allergológia és klinikai immunológia
Az "Év allergénje 2023-ban”
A főként lágyító tulajdonságairól ismert lanolint az Amerikai Kontakt Dermatitis Társaság az év kontakt allergénjének nevezte meg 2023-ban.
Káosz a penicillin allergiával kapcsolatban
Egy új felmérés eredménye szerint a kórházi fekvőbetegeknek gyógyszert rendelő orvosok nem igazán tudják, mikor kell konzultálniuk allergológussal a beteg esetleges vagy állítólagos penicillin allergiája kapcsán.
Immunterápiás tapasszal deszenzitizálhatóak a mogyoróallergiás betegek
Három éves vizsgálat során a gyermekek idővel egyre kevésbé voltak érzékenyek a mogyoróra egy bőrre helyezhető immunterápiás tapasznak köszönhetően.
Magyar Immunológiai Társaság 45. vándorgyűlése
Az angol nyelvű konferencia egyik kiemelt témája „A gasztrointesztinális betegségek rheumatológiai vonatkozásai”. A témakört nemzetközi szakértők (Claudia Berek, Berlin; Tom Cupedo, Rotterdam vezetik be. A konferencia keretén belül tisztújító közgyűlést is tartanak.
A körömrágás és az ujjszopás csökkenti az allergia kockázatát
Azok a gyermekek, akik kisiskolás korukban rágják a körmüket vagy szopják az ujjukat, kamasz és felnőttkorukra társaiknál kevésbé hajlamosak a gyakori allergénekkel szembeni érzékenységre. Az asztma és a szénanátha veszélyét ugyanakkor látszólag nem befolyásolja a két rossz szokás. Az eredmények egy Új-Zélandi populáció-bázisú születési kohorsz tanulmányból származnak.
Az allergiás betegségek, az asztma és ekcéma, csökkentik a glioma kockázatát
A Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention című orvosi szaklapban megjelent kutatás eredménye szerint a légzőszervi allergiákban, asztmában és ekcémában szenvedőknek kevésbé kell tartaniuk a glioma kialakulásától.
A tehéntej allergiás gyermekeknek alacsonyabb a csontdenzitása
A Pediatrics című szakmai folyóiratban megjelent vizsgálat eredménye szerint a tehéntej allergiás gyermekek alacsonyabb csontsűrűséggel rendelkezhetnek, mint más élelmiszerekre allergiás gyermekek.
Újfajta ételallergiák
Egy Amerikában végzett ételallergiás reakciókat vizsgáló nagyarányú felmérésből kiderül, hogy az USA-ban élő ázsiai-indiai származású és fehér gyermekek ételallergia mintázata eltérő, azaz jellemzően nem ugyanazokra az ételekre vagy ételcsoportokra allergiásak.
Az IgE szint alapján nem jósolható meg az atópiás gyermekek ételallergiája
A Pediatrics című szakmai folyóiratban közölt amerikai tanulmány szerint a szérum immunglobulin E (IgE) szintek klinikailag nem hasznosak az atópiás dermatitisben szenvedő gyermekek ételallergiájának előrejelzésére.
Adjunk-e glükokortikoidokat anaphylaxiás gyermekeknek? - Glükokortikoidok alkalmazása bifázisos anaphylaxisban
Az anaphylaxiás epizódon áteső gyermekek mintegy 20%-ánál léphet fel bifázisos reakció, vagyis az eredeti epizód rendeződése után ismét fellépő anaphylaxiás tünetek. Bár az elmúlt két évtized során a glükokortikoidokat gyakran alkalmazták az anaphylaxiás betegek kezelésére, hiányoznak a rutinszerű alkalmazás indokoltságát alátámasztó adatok.
Mit tehetünk a csecsemők ételallergiájának megelőzése érdekében?
Manapság, amikor az ételallergiás gyermekek száma egyre nő, a szülők gyakran felteszik kérdést: Mit tegyek, hogy a kisbabám ne legyen ételallergiás? A Canadian Medical Association Journal (CMAJ) szakmai folyóiratban közölt új áttekintés az ételek bevezetésére és az ételallergia megelőzésére vonatkozó legfrissebb bizonyítékok alapján próbál választ adni az aggódó szülőknek.
A csecsemőkori mogyorófogyasztás megvédhet az allergiától
Brit kutatók 600 csecsemő bevonásával készült tanulmányának eredménye arra utal, hogy a mogyorótartalmú készítmények 11 hónapos kor előtti rendszeres és gyakori fogyasztása megakadályozza, hogy a veszélyeztetett gyermekeknél ne alakuljon ki mogyoróallergia.
Az immunrendszer ’tanításával’ megelőzhetők az allergiák
Egy kutatócsoport új reményt ígér az allergiásoknak egy potenciális vakcinával, amely az immunválaszt ’eltéríti’ az allergia kialakításától. Az eredménynek komoly klinikai vonatkozás van, mivel az allergia és az asztma gyakran gyermekkorban kezdődik, és jelenleg nem gyógyítható.