Urológia-andrológia-uroonkológia

Prosztatarák III. – Szűrés

Mivel a prosztatarák a fejlett országok egyik leggyakoribb rosszindulatú daganata és a rák okozta halálozási listán is előkelő helyen szerepel, továbbá nincsenek specifikus, csak rá jellemző tünetei, kézenfekvő az igény a korai kiszűrésére. Mint minden rosszindulatú daganatnál, itt is érvényes az a tétel, hogy minél hamarabb sikerül eljutni a diagnózishoz, minél kisebb tumor massza, minél kevesebb malignus sejt van jelen, annál nagyobb esély van a gyógyulásra.

Prosztatarák II. – Epidemiológia, etiológia

A fejlett országokban a prosztatarák a második leggyakrabban diagnosztizált rosszindulatú daganat, és a harmadik helyen szerepel a daganat okozta halálozások közt. Európában évente 190.000 új esetet diagnosztizálnak és 80.000 a tumorspecifikus halálesetek száma. A magyarországi új esetek száma 3000-4000 évente. A prosztatarák kialakulásában a következő tényezők játszanak szerepet jelenlegi ismereteink szerint: hormonális tényezők, genetikai faktorok, környezeti hatások.

A húgyúti kőbetegség VII. – Kezelés: görcsoldás, vizelet deviáció, kőelhajtás, kőoldás

A húgyúti kőbetegség gyógykezelése a következő elemeket foglalja magába: Fájdalomcsillapítás (görcsoldás), szintén fájdalomcsillapítási céllal illetve a súlyos szövődmények megelőzése céljából végzett vizeletelterelés (vizeletdeviácó), spontán kőürülést elősegítő lépések (kőelhajtás), a kövek perkután, vagy orális úton bejuttatott szerekkel történő feloldása (kőoldás), és a húgyutakban elhelyezkedő kő aktív eltávolítása (kőeltávolítás).