belgyógyászat
Antidiabetikumok védenek a súlyos vesebetegségekkel szemben?
A ’The BMJ’ folyóiratban 2020. április 29-én közzétett tanulmányban megállapították, hogy a nátrium-glükóz kotranszporter 2 (SGLT-2) inhibitorok 2-es típusú diabetesben hozzájárulhat a súlyos vesebetegségek rizikójának csökkentéséhez.
A hypertonia klinikai gyakorlati irányelvei (ISH, 2020). 2.rész
Diagnosztikai eljárások: Laboratóriumi vizsgálatok, elektrokardiográfia (EKG), és képalkotó vizsgálatok
A hypertonia klinikai gyakorlati irányelvei (ISH, 2020). 1.rész
A Nemzetközi Hypertonia Társaság (ISH) 2020 júniusában adta ki a hypertonia kezelésével kapcsolatos ajánlásait a felnőttekre vonatkozóan. Ahol lehetséges volt, ott az ISH különbséget tett „optimális ellátás” (tényeken alapuló ellátási sztenderdek) és „alapvető ellátás” (az ellátás minimális szintje a kevés erőforrással rendelkező területeken) között.
A komorbiditások tizenkétszeresére növelik a COVID-19 halálozást
Az amerikai CDC szerint azok a COVID-19 megbetegedésben szenvedő betegek, akiknek valamilyen alapbetegsége van, hatszor nagyobb valószínűséggel kerülnek kórházba és tizenkétszer valószínűbben halnak meg szemben azokkal, akiknek nincsen alapbetegsége.
Amit a hypertrophiás cardiomyopathiáról tudni kell. 1. rész
A hypertrophiás cardiomyopathia (HCM) a leggyakoribb monogenetikusan öröklődő szívbetegség, ami a népesség 0,2-0,5%-át érinti. A becslések szerint az Egyesült Államokban 750 000 ember szenved HCM-ben, azonban csak közel 100 000 főnél diagnosztizálják a betegséget.
COVID-19: Az Amerikai Kardiológiai Társaság irányelve 2. rész
Az Amerikai Kardiológiai Társaság (AHA) új irányelvet bocsátott ki a COVID-19 járvány időszaka alatt a hypertoniában szenvedő betegekre vonatkozóan. Ugyanakkor számos új összefoglaló cikket tettek közzé, amely tovább vizsgálja a renin-angiotenzin rendszer (RAS) és a vírus közötti lehetséges kapcsolatot.
Lehetséges COVID-19 profilaxis stratégiák 2. rész
Tekintélyes globális beruházások és erőfeszítések irányulnak az oltóanyag kifejlesztésére. Az USA együttműködött a ’Moderna Inc.’ biotechnológiai céggel egy RNS vakcina kifejlesztésén.
Lehetséges COVID-19 profilaxis stratégiák 1. rész
A WHO felgyorsította az új koronavírussal kapcsolatos diagnosztikai, oltóanyagokkal kapcsolatos és lehetséges terápiás kutatásait.
Elesés-prevenció: mit tehetünk? 2. rész
Az amerikai CDC létrehozott egy ’STEADI’ (’Stopping Elderly Accidents, Deaths, & Injuries’ – „Időskorúak baleseteinek, halálozásának és sérüléseinek megelőzése”) elnevezésű kezdeményezést abból a célból, hogy segítsen azoknak az egészségügyi szakembereknek, akik olyan idősebb felnőtteket kezelnek, akik esetében fennáll az elesés kockázata, vagy akik esetében előzőleg történt elesés.
Új mesterséges intelligencia szívroham előrejelzésére
Az angol Oxfordi Egyetem kutatói kifejlesztettek egy mesterséges intelligenciát (MI) használó technológiát, ami legalább öt évvel a halálos szívroham bekövetkezte előtt képes azonosítani a magas kockázatú csoportba tartozó személyeket.
2018. legfontosabb gasztroenterológiai témájú cikke 2. rész
2018-ban a gastrointestinalis témájú szakirodalmak terén nem volt hiány érdekfeszítő új tudományos és klinikai kezelési ajánlásokból. Ez a lista az idei 10 leghasznosabb, napi gyakorlatot megváltoztató cikket ismerteti.
A cardiovascularis betegségek 2019-es prevenciós irányelvei 3. rész
Bár a cardiovascularis betegségek (CVD) világszerte az egyik vezető halálozási oknak számítanak, a legtöbb CVD-ben szenvedő beteg esetén egy vagy több kockázati tényező módosítható.
Mérgező anyagok LCD képernyőkből?
A Saskatchewan Egyetem (USask) toxikológusai háztartási pormintát vizsgálva az esetek felében olyan toxikus vegyületet mutattak ki, ami gyakran használt alapanyaga az okostelefonok, tévék, számítógépek képernyőjének.