alvás
Tényleg szépít az alvás?
Vajon az úgynevezett beauty sleep, vagyis a szépítő alvás csupán városi legenda, vagy valóságalapja is van?
A gyermekkori alvásproblémák növelhetik az öngyilkosság kockázatát
A JAMA Network Open című folyóiratban közzétett tanulmány szerint, azok a gyermekek, akik 10 éves koruk körül súlyos alvászavarral küzdenek, pár éven belül 2,7-szer nagyobb valószínűséggel szenvednek majd öngyilkossági gondolatoktól és esetleges kísérletektől.
Hétvégi lustálkodással a szív egészségéért
Amikor az egészséges alvási rutin fenntartásáról van szó, megesik, hogy egy zsúfolt, rohanós hét keresztülhúzza a számításainkat. Természetesen a hétvégi alváspótlás gyakran megoldást jelent. Egy kutatás szerint ez még a szív egészségére is jótékony hatással lehet.
Az alkohol és az alvászavar kapcsolata
Míg egyesek az éjszakai italozást a jó éjszakai pihenéshez társítják, fontos megjegyezni, hogy Russell Foster professzor szerint, aki az Oxfordi Egyetem Alvás- és Cirkadián Idegtudományi Intézetének vezetője „a szedáció különbözik az alvástól”.
A fényszennyezés jelentősen károsíthatja az egészségünket
Az emberiség történelmének egy olyan korszaka volt, amikor az emberek az éjszakákat sötétben töltötték, és a holdfényben, a tábortűz fényénél vagy - jóval később - a petróleumlámpák fényénél végezték a házimunkát. Ma a világ lakosságának mintegy 80 százaléka nagy mennyiségű fénynek van kitéve éjszaka. A tudósok szerint ez a túlzott fényszennyezés súlyos egészségügyi következményekkel járhat.
Ha nem jön álom a szemünkre: kilenc étel, ami elősegíti a jó alvást
A jó alvás segíthet csökkenteni bizonyos krónikus betegségek kialakulásának esélyét, egészségesen tartja az agyat, és erősíti az immunrendszert. Ezért általánosságban ajánlott, hogy minden éjszaka 7-8 órát megszakítás nélkül aludjunk, bár sokunknak problémái akadhatnak ezzel.
Valóban racionálisabb döntést hozhatunk, ha alszunk rá egyet?
Sokan állították a történelem során, hogy álmukban fogalmaztak meg újításokat és áttöréseket. Az alvás tudományával foglalkozó legújabb tanulmányok azt mutatják, hogy ezen kijelentéseket a modern tudomány is alátámasztja.
Egy új kutatás szerint egy szívrohamra az agy alvással válaszol
Régóta ismert, hogy az alvás és a szív- és érrendszeri problémák összefüggésben állnak egymással. Az viszont, hogy ezek a betegségek milyen hatással vannak az alvásra, az eddig jórészt feltáratlan maradt. Hogy erre választ kapjanak, az amerikai Icahn School of Medicine kutatói szívrohamot váltottak ki egerekben, hogy ezután megvizsgálhassák az agyhullámaikat.
Hajnali részegség: tudósok szerint éjjel akár önmagunk ellenségeivé is válhatunk
Az éjszaka közepén a világ néha sötét helynek tűnhet. A negatív gondolatok könnyebben teret nyernek maguknak és ahogy ébren fekszünk, a plafont bámulva, még a sóvárgás is megkörnyékezhet bennünket. Egy nemrég megjelent tanulmány szerint az emberi elme egyáltalán nem arra lett kitalálva, hogy éjfél után ébren legyen.
Szakértők szerint ezért nem tanácsos ventilátor mellett aludni éjszaka
Ha ön is azok közé tartozik, akiknél egész éjjel megy a ventilátor a hőség miatt, akkor érdemes elgondolkodni a szakember tanácsain, miszerint nem egészséges éjjel ventilátor mellett aludni.
Az agy valósággal átmossa magát alvás közben
Az elegendő és jó minőségű alvás fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. Egy bizonyos agy-gerincvelői folyadék úgy mossa át az agyunkat alvás közben, mint egy mosógép.
Alvászavarok posztmenopauzában?
A legtöbb posztmenopauzában lévő nő, aki közepes vagy súlyos mértékű vasomotoros tünetekkel (VMS) küzd, klinikai szempontból jelentős alvászavart is tapasztal - számolt be egy kutató. Az OASIS I és OASIS II, a menopauzával összefüggő VMS ellen kifejlesztett elinzanetant hatóanyagot elemző vizsgálatok kiindulási adatai azt mutatták, hogy a nők legalább kétharmada alvászavarokról (62-68%) vagy az éjszaka átalvásának problémáiról (71-78%), illetve nyugtalan (66-71%) vagy nem pihentető (69-73%) alvásról számolt be dr. Hadine Joffe, a bostoni Harvard Medical School munkatársa szerint.
Így hathat a telihold a szervezetre
A különféle holdfázisok az emberi szervezetre gyakorolt hatásairól számos legenda kering. De vajon a telihold vagy az újhold valóban hatással van az állapotunkra? A kutatások eredményei vegyes eredményeket mutatnak.