Szülészet-nőgyógyászat

A koraszülés hypertoniát okoz?

A koraszülés és a magasvérnyomás-betegség kapcsolatáról szóló legnagyobb tanulmány Svédországból származik, ami 1973-ig visszamenőleg több mint 2,1 millió nőre, több mint 4 millió szülésre vonatkoztatva több mint 40 év nyomon követési időszakot ölelt fel.

A nemzeti HPV elleni oltóprogram hatásai Angliában a méhnyakrák és a rákmegelőző állapot gyakoriságára

Az Egyesült Királyságban több, mint 10 éve zajlik a nemzeti oltóprogram a méhnyakrákot és egyéb megbetegedéseket is okozó HPV-fertőzés ellen. Egy friss publikáció a kampányoltás korai hatásait vizsgálta a méhnyakrák és a cervikális diszplázia súlyos formájának (CIN3) incidenciája alapján. A kohorszvizsgálatban három különböző oltottsági státuszú csoport és az oltatlan csoport eredményeit hasonlították össze. A vizsgálati modell összesen 13,7 millió évnyi utánkövetés adatait foglalta magába.

Szoptatás és COVID-oltás? Be merjem vállalni?

2020 decemberében két új mRNS alapú vakcina kapott sürgősségi használatra vonatkozó engedélyt az Amerikai Egyesült Államok FDA hivatalától a SARS-CoV-2 vírus elleni, 16 éves kor feletti személyek körében történő alkalmazásra; azonban a védőoltások sürgősségi engedélyezéséhez felhasznált, klinikai vizsgálatokból származó adatokból kizárásra kerültek a szoptató nők.

Az orális fogamzásgátlók és a hirtelen halál rizikója? 1. rész

Úgy tűnik, hogy a jelenleg használatos orális fogamzásgátlók (OC) általánosságban nem rontják a hirtelen szívhalál (’sudden cardiac death’; SCD) kockázatát a kongenitalis hosszú QT-szindrómában (’long-QT syndrome’; LQTS) szenvedő nők esetében, azonban a potenciális kockázat OC típusonként változik, mivel azok különböző hormonokat különböző dózisokban tartalmaznak. Az sem ismeretes teljes egészében, hogy vajon a béta-blokkolók, amiket sok LQTS-ben szenvedő nő szed, csökkenthetik-e ezt a fajta kockázatot.