belgyógyászat

Kockázatos a Paxlovidot immunszuppresszánsokkal bevenni?

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) farmakovigilanciai kockázatértékelési bizottsága (PRAC) emlékeztetőt adott ki az egészségügyi szakemberek számára a Paxloviddal kapcsolatos lehetséges súlyos mellékhatásokról, ha azt bizonyos immunszuppresszánsokkal együtt adják.
2024.02.19. Egyéb

Melyek a fiatalkori demencia módosítható kockázati tényezői

A szélesebb körben ismert kockázati tényezők, mint a cukorbetegség, a stroke, a szívbetegség és a depresszió mellett egy nagyszabású vizsgálat eredményei szerint a D-vitaminhiány, az emelkedett C-reaktív fehérje (CRP) szint és a társadalmi elszigeteltség növeli a fiatalon jelentkező demencia (YOD) kockázatát.
2024.02.05. Pszichiátria

A nátrium-glükóz-kotranszport fehérje 2 gátlók pozitív hatása

A nátrium-glükóz-kotranszport fehérje 2 gátlók (SGLT-2s) a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegeknél pozitív összefüggést mutattak mind a renalis, mind a kardiovaszkuláris kimenetellel. Azonban az összefüggés SGLT-2is és a 2-es típusú cukorbetegségben és akut vesebetegségben (AKD) szenvedő betegek körében lévő kimenetel továbbra is tisztázatlan.
2024.01.25. Belgyógyászat

A vastagbélrák fokozott kockázata akut vakbélgyulladás után

Az akut vakbélgyulladás a leggyakoribb sürgősségi műtétet igénylő emésztőrendszeri betegség. A vastagbélrák a harmadik leggyakoribb daganatos megbetegedés Franciaországban. Az akut vakbélgyulladás után a vastagbélrák fokozott kockázata feltételezhető. Egy vizsgálat célja az volt, hogy egy országos elemzésben felmérjék a vakbélgyulladás utáni vastagbélrák miatti kórházi kezelés gyakoriságát.
2024.01.05. Klinikai onkológia

Egy új mérés a vesebetegség diagnózisához?

Az amerikai Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) kifejlesztette az első olyan emberi vizeletszabványt, ami pontosan méri az albumint, azt a biomarkert, amit a kreatininnel együtt használnak a vese értékelésére. Kreatinin mérését támogató szabványok már léteznek. Mostanáig azonban nem léteztek szabványok az emberi vizeletben lévő albuminra; ehelyett ez a szabvány a szérumon alapult. Az ideális standard mindig ugyanabban az anyagban van, mint a klinikai minta - mondta Ashley Beasley-Green bioanalitikai vegyész, aki a NIST vizelet-albumin standardizálási programját vezeti. Ha vizeletmintát küldünk egy laboratóriumba, elvárjuk, hogy a minőségellenőrző anyag is ugyanolyan legyen.
2023.12.29. Belgyógyászat