DPP4
Egy idős betegben egy mérsékelt hiperglikémia vagy egy hipoglikémia a fontosabb?
Egy régóta diabéteszben szenvedő idős embert nem úgy kell kezelni, mint egy fiatal, frissen felfedezett cukorbeteget. Nála az elsődleges cél, hogy a szövődményeket, illetve a mellékhatásokat lehetőség szerint minimalizáljuk. Az idősek sokszor egyedül élnek otthon és nem veszik észre a hipoglikémiákat, főleg ha ehhez még neuropátia is társul. Gyakran gond, hogy sokadszorra is eszméletvesztést okozó hipoglikémiával kerülnek be a kórházba és mégse változtatnak a terápián. Hallgassa meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését, hogy ők mit javasolnának hasonló helyzetben.
Hogyan függ össze az autonóm neuropátia, a vércukor-variabilitás és a DPP-4-gátló-kezelés?
A magas vércukorszint gyakori szövődménye az autonóm neuropátia, ami jelentős hatást gyakorolhat a szénhidrát-anyagcserére, így posztpandriális hiperglikémiához illetve hipoglikémiához is vezethet. A hipoglikémia azonban mindenképpen egy kerülendő dolog. Hallgassa meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését egy nagyon tanulságos esetről, ahol a DPP-4-gátló kezelésre történő váltás oldotta meg a beteg gyakori hipoglikémiáját.
"Gyakori vélekedés hogyha egy gyógyszernek nincsen mellékhatása, akkor hatása sem lehet. Vannak azonban kivételek"...
Vannak olyan komorbid betegek, akik egy csomó gyógyszert szednek, így náluk nagyon sok gyógyszerinterakció fordulhat elő. Lehet már máj, vese és egyéb károsodásuk, szövődményük, így ennél a betegcsoportnál kiemelten fontos szempont, hogy maga a gyógyszer ne okozzon különböző károsodásokat. A DPP-4-gátlóknál gyakorlatilag a placebóval összemérhető a mellékhatás spektrum. Nézze meg Prof. dr. Kempler Péter és Dr. Rosta László beszélgetését, hogy milyen betegcsoport esetében lehet különösen jó választás a DPP-4-gátló család.
Mi is az az inkretin koncepció?
Tulajdonképpen maga az inkretin koncepció egy körülbelül 90 éves sztori. Az inkretin tengelyt, mint olyat valamikor a múlt század elején fedezték fel, akkor is történt az elnevezésük. Arra jöttek rá, hogy a bélrendszerben termelődnek olyan hormonok, amik szabályozzák az inzulin termelését, és ráadásul úgy szabályozzák, hogyha orálisan adunk valakinek cukorterhelést, akkor lényegesen magasabb inzulinszekréció fog kialakulni, mintha ugyanezt vénásan tennénk.
A DPP-4 gátlók helye a diabéteszes vesebetegek kezelésében
Az inzulin érát követően a 2-es típusú diabétesz kezelésére sorra jelentek meg az orális készítmények, illetve az injekciós, non-inzulin alapú terápiás lehetőségek. Hiába rendelkezünk modern, jól kombinálható készítményekkel, napjainkban a diabétesz kezelése egyáltalán nem egyszerű feladat.