belgyógyászat
A sztatin terápia kardiovaszkuláris előnyei és a diabetes rizikó
„A sztatinok a magas rizikójú betegeknél némileg növelhetik a diabetes rizikóját, azonban emiatt nem szabad leállítani a kezelést, mivel a diabetes rizikót messze felülmúlja a terápia kardiovaszkuláris eseményekkel szembeni pozitív hatása.” – foglalta össze véleményét öt új tanulmány eredménye alapján Dr. Barton Duell (Oregon Health & Science University, Portland) az American Heart Association éves tudományos ülésén.
A pajzsmirigy göbök kezelésének jelenlegi irányelvei 2. rész
Az elmúlt három évben három különböző irányelvet dolgoztak ki a pajzsmirigy göbök kezelésére vonatkozólag. Ez a három irányelv sok hasonlóságot, de mindegyik kissé más megközelítést tartalmaz, arra vonatkozólag, melyik göbnél kell elvégezni a biopsziát.
A hypertonia genetikai háttere
A Universities of Dundee and Glasgow kutatói által vezetett nemzetközi projekt során azonosították a hypertonia egyik genetikai determinánsát, mely új információkat nyújthat a betegség kezelésével kapcsolatban. A kutatás részleteiről a Hypertension online kiadásában olvashatunk.
A légszennyezés károsítja az artériás funkciókat
A légszennyezettség hosszú távú expozíciója az atherosclerosis egyik fontos rizikófaktora lehet.
Online kalkulátor a gyermekkori elhízás rizikójának előrejelzésére
A PLOS One online kiadása egy új, egyszerűen használható online kalkulátorról ad hírt, amely a hagyományos rizikófaktorok figyelembevételével az újszülötteknél előre jelzi a gyermekkori obezitas rizikóját.
Valóban létezik aspirin rezisztencia?
Az University of Pennsylvania kutatási eredménye alapján az aspirin rezisztenciának valószínűleg semmilyen genetikai alapja nincs. – olvasható a Circulation: Journal of the American Heart Association online kiadásában.
A pajzsmirigy göbök kezelésének jelenlegi irányelvei 1. rész
Az elmúlt három évben három különböző irányelvet dolgoztak ki a pajzsmirigy göbök kezelésére vonatkozólag. Ez a három irányelv sok hasonlóságot, de mindegyik kissé más megközelítést tartalmaz, arra vonatkozólag, melyik göbnél kell elvégezni a biopsziát.
Nem a gyomor bypass, hanem a súlycsökkenés segíti a glükóz kontrollt
A gyomor bypass műtét obez betegeken tapasztalható előnyei, mint az inzulin érzékenység és a glükóz koncentráció javulása, a Washington University School of Medicine új kutatása szerint elsősorban a következményes súlycsökkenés, és nem a műtéti beavatkozás következménye.
A D-vitamin hiánya kapcsolatban áll az 1-es típusú diabetes kialakulásával
A University of California kutatói korrelációt fedeztek fel a D-vitamin koncentráció és a későbbiek során kialakuló 1-es típusú diabetes incidenciája közt.
A biológiai terápia hepatológiai vonatkozásai
A biológiai terápiák elmúlt évtizedbeli gyors fejlődése elsősorban a géntechnológiának köszönhető. Az, hogy ez a terápia az orvostudomány számos ágában (onkológia, hematológia, immunológia) a célzott illetve megközelítően oki terápia lehet, a molekuláris patomechanizmusok mélyebb megismerésének következménye.
Beszámoló a Magyar Artériás Stiffness Társaság "A vérnyomásmonitorozás új aspektusai” címmel megtartott idei szimpóziumáról
A VIII. Szolnoki Hypertonia Nap rendezvényéhez csatlakozva 2012. nov. 9-én került megrendezésre a MAST idei szimpóziuma. Igaz, a korábbi hagyományokat csak a rendezvény “vándorgyűlés” jellege miatt sikerült megtartani (Budapest, Pécs és Debrecen után érkezett idén Szolnokra a szimpózium), a korábbi 2-3 napos, nemzetközi előadókkal tarkított kétnyelvű kongresszusra a töredékére csökkent támogatások miatt nem volt lehetőség. A Társaság mégis valami maradandót, a napi gyakorlat számára is hasznos, mégis újdonságokat is tartalmazó szimpóziumot akart szervezni.
A sóbevitel csökkentése a kardiovaszkuláris prevenció fontos tényezője
Az American Heart Association új tanulmányok eredményeire alapozva napi 1500 mg-nál kevesebb mennyiségben határozta meg a nátriumbevitel ajánlott napi mennyiségét. A napi nátrium (só) bevitel 1500 mg alá csökkentése mérsékli a magas vérnyomás és a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázatát.
Továbbra sem egységesek a D-vitamin bevitelre vonatkozó ajánlások
Az American Society for Bone and Mineral Research (ASBMR) éves találkozóján elhangzottak alapján, a populáció 97%-ánál napi 600 - 800 IU (nemzetközi egység) D-vitamin pótlásra van szükség. Ebben azonban korántsem teljes a szakmai egyetértés, más irányelvek szerint az ajánlott mennyiség akár a napi 1500 IU-t is elérheti.