belgyógyászat
A monocytákat körülvevő ATP molekulafelhő indítja be a gyulladásos folyamatokat
Az University of East Anglia (UEA) kutatói felfedeztek egy, a sejteket körülvevő konstans, potens inflammatorikus molekulafelhőt, amely az atherosclerosisért és a rheumatoid arthritishez hasonló gyulladásos megbetegedésekért felelős.
Egy kulcsszignál specializálja a bőr és agyszövetek makrofágjait
A Nature Immunology a Washington University egyik tanulmányáról számol be, melyben a kutatók egy olyan molekuláris szignált azonosítottak, mely beindítja a bőr- és agyszöveteket védelmező specifikus immunsejtek fejlődését.
A HbA1c koncentráció változása előre jelezheti a nephropathia kialakulását
Tajvani kutatók megállapították, hogy a legnagyobb mértékű HbA1c koncentráció variabilitást mutató 2-es típusú diabeteses betegek esetében, a sorozattesztek átlagértékétől számított standard deviációval mérve, 37%-kal nagyobb a microalbuminuria kialakulásának valószínűsége.
A vérnyomáscsökkentők növelik az ajaktumorok kockázatát
Az ajkak daganatos megbetegedése meglehetősen ritka. A rendszerint az alsó ajkat érintő malignancia a barna bőrűeknél gyakoribb, ami azt jelzi, hogy a napfény expozíció a betegség kialakulásának egyik fő oka lehet. Bizonyos epidemiológia tanulmányok összefüggést mutattak ki a laphámrák és az antihypertenzív terápia között, aminek oka vélhetőleg a fotoszenzibilizációban keresendő, ezért a kutatók hasonló összefüggést kerestek az ajaktumor esetén is.
A fizikailag aktív felnőtteknél alacsonyabb a gyulladásos paraméterek szintje
A gyulladásos immunmarkerek (CRP, IL-6) értéke a fizikailag aktív középkorúaknál általánosságban alacsonyabb a lustább kortársaikhoz képest. – állítják londoni kutatók a Circulation: Journal of the American Heart Association online kiadásában.
A fehérvérsejtek mediálják az inzulin rezisztenciát
Kaliforniai kutatók, a Nature Medicine online kiadásában közölt tanulmányukban azt állítják, hogy a neutrofil granulociták a fertőzések elleni védekezés mellett az inzulin rezisztencia kialakulásában is szerepet játszanak.
A cannabinoid receptorok blokkolásával hosszú távon fenntartható a súlycsökkenés
A Cell Metabolism júliusi száma egy új, leptin-szenzitivitást fokozó fogyókúrás gyógyszer fejlesztéséről számol be, melyet jelenleg még állatkísérletekben tesztelnek, ám a kutatók reményei szerint hosszú távú megoldást jelenthet az obezitással küzdő betegek számára.
A glükóz koncentrációból megjósolható a fertőző pneunomia halálozási kockázata
Német kutatók új tanulmánya szerint a kórházi felvételkor diagnosztizált, preexisztáló korábban meglévő cukorbetegség nélküli hyperglikémia a közösségben szerzett pneunomia 28-90 napon belüli mortalitási kockázatának prediktív tényezője.
A HDL koleszterin szintnél fontosabb a HDL részecskék száma
Egészen mostanáig megalapozottnak tűnt, hogy a high-density lipoprotein (HDL), vagy más néven „jó” koleszterin, preventív a szívkoszorúér betegségekkel szemben. Ám újabban brit kutatók azt állítják, hogy a HDL koleszterinnél (HDL-C) a HDL részecskék (HDL-P) száma jóval hatékonyabb indikátora a coronaria betegségeknek (CHD), és a HDL szérumszintje önmagában valójában semmit nem számít.
A HbA1C szint agresszív csökkentés előnyei és veszélyei a neuropátia prevenció során
A 2-es típusú diabéteszes betegeknél történő agresszív HbA1C csökkentés csak kis mértékben csökkenti a neuropátia kialakulásának esélyét, de nagyban növeli a hypoglikémiáét, mutatják a vizsgált adatok.
A bortezomib segíthet a terápia-rezisztens SLE-ben
Egy német kutató az European League Against Rheumatism éves találkozóján ismertette esetsorozatát, melynek eredményeire alapozva állítja, hogy a terápia-rezisztens lupusos betegek tüneteiben jelentős javulás érhető el a myeloma multiplex kezelésére használt bortezomib (Velcade) terápiával.
A sclerosis multiplexes betegek kevésbé hajlamosak a szívbetegségekre
Az ohiói University of Toledo tanulmánya szerint, korábbi vizsgálatoknak ellentmondóan, a sclerosis multiplex (SM) miatt hospitalizált betegek körében alacsonyabb bizonyos kardiovaszkuláris események valószínűsége az egyéb okokból hospitalizált populáció összességéhez képest.
Mi az ideális D-vitamin dózis az érett újszülött számára?
Chike Onwuneme és munkatársai az Archives of Disease in Childhoodban nemrég megjelent tanulmányukban azt - a klinikai orvoslásban gyakran felmerülő - kérdést boncolgatja, hogy mi az ideális mennyiségű D-vitamin egy újszülött számára. Mennyi a szükséges dózis, van-e különbség az anyatejes és a tápszeres babák esetében?