Semmelweis Egyetem
Magzati Medicina munkacsoport alapult a Semmelweis Egyetemen
Országos szinten először végeztek a magzat altatásával járó méhen belüli beavatkozást a Semmelweis Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján az év elején. Az eljárásnak köszönhetően sikerült elkerülni, hogy az érintett baba extrém koraszülöttként jöjjön világra.
Elvégezték az első mozgásszervi robotikai műtétet a Semmelweis Egyetemen
Hazánkban elsőként az Ortopédiai Klinikán hajtottak végre robotasszisztált térdízületi artoplasztikát dr. Bejek Zoltán, az Ortopédiai Klinika egyetemi docensének vezetésével.
A Semmelweis Egyetem soron kívüli CT-vizsgálati időpontokkal segíti a betegeket a Budapest Onko-projekt keretében
A Semmelweis Egyetem (SE) soron kívüli CT-vizsgálati időpontokkal segíti a budapesti daganatgyanús betegek mielőbbi diagnosztizálását és a már ismert daganatos betegek terápiájának előrehaladását az intézmény és a fővárosi önkormányzat között fennálló együttműködés részeként - tájékoztatta az egyetem hétfőn az MTI-t.
Virtuális szemüveg-technikával segítik a tumoros betegeket
Hazánkban először alkalmaztak onkológiai beteg gyerekeknél olyan műtéti eljárást, ahol a beavatkozást megelőzően egy VR-szemüvegen keresztül virtuálisan megjelenítették a daganatot és annak környezetét, ezzel pontos képet kapva a tumor elhelyezkedéséről és a környező erek állapotáról.
A böjt hatására termelődő hormonok segítik a sejtmegújítást és egyes betegségek megelőzését
Egyre fiatalabb korosztálynál diagnosztizálják a végbéldaganatot, a tendenciák szerint öt éven belül minden negyedik-ötödik végbéldaganatos beteg az 50 éven aluli korosztályból kerül majd ki, ezért is fontos az egészséges étrend, a rendszeres mozgás és az elegendő alvás.
Megújította együttműködését a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és a Semmelweis Egyetem
Megújította együttműködését a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGyMSz) és a Semmelweis Egyetem. Az erről szóló szerződést hétfőn Budapesten írták alá.
Emlőrák-terápiás klinikai vizsgálatot indít a Semmelweis Egyetem
Karok és klinikák közötti egyetemi összefogásnak köszönhetően kezdődik meg az a Belgyógyászati és Onkológiai Klinika Onkológiai Profiljának vezetésével kidolgozott akadémiai klinikai vizsgálat, amely keretében az előrehaladott, áttétes emlőrákkal élők számára elérhető biológiai kezelés eltérő beadási formáinak összehasonlító egészséggazdaságtani elemzését végzik majd el.
Megújult a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának járóbeteg-ellátó részlege
Átadták a Pulmonológiai Klinika korszerűsített járóbeteg ambuláns helyiségeit, valamint a bronchológiai műtő új EBUS egységét. Dr. Merkely Béla rektor bejelentette azt is, hogy a Külső Klinikai Tömb orvosszakmai főigazgatójává nevezte ki dr. Müller Veronikát, a Pulmonológiai Klinika igazgatóját.
Új módszerrel javítják a krónikus mélyvénás trombózisban szenvedők életminőségét
Speciális vénás sztentek segítségével végzett éren belüli intervenció adhat új esélyt a krónikus mélyvénás trombózissal küzdő betegeknek. A Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján az elmúlt időszakban öt ilyen, hazánkban még nem elterjedt technikával végzett beavatkozás is történt komplex, több vénaszakaszt érintő esetekben. Az egészségbiztosító által egyedi méltányosság alapján finanszírozott eljárás az életminőséget jelentősen rontó panaszoktól szenvedő, korábbi mélyvénás trombózison átesett betegek számára jelenthet megoldást.
Kelet-Közép-Európában először a Semmelweisen: mellékpajzsmirigy megnagyobbodást kezeltek termoablációval
Három jóindulatú mellékpajzsmirigy-megnagyobbodásban szenvedő beteg részesült termoablációs kezelésben január 12-én a Semmelweis Egyetem Onko-intervenciós Részlegén. Ennek során hő segítségével roncsolták a kórosan megnagyobbodott szervet. A Kelet-Közép-Európában elsőként a Semmelweis Egyetemen végrehajtott kezelést követően néhány napon belül mindhárom beteg elhagyhatta a klinikát.
Jelentősen javíthatják a tüdőrákosok esélyeit a modern terápiás és diagnosztikus lehetőségek
Egészen máshogy kell ma már tekintenünk a tüdőrákra, az érintettek kezelési esélyeire, mint 10 évvel ezelőtt – hangsúlyozza dr. Müller Veronika, a Pulmonológiai Klinika igazgatója és dr. Tamási Lilla igazgatóhelyettes, onkoteam vezető. A közelmúltban egy országos kutatás is bizonyította, hogy a leggyakoribb tüdőrák típus, a tüdő adenokarcinóma előrehaladott stádiuma esetén megduplázódott 10 év alatt túlélés esélye, ami a diagnosztika fejlődésének és a modern kezelési lehetőségeknek köszönhető. A Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikája az ország egyik vezető pulmonológiai centruma, ahol évi több mint 2500 onkoterápiás kezelést végeznek.
A hármas típusú diabétesz a MODY, a gyerekeket és a fiatalokat érinti
Nem jár szomjúságérzéssel, fogyással, fokozott vizeléssel, nehéz sebgyógyulással, mint ahogy teljes inzulinhiány vagy elhízás sem jellemző a fiatalkorban kezdődő hármas típusú cukorbetegségre, másnéven MODY-ra (Maturity Onset Diabetes of the Young). Mivel a kórkép különböző formáinak hátterében öröklődő génmutációk állnak, kialakulásának esélye jóval nagyobb azoknál, akiknek családjában korábban előfordult már ez a típusú cukorbetegség. A Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján diagnosztizált gyerekkori diabétesz esetek 2-3 százaléka tartozik ebbe a csoportba.
Egy máj két életet mentett meg a Semmelweis Egyetemen
Hazánkban először a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján hajtottak végre olyan májtranszplantációt, amely egy magyar donorszerv kettéosztásával két személy – egy kisgyermek és egy felnőtt férfi – életét mentette meg. A betegek a december 2-i műtét óta jól vannak.