Tüdőgyógyászat

Az ACE-inhibitorok növelik a tüdőrák veszélyét 1.

Egy nagy esetszámú, populáció-alapú kohorsz vizsgálatban a vérnyomás csökkentésére használt angiotenzin-konvertáló enzim gátló (ACE-gátló) alkalmazása a tüdőrák átlagosan 14%-al nagyobb kockázatnövekedésével járt, mint az angiotenzin receptor-blokkolókkal (ARB) történő hypertonia kezelés.

Dr. Csomós Ákos

Legfontosabb feladatunk az, hogy amikor az antibiotikumot kiválasztjuk, akkor a saját rezisztenciaadataink alapján döntsük el, hogy mi az elsőként választandó gyógyszer.

A szteroid és a diabetes

A hosszú távú szteroid kezelés metabolikus mellékhatásokkal járhat. A müncheni Helmholtz Zentrum és a Ludwig Maximilians Egyetem (LMU) kutatói most rámutattak a szteroid diabeteshez vezető mechanizmusra.

Genetikai rizikó a reumatoid arthritis-asszociált interstitialis tüdőbetegségre

A rheumatoid arthritis (RA) - asszociált intersticiális tüdőbetegség és az RA nélküli idiopathiás tüdőfibrosis (IPF) genetikai háttere hasonló, aminek jellemző vonása egy MUC5B gén promóter variáns, mely a tüdőben fokozott mucin termelődést idéz elő. – kezdte beszámolóját Dr. Pierre-Antoine Juge, az Amerikai Reumatológus Társaság éves értekezletén.

Az ACE- gátlók és a tüdőrák kockázata 1.

Egy nagy esetszámú populáció-alapú kohorsz tanulmány eredménye szerint a vérnyomáscsökkentőként használt angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) gátlók az angiotenzin receptor blokkoló (ARB) terápiához képest 14%-al növelik a tüdőrák kockázatát.