Urológia-andrológia-uroonkológia
Erektilis diszfunkciót okoz az e-cigaretta?
Az elektronikus cigaretta használata növelheti az erektilis diszfunkció (ED) előfordulásának kockázatát az életkortól, a cardiovascularis megbetegedéstől (CVD) és az egyéb rizikófaktoroktól függetlenül, - derül egy új vizsgálatból.
Impotencia és Covid-19? 2. rész
A Covid-19 előfordulása az újonnan diagnosztizált erektilis diszfunkció (ED) valamelyest megnövekedett kockázatával állt összefüggésben, - számolt be róla egy kutató.
Impotencia és Covid-19? 1. rész
A Covid-19 előfordulása az újonnan diagnosztizált erektilis diszfunkció (ED) valamelyest megnövekedett kockázatával állt összefüggésben, - számolt be róla egy kutató.
Indokolt-e a sebészeti beavatkozások előtti vizeletvizsgálat?
Egy amerikai vizsgálat arra enged következtetni, hogy a gyakori műtéti beavatkozások 25%-a esetében 30 napon belül vizeletvizsgálat elvégzésére kerül sor, és ez az esetek 89%-ában nem javallott.
Új STI kezelési irányelvek
Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) 2021. július 22-én frissített kezelési irányelveket tett közzé a szexuális úton terjedő fertőzések (’sexually transmitted infection’; STI) kezelésére vonatkozóan. Az iránymutatások frissítésére legutoljára 2015-ben került sor.
A SARS-CoV-2 elleni antitest válasz dializáltakban
Az ’Annals of Internal Medicine’ szaklapban közzétett új vizsgálat megállapításai szerint a legtöbb dialízisben részesülő beteg esetében a legyengült immunrendszer ellenére legalább 6 hónapig fennmaradnak a SARS-CoV-2 elleni antitest szintek a fertőzést követően.
A PCOS megfelelője férfiaknál
Azt az elképzelést, hogy létezik a policisztás ovárium szindróma (PCOS) férfi megfelelője, több, mint 15 évvel ezelőtt írták le először; egy új vizsgálat pedig tovább igazolta az elv helytállóságát egy poligénes kockázati pontszám segítségével.
Változik a leggyakrabban előforduló daganatok rangsora a következő 20 évben
A következő 20 évben nagy változásokat fogunk tapasztalni a daganattípusok rangsorában, - vetítik előre a kutatók. Jelenleg az Egyesült Államokban a leggyakrabban előforduló daganatok az emlőrák, a tüdőrák, a prosztatadaganat, a kolorektális daganat és a melanoma.
Cinkhiány és krónikus vesebetegség
Egy új vizsgálat arra enged következtetni, hogy azok az előrehaladott krónikus vesebetegségben (’chronic kidney disease’; CKD) szenvedő betegek, akiknek nagyon alacsony a cinkszintjük a szérumban, a fertőzéssel összefüggő kórházi kezelés nagyobb kockázatának vannak kitéve azokhoz a betegekhez képest, akiknek magasabb a cinkszintjük, különös tekintettel azokra, akik protonpumpa-gátlók (PPI) gyógyszereket használnak.
Kortikoszteroid terápia szükségessége vesetranszplantált recipiensek esetében
A kortikoszteroidok alkalmazásával összefüggő szövődmények miatt nemkívánatos ezeknek a gyógyszereknek a beillesztése a vesetranszplantált betegek immunszuppresszív protokolljaiba. A kortikoszteroidok leállítása azonban a rövid távú kilökődési reakció nagyobb kockázatával jár, és azon betegek hosszútávú kimenetelei, akiknél leállításra került a kortikoszteroid terápia, továbbra is bizonytalanok.
Az Európai Urológiai Társaság irányelve a felső húgyúti urothel sejtes tumorokra vonatkozóan, 2020
Az Európai Urológus Társaság (’European Association of Urology’; EAU) felső húgyúti urothel sejtes tumorokra (FeHUT) vonatkozó irányelvekkel foglalkozó testülete frissített iránymutatásokat dolgozott ki, hogy segítse a szakorvosokat a FeHUT jelenlegi, evidencia-alapú kezelésében, és hogy az ajánlások beépüljenek a klinikai gyakorlatba.
A PPI használat negatív prognosztikai marker az urotheliális daganatokat illetően
Egy, a ’Clinical Cancer Research’ szaklapban online formában közzétett vizsgálat szerint az atezolizumab-bal kezelt előrehaladott urotheliális daganatban szenvedő betegek esetében a protonpumpa-gátlók (PPI) használata negatív prognosztikai marker.
Az ausztráliai HPV-átoltottság és a védőoltással kapcsolatos információellátottság
A humán papillómavírus (HPV) átoltottság Ausztráliában 80%-os a nők és 76%-os a férfiak esetében. Egyes attitűdök befolyásolhatják az átoltottságot, de az attitűdöket mérő kutatások erőforrásigényesek. Ezen vizsgálat célja annak meghatározása volt, hogy a Twitter vizsgálatából származtatott HPV elleni védőoltással kapcsolatos információellátottság összefüggésben állt-e az ausztrál régiók közötti átoltottságbeli különbségekkel.