belgyógyászat
Csodagyógyszer a metformin? 2.rész
Tanulmányok bizonyítják, hogy a metformin csökkenti a máj glükóz termelését, a glükóz bélrendszeri felszívódását és a perifériás glükóz felvétel és felhasználás csökkentésével javítja az inzulin szenzitivitást.
Csodagyógyszer a metformin? 1.rész
Az elmúlt két évtizedben a metformin vált a 2-es típusú diabetes kezelésének gerincévé, és ma már az egész világon ezt ajánlják a betegség kezelésének első vonalbeli gyógyszereként.
Emelkedett neuregulin 4 szint hyperthyreosisban
Friss tanulmányok kimutatták, hogy az extracelluláris ligandumok epidermális növekedési faktor (EGF) családjába tartozó neuregulin 4 (Nrg4) fontos szerepet játszik az obezitas, az inzulinrezisztencia és a nem-alkoholos zsírmáj betegség (NAFLD) megelőzésében.
Terhességi colitis ulcerosa megacolonnal és magzati dekompenzációval
A terhesség során fellépő akut UC diagnosztikai és klinikai témakörei vitatottak. Egy 34 éves, 33/0 gestatios hétben lévő primipara beteget napi 10 székletürítéssel járó véres hasmenés és görcsös alhasi fájdalom miatt vettek fel a kórházba.
Nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek felírásának gyakorlata egyes krónikus betegségben
A nemzetközi nefrológus társaságok nem javasolják a nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID-k) alkalmazását hypertoniában, szívelégtelenségben vagy krónikus vesebetegségben (CKD) szenvedőknél.
A kreatinin–alapú egyenletek GFR becslésében nyújtott diagnosztikai teljesítménye 65 év feletti betegeknél
A becsült glomerurális filtrációs ráta (eGFR) számos klinikai kórkép esetén hasznos mutató, ám nagyon kevés tanulmány vizsgálta az eGFR- becslési egyenletek teljesítményét különböző fokú veseműködési zavarban szenvedő idős betegnél.
Pajzsmirigyrák recidíva monitorozásának gyakorlata
A nyak elülső részének az alsó régiójában, a szegycsont felett elhelyezkedő pajzsmirigy a pajzsmirigy hormonokon keresztül (T3 és T4) az anyagcserét szabályozza. A pajzsmirigy a pajzsmirigyhormon termelésen keresztül az anyagcserét szabályozza.
Szennyeződés miatt hívtak vissza pajzsmirigy terápiás szert az USA-ban
A visszahívott gyógyszer az emberi pajzsmirigy által is termelt tetraiodotironin-nátriumhoz (T4 levothyroxin) és liothyronin-nátriumhoz (T3 liothyronin) hasonló, sertés pajzsmirigyből nyert hormonokból előállított természetes készítmény.
Érdemes-e aszpirinnel kiegészíteni a warfarin terápiát?
Egy új vizsgálat szerint az antikoagulációs kezeléssel egyidejűleg alkalmazott aspirin terápia fokozza a vérzés kockázatát, miközben terápiás előnyei tisztázatlanok.
Mit kell tudni a nem K-vitamin-függő orális antikoagulánsok nonvalvularis pitvarfibrillációban történő alkalmazásáról?
A kutatók olyan randomizált kontrollált vizsgálatok (RCT-k) szisztémás felülvizsgálatát és meta-analízisét végezték el, amelyek pitvarfibrillációban (AF) szenvedő betegeknél hasonlították össze a nem K-vitamin-függő antagonista orális antikoagulánsokat a warfarinnal.
Delírium idős urológiai betegeknél
A delírium a geriátriai betegeknél kisebb vagy nagyobb műtétek után gyakran előforduló komplikáció.
A PCSK9 inhibitorok alkalmazásával kapcsolatos frissítések
Az atheroscleroticus szív- és érrendszeri betegséget (ASCVD) az emelkedett alacsony sűrűségű lipoprotein koleszterol (LDL-C) szint okozza.
Új kolchicin terápiás formula FDA jóváhagyással
Az FDA engedélyezte az első kolchicin oldatos formula (Gloperba, Romeg Therapeutics, 0.6 mg/5 ml-es orális oldat) alkalmazását köszvényes rohamok profilaktikus kezelésére.