Tüdőgyógyászat
Kell-e a magnézium a COPD exacerbációja alatt? 2. rész
Egy újonnan (mindkét szisztematikus áttekintés befejezését követően) közzétett kisméretű RCT azt igazolta, hogy az intravénás magnézium-szulfát alkalmazása nem volt szignifikáns hatással az FEV1-re, az alapvető életfunkciókra vagy a tünetekre.
Kell-e a magnézium a COPD exacerbációja alatt? 1. rész
A krónikus obstruktív tüdőbetegség akut exacerbációi (AECOPD) a betegséggel összefüggő morbiditás egyik legfőbb tényezői. Megelőzése és kezelése a COPD kezelésének középpontjában áll.
A fluorokinolonok története
„Valójában két dolog van, a tudomány és a vélemény. Az előbbi tudást szül, az utóbbi a tudatlanságot.” Hippokratész
Kell-e magnéziumot alkalmazni COPD exacerbáció esetén? 2. rész
Egy idén (mindkét szisztematikus áttekintés befejezését követően) közzétett kisméretű RCT azt igazolta, hogy az intravénás magnézium-szulfát alkalmazása nem volt szignifikáns hatással a FEV1-re, az alapvető életfunkciókra vagy a tünetekre.
Kell-e magnéziumot alkalmazni COPD exacerbáció esetén? 1. rész
A krónikus obstruktív tüdőbetegség akut exacerbációi (AECOPD) a betegséggel összefüggő morbiditás egyik legfőbb tényezői. Megelőzésük és kezelésük a COPD kezelésének középpontjában áll.
A hármas kombináció csökkenti a COPD exacerbációt? 2. rész
A vizsgálatban 8 509 fő 40-80 év közötti, tüneteket mutató COPD-s felnőtt beteg vett részt (ahol a COPD-t a 40 pontos COPD állapotfelmérő teszt (COPD Assessment Test, CAT) alapján 10-es vagy ennél magasabb pontszámmal definiálták).
A hármas kombináció csökkenti a COPD exacerbációt? 1. rész
Egy fázis III. vizsgálat megállapításai összehasonlították azon COPD-s betegek kimeneteleit, akik hármas kombinációs kezelésként fix dózisú inhalációs kortikoszteroid, hosszú-hatású muscarin-receptor antagonista és hosszú-hatású β2-agonista kezelésben részesültek, azokkal a betegekkel, akiket két kettős kombinációs terápia egyikével kezeltek.
Új, mexikói Covid variánst azonosítottak, ami egyre inkább terjed Észak-Amerikában
Ez a variáns az utóbbi időben került előtérbe Mexikóban, és más variánsokhoz hasonlóan változást mutat a koronavírus tüskefehérjéjében. A „mexikói variánst” a Bolognai Egyetem egyik kutatócsoportja azonosította.
Az immunellenőrzőpont-gátlók okozta thyreoiditis összefüggése a halálozással
Az immunellenőrzőpont-gátlók okozta thyreoiditis összefüggése a halálozással Egy kiterjedt elemzésben a thyreoiditis és a teljes túlélés (’overall survival’, OS) közötti összefüggés daganattípusonként eltérő volt, azonban a tüdőrákos betegek esetében volt a legerősebb.
Az e-cigaretta káros hatásai
Egy online felmérésben a kamaszok és a fiatal felnőttek saját bevallása szerint az e-cigaretták használata összefüggésben áll a gyakrabban előforduló ziháló légzéssel és légszomjjal. Az összefüggés a cigaretta-, és a kannabisz használattal történő korrekciót követően is fennállt.
Három oka a csendes hypoxiának Covid-19 alatt. 2. rész
Egy számítógépes tüdőmodell használatával megállapították, hogy ahhoz, hogy a véroxigén-szintek olyan alacsony értékre csökkenjenek, mint amit a Covid-19 megbetegedésben szenvedő betegeknél megfigyeltek, a véráramlásnak valóban sokkal nagyobbnak kell lennie a szokásosnál a tüdőnek azon területein, amelyek már nem képesek oxigént felvenni - ez hozzájárul az alacsony oxigénszinthez az egész szervezetben, - mondták.
Reverzibilis tüdőfibrózis gyermekkori esete nitrofurantoin kezelést követően
A tüdőt érintő mellékhatások, köztük a tüdőfibrózis, jól ismertek azoknál az idős betegeknél, akiket hosszútávon nitrofurantoin kezelésben részesítettek húgyúti fertőzés és másodlagos vesekárosodás megelőzése céljából.
A dohányosok támogatása és mindannyiunk egészségének fejlesztése érdekében megalakult a Dohányzás Visszaszorításának és a Károk Csökkentésének Nemzetközi Szövetsége (SCOHRE).
2020. november 30. A dohányzás szabályozására irányuló számos törekvés ellenére a dohányzás okozta megbetegedések következtében minden évben nyolc millióan halnak korai halált. Évtizedek óta ismerjük a dohányzás káros hatásait, ennek ellenére azonban világszerte 1 milliárd ember dohányzik és a dohányosok száma továbbra is növekszik. Az Európai Unió területén a dohányzás a rák okozta halálozás leginkább megelőzhető oka: a rák okozta halálozások 27%-a köthető a dohányzáshoz. Ha teljes mértékben meg tudnánk szűntetni a dohányzást, a tüdőrákos megbetegedések akár 90%-át is képesek lehetnénk elkerülni