belgyógyászat
Ismeretlen kóroki hátterű vesebetegségek- egy feltételezett mechanizmus
A Colorado Egyetem egyik szakértője lehetségesnek tartja, hogy a szokásos kockázati tényezők (például hypertonia és diabetes) egyikével sem összefüggő krónikus vesebetegség az ismételődő dehidratáció okozta vesekárosodás következménye.
Az FDA jóváhagyta a Betrixaban profilaktikus alkalmazását VTE kezelésében
Az FDA engedélyezte az új antikoaguláns betrixaban alkalmazását a vénás thromboembolia (VTE) profilaxisaként azon kórházban kezelt betegeknél, akiket mobilitásuk mérsékelt vagy súlyos korlátozottsága valamint a VTE egyéb kockázati tényezői miatt fokozottan veszélyeztetnek a thromboemboliás szövődmények.
Nefrológiai gondozás az intenzív osztályokon - új szakterület?
Gyakran hallani, hogy a nefrológia egy helyben topog. A szakterületen már évek óta nem következett be semmilyen új tudományos áttörés, ezért sokan úgy érzik, mintha a nefrológiában nem történne semmi.
Nem D2, hanem D3-vitaminnal érdemes kezelni a D-vitaminhiányt
„A szérum D-vitamin koncentrációjának növelésében a mindennapi táplálkozással standard dózisban bevitt D3 vitamin a D2-nél jóval hatékonyabb” – állítják brit kutatók, akiknek eredményei nemcsak a jelenlegi irányelvekre, de a táplálékkiegészítők piacára is nagy hatással lehetnek.
A krónikus fáradtság szindróma háttere
A krónikus fáradtság szindrómára nincs igazán megfelelő gyógymód és a kezelések megbízhatósága kérdéses, egy új kutatás szerint azonban a betegség 17 immunrendszeri jelző protein, azaz citokin változásaihoz kapcsolódik.
A kávé és az epehólyagrák kockázata
Bizonyítékok arra utalnak, hogy a kávéfogyasztás csökkentheti az epehólyagrák kockázatnövekedésével szorosan összefüggő epekő betegség veszélyét. A kutatók 72 680 svéd felnőtt bevonásával prospektív tanulmányban vizsgálták a kávéfogyasztás és az epehólyagrák gyakorisága közti összefüggést.
A szívbetegek biztonsággal szedhetnek aszpirint
Egyes kutatások aggodalmat keltettek azzal kapcsolatban, hogy az aszpirin szedése biztonságos-e a szívelégtelenségben szenvedők számára. Most azonban úgy tűnik, hogy egy új kutatás eredményei némi megnyugtatással szolgálnak.
A D-vitamin pótlása lassítja a vastagbélrák progresszióját
Az utóbbi évek megfigyelései azt igazolták, hogy a magasabb D-vitamin koncentráció javítja a vastagbélrákban szenvedő betegek túlélését. Egy randomizált vizsgálat először bizonyította, hogy nagy dózisú D-vitaminpótlással lassult a betegség progressziója.
Az sztatinok nem hosszabbítják meg az idős betegek életét
Az elsődleges prevencióként alkalmazott sztatinterápia nem csökkenti sem a cardiovascularis, sem a bármely okból bekövetkező halálozás kockázatát, ha azt 65 év feletti, cardiovascularis kockázati tényezőkkel terhelt betegeknél alkalmazzuk.
Akut vesekárosodást okozhat a maratoni futás
A 2015-os hartfordi maratonfutás 22 versenyzőjének vizsgálata során kiderült, hogy a legtöbb futónál közvetlenül a verseny után átmeneti akut veseelégtelenség (AKI) lépett fel.
Új stratégia a kórházban szerzett vénás thromboembolia csökkentésére
Egy új tanulmány szerint egy minőségjavító protokoll (melyben a kockázatértékelést kombinálták egy prevenciós stratégiával) 22%-kal csökkentette a kórházban szerzett vénás thromboembolia (VTE) előfordulását belgyógyászati és sebészeti betegeknél.
A gyógyszer indukálta hasmenés legvalószínűbb okai
Kétrészes cikksorozatunk második részében a gyógyszer indukálta hasmenések lehetséges okairól számolunk be.
A gyógyszer indukálta hasmenés kategóriái
Kétrészes cikksorozatunk első felében a hasmenések osztályozásáról, kategóriáiról számolunk be, érintve a gyógyszer-indukált hasmenés típusait is.