belgyógyászat

Az inkretinek és inkretinomimetikumok I.

Az inkretinek az ételek elfogyasztása után termelődnek és az inzulin elválasztást fokozzák. Az inkretinszerű hatással rendelkező szerek alkalmazása a HbA1C érték csökkenéséhez vezet a testsúlyra gyakorolt semleges hatás vagy annak csökkentése mellett.
2010.10.07. Belgyógyászat

Hughes-Stovin szindróma

A Hughes-Stovin szindróma a vasculitisek közé tartozó ritka entitás, a Morbus Behcet klinikai variánsának tartják, mélyvénás trombózisok és tüdővérzés uralják a klinikai képet.
2010.10.01. Belgyógyászat

Nanosomia

Alacsony testmagasságról beszélünk, ha a nemre és életkorra vonatkoztatott testmagasság a populációra jellemző növekedési táblázatokban regisztrált testmagasság 3 percentilise alá esik.
2010.09.24. Belgyógyászat

Pitvarfibrilláció - bevezetés

A pitvarfibrilláció gyakori ritmuszavar, mely a 60 éven felüliek 1 százalékánál, a 69 évnél idősebbek több mint 5 százalékánál előfordul. Az Amerikai Egyesült Államokban becslések szerint 2.2 millió lakosnál fedezhető fel pitvarfibrilláció, és férfiaknál gyakoribb, mint nőknél.
2010.09.03. Belgyógyászat

Acanthosis nigricans

Acanthosis nigricans észlelése esetén mindig gondoljunk a háttérben megbújó anyagcsere eltérések lehetőségére, ami az elhízás ténye mellett rávilágít a szükséges vérvizsgálatok elvégzésének fontosságára is.
2010.08.27. Belgyógyászat

A magas vérnyomás patofiziológiája

Ha a kardiális output vagy az erek falának ellenállása anélkül nő meg, hogy a másik összetevő kompenzatorikus csökkenése bekövetkezne, a vérnyomás értékének megnövekedése következik be. A patofiziológiában a vaszkuláris rezisztenciára és/vagy a kardiális outputra ható faktoroknak van szerepük.
2010.08.20. Belgyógyászat

Policisztás ovárium szindróma (PCO)

A pontos patofiziológia még mindig nem ismert, ennek hátterében a hypothalamicus-hypophysis-ovárium rendszer abnormális működése állhat. A kulcspozícióban a nem megfelelő gonadotrop hormontermelés áll, ami ennek ellenére inkább eredménye, mintsem oka a petefészek diszfunkciójának.
2010.08.17. Belgyógyászat

Magas vérnyomás betegség – a genetika szerepe

A hypertonia specifikus genetikai okainak felderítése, a genomprofil kutatása közelebb viszi a tudományt ahhoz, hogy a magas vérnyomás betegség terápiáját célirányosabbá változtassa. Napjainkban a magas vérnyomásban szenvedők testvéreit illetve gyermekeit szorosabban szűrik a betegségre.
2010.08.10. Belgyógyászat

A mobiltelefonok hosszú távú hatásai: valóban kockázatos?

A fejlett országokban manapság már jóformán a teljes lakosság rendelkezik mobiltelefonnal, a legújabb marketingstratégiák már az alsó tagozatos gyermekeket célozzák. A működésük alapját képező radiofrekvenciás sugárzás azonban káros lehet az egészségre, ezt kiterjedten tanulmányozzák, de egyértelmű eredmények egyelőre nincsenek.
2010.07.30. Belgyógyászat

Postpartum autoimmun thyreoiditis

A postpartum thyreoiditis nem ritka kórkép, és ha kezelést nem is mindig igényel, felismerése és utánkövetése kiemelkedő jelentőségű különösen azok esetében, akik további terhessége(ke)t terveznek.
2010.07.23. Belgyógyászat