontos oka
Az opioid-túladagolás és más megelőzhető okok fontos szerepet játszanak a szülés utáni halálozásban különösen azoknál a nőknél, akiknek a közelmúltban opioid használati rendellenesség (OUD) volt a kórtörténetében.
Nőtt az anyai halálozási arány?
Az ENSZ-ügynökségek szerdán közzétett jelentése szerint 2020-ban a világ szinte minden régiójában emelkedett vagy stagnált az anyai halálozási ráta, ami jelentős visszaesést jelent a szülés vagy terhesség alatti komplikációk leküzdésére irányuló globális erőfeszítésekben.
HPV és bakteriális vaginózis kapcsolata
Tanulmányok kimutatták, hogy a HPV-fertőzések a vaginózisos esetekben is fennállnak, ami hámelváltozások megjelenését eredményezi. Ráadásul az elváltozások súlyosabbak, ha a diszbiózis súlyosabb.
A D-dimer diagnosztikai pontossága terhesekben
A terhesség és a peripartum időszak egy fokozott véralvadásos állapot, amely növeli a vénás tromboembólia (VTE) kockázatát. A D-dimer felhasználásának szerepe lehet a peripartumos környezetben.
Pajzsmirigy funkciózavar hiszteroszalpingográfia után?
Az olajban oldódó kontrasztanyaggal (OSCM) végzett hiszteroszalpingográfia (HSG) javítja a terhességi arányokat. Az OSCM azonban magas jódtartalommal és hosszú felezési idővel rendelkezik, ami potenciális jódfelesleghez vezet.
Hatékony kommunikáció a HPV-ről, az orális szexről és a daganatról
Egyetlen tudományos hatóság sem ad egyértelmű útmutatást arra vonatkozóan, hogy az orvosnak hogyan kell felvetnie a témát, ezért az egyénre hárul a tanácsadás etikai következményeinek mérlegelése.
Szedhető terhességben az új COVID szer?
A JAMA Network Open című szaklapban közzétett Johns Hopkins Medicine kutatási tanulmány eredményei fontos bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy a SARS-CoV-2-vel fertőzött terhesek biztonságosan szedhetik a Paxlovid vírusellenes gyógyszert a súlyos megbetegedés lehetőségének csökkentése érdekében.
Biztonságos a foszfomicin alkalmazása terhesség alatt?
A húgyúti fertőzést (UTI) olyan gyakori bakteriális fertőzésként határozzák meg, amely jelentős morbiditáshoz vezethet, mint például szűkület, fisztula, tályogképződés, vérmérgezés, szepszis, pyelonephritis és vesediszfunkció. A férfiaknál 1%-os, nőknél 3%-os halálozási arányt jelentettek a pyelonephritis kialakulása miatt. A húgyúti fertőzések gyakrabban fordulnak elő nőknél, és 33%-uk 24 éves koráig legalább egy eset miatt antimikrobiális kezelésre szorul.
Terhesség alatti alkoholfogyasztás és agyfejlődés
Egy új MRI-vizsgálat kimutatta, hogy a terhesség alatti alkoholfogyasztás még alacsony vagy mérsékelt mennyiségben is megváltoztathatja a baba agyszerkezetét és késleltetheti az agy fejlődését.
10 éves a vizsgálat, ami megváltoztatta a kismamák életét
Tíz évvel ezelőtt vehették először igénybe a kismamák a kockázatmentes, non-invazív magzati genetikai tesztet a fogantatáskor kialakuló genetikai rendellenességek kimutatására. 2012-ben még csak a Down-szindróma kimutatására volt alkalmas a prenatális genetikai teszt, ma már a vizsgálatok köre kiterjed a leggyakoribb kromoszóma-rendellenességekre és a magzat teljes kromoszóma-állományának vizsgálatára is.
Új konszenzus a terhesség alatti hányinger és hányás kezelésében
Bár a terhességgel járó hányinger és hányás általában enyhe, a nők körülbelül egyharmadánál súlyosabb (hyperemesis gravidarum), és az első trimeszterben a nők 0,3-3,6%-ánál kórházi kezelést igényel Franciaországban.
Új konszenzus a terhesség alatti hányinger és hányás kezelésében
Bár a terhességgel járó hányinger és hányás általában enyhe, a nők körülbelül egyharmadánál súlyosabb (hyperemesis gravidarum), és az első trimeszterben a nők 0,3-3,6%-ánál kórházi kezelést igényel Franciaországban. Tekintettel a gyakorlati ellátás sokféleségére, a Francia Nőgyógyászok és Szülészorvosok Nemzeti Kollégiumának (CNGOF) munkacsoportja konszenzust hozott létre e tünetek meghatározására és kezelésére vonatkozóan.