Semmelweis Egyetem
Elérhetővé tette a Semmelweis Egyetem polgárai számára a magyar lakosság egészségi állapotát bemutató térinformatikai szakrendszert
Az Epidemiológiai és Surveillance Központ elérhetővé tette a Semmelweis Egyetem polgárai számára a TÉR-EPI térinformatikai szakrendszert, amely a magyar lakosság egészségi állapotát mutatja be, segítve annak megértését és javítását. A közös szakmai tér azzal a céllal jött létre, hogy összehozza a különböző szakterületeken, mégis hasonló célok érdekében dolgozó szakembereket, kutatókat. Az adatok hasznosíthatóak egyebek mellett az oktatásban, kutatásban és egészségpolitikai döntéshozatalban.
Parasportolók felkészülését is segíti a speciális teljesítményélettani labor
Felújították a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikájának teljesítményélettani laborját, ahol az országban egyedüliként tudnak terheléses vizsgálatot végezni amputált, stroke-on átesett és súlyos agy-gerincvelősérült (harántbénult) betegeknél. Az évente több ezer beteget ellátó, országos hatáskörű klinikán működő speciális, úgynevezett spiroergométer készüléken parasportolók teljesítménydiagnosztikáját is végzik majd – egyebek mellett erről szól az a szándéknyilatkozat, amit dr. Merkely Béla, az egyetem rektora és Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke írt alá a felújított labor átadása alkalmából.
Ígéretes új terápiát fejlesztettek ki egy ritka betegségre
A pulmonális artériás hipertónia (PAH) itthon egymillió emberből körülbelül ötvenet érint.
A Semmelweis Egyetem kutatói szerint a gyógyhatású gombák segíthetnek az inzulinrezisztencia kezelésében
Az inzulinrezisztenciából idővel 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki, ami világszerte 830 millió embert érint az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint. Magyar kutatók szerint a gyógyhatású gombák bioaktív vegyületei, mint a poliszacharidok és terpenoidok, megelőzhetik vagy mérsékelhetik az IR-t.
Új távlatok nyílhatnak a gerincsebészetben egy minimálisan invazív eljárás segítségével
A Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinikáján az országban elsőként műtöttek egycsatornás endoszkópos technikával porckorongsérvben szenvedő beteget. Az eljárásnak köszönhetően az érintett betegek hamarabb felépülnek és a fertőzések kockázata is alacsonyabb.
Áttörést jelentő, látásvesztést megelőző technológia tesztelésében vett részt a Semmelweis Egyetem
A Semmelweis Egyetem több munkatársa is részt vett abban a dr. György Bence és dr. Roska Botond vezette kutatásban, melynek célja a látásvesztés megelőzése az örökletes makuladegeneráció egy formájában szenvedő betegeknél. A kifejlesztett speciális génszerkesztési eljárás nemcsak a szóban forgó Stargardt-kór, hanem más genetikai retinabetegségek terápiájában is áttörést hozhat. A Semmelweis Egyetem több mint tíz éve működik együtt a világhírű Semmelweis alumnival, dr. Roska Botonddal és intézetével, a Molekuláris és Klinikai Szemészeti Intézettel (IOB), amelynek missziója a vakság gyógyítása, illetve a látás helyreállítása.
Gábor Dénes-díjjal ismerték el a Semmelweis Egyetem munkatársait
Idén 36. alkalommal adták át a NOVOFER Alapítvány által létrehozott Gábor Dénes-díjat. A civil kezdeményezéssel alapított díjjal a műszaki, természettudományi szakterületeken az innovációs folyamatban alkotó módon résztvevő, a határainkon belül vagy kívül élő magyar szakembereket ismerik el.
Öt Semmelweis Egyetemhez kötődő szakembert díjaztak
Idén több szakorvost is díjazott a Prima Primissima Alapítvány, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége és a Magyar Fejlesztési Bank.
Több mint száz éve működik az idegklinika, ahol Csáth Géza agyát eltemették
A kívül-belül impozáns épület olyan kiemelkedő művészeknek adott otthont, mint Gulácsy Lajos, Csáth Géza és Juhász Gyula, de nem csak lakói révén írta be magát a történelembe. A Moravcsik-klinika volt az az intézmény, amellyel egyetemi rangra került az elme- és ideggyógyászat oktatása, kutatása és a pszichiátriai betegek gyógyítása.
Elismerésben részesültek a Semmelweis Egyetem dolgozói
Batthyány-Strattmann László és Hőgyes Endre születésnapja alkalmából, Pro Sanitate Díjat vehetett át a Semmelweis Egyetem két munkatársa.
Egészen a 18. századig nem szerezhettek az országban diplomát a magyar orvosok
A hazai egyetemeken a 18. század második feléig hivatalos orvosi fakultás nem működött, így aki az orvosi pályát akarta választani, arra kényszerült, hogy magániskolákban vagy külföldi egyetemeken sajátítsa el a hivatás alapjait.
A Semmelweis Egyetem adjunktusa az ország első ESA által elismert űrorvosa
Dr. Nagy Klaudia Vivien hazánkban elsőként végezte el az Európai Űrügynökség (ESA) által akkreditált űrorvos szakképzést, így támogathatja az európai űrhajósok küldetéseit, köztük Kapu Tibor 2025-re tervezett misszióját is.
A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája jövőre már országos centrumként üzemelhet
A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikája Bókay utcai részlegén létrehozott Újszülött ECMO-program több tüdőbeteg újszülött életét mentette már meg. Az intézmény a tervek szerint jövőre már megduplázott kapacitással várja a kis betegeket.