belgyógyászat
Az Amerikai Gastroenterológiai Társaság gyakorlati útmutatója a biomarkerek szerepéről a Crohn-betegségben
A biomarkereket gyakran használják a Crohn-betegségben (CD) szenvedő páciensek állapotának értékelésére, illetve nyomon követésére. Az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság (AGA) új iránymutatásának célja, hogy támogassa az orvosok biomarkerek alkalmazására irányuló döntéseit a CD kezelése kapcsán.
Korai váltás intravénás antibiotikumról a szájon át szedhetőre?
A Gram-negatív bakterémia globális egészségügyi problémát jelent, és az intravénás (IV) antibiotikumokról az orális antibiotikumokra való áttérés optimalizálása kritikus lépés a betegek kezelésének és az erőforrás-felhasználás javításában.
A daganat, mint új kockázati tényező súlyos kardiovaszkuláris események kapcsán
A daganat gyulladásos mechanizmusai összefüggésbe hozhatók az ateroszklerózis kialakulásával és progressziójával. Az akut koronária szindrómát (ACS) követő szekunder prevenció során az onkológiai betegek állapotának alakulásáról meglehetősen kevés adat áll rendelkezésre.
Kockázatos a Paxlovidot immunszuppresszánsokkal bevenni?
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) farmakovigilanciai kockázatértékelési bizottsága (PRAC) emlékeztetőt adott ki az egészségügyi szakemberek számára a Paxloviddal kapcsolatos lehetséges súlyos mellékhatásokról, ha azt bizonyos immunszuppresszánsokkal együtt adják.
Melyek a fiatalkori demencia módosítható kockázati tényezői
A szélesebb körben ismert kockázati tényezők, mint a cukorbetegség, a stroke, a szívbetegség és a depresszió mellett egy nagyszabású vizsgálat eredményei szerint a D-vitaminhiány, az emelkedett C-reaktív fehérje (CRP) szint és a társadalmi elszigeteltség növeli a fiatalon jelentkező demencia (YOD) kockázatát.
Alkoholfogyasztás és a testsúlycsökkentő terápia kapcsolata
Egy vizsgálati esetsorozat 6 pozitív AUD-szűréssel rendelkező beteget mutatott be, akiket testsúlycsökkentés céljából szemaglutiddal kezeltek. Ezt követően mindegyiküknél jelentős javulás mutatkozott az AUD-tünetek tekintetében.
Top 10 tanulmány a neurológiában: 2023
Íme a tavalyi év legfontosabb tanulmányai a neurobiológia területén.
A nátrium-glükóz-kotranszport fehérje 2 gátlók pozitív hatása
A nátrium-glükóz-kotranszport fehérje 2 gátlók (SGLT-2s) a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegeknél pozitív összefüggést mutattak mind a renalis, mind a kardiovaszkuláris kimenetellel. Azonban az összefüggés SGLT-2is és a 2-es típusú cukorbetegségben és akut vesebetegségben (AKD) szenvedő betegek körében lévő kimenetel továbbra is tisztázatlan.
Az egészséges bélmikrobiom megelőzheti a veseköveket?
Úgy tűnik, hogy a bél- és vizeletmikrobióta változásai kulcsszerepet játszanak a vesekövek kialakulásában, ami arra utal, hogy a modulátorok, például a rossz étrend és az antibiotikum-használat elkerülése segíthet a vesekő kiújulásának megelőzésében.
A vegyes és vegán étrend kardiometabolikus hatásai egypetéjű ikrek esetében
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a vegán étrend a vegyes étrenddel szemben potenciális szív- és érrendszeri előnyökkel jár a jobb minőségű táplálkozás (zöldségek, hüvelyesek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonafélék, diófélék és magvak nagyobb mértékű fogyasztása) révén.
A vastagbélrák fokozott kockázata akut vakbélgyulladás után
Az akut vakbélgyulladás a leggyakoribb sürgősségi műtétet igénylő emésztőrendszeri betegség. A vastagbélrák a harmadik leggyakoribb daganatos megbetegedés Franciaországban. Az akut vakbélgyulladás után a vastagbélrák fokozott kockázata feltételezhető. Egy vizsgálat célja az volt, hogy egy országos elemzésben felmérjék a vakbélgyulladás utáni vastagbélrák miatti kórházi kezelés gyakoriságát.
Egy új mérés a vesebetegség diagnózisához?
Az amerikai Nemzeti Szabványügyi és Technológiai Intézet (NIST) kifejlesztette az első olyan emberi vizeletszabványt, ami pontosan méri az albumint, azt a biomarkert, amit a kreatininnel együtt használnak a vese értékelésére. Kreatinin mérését támogató szabványok már léteznek. Mostanáig azonban nem léteztek szabványok az emberi vizeletben lévő albuminra; ehelyett ez a szabvány a szérumon alapult. Az ideális standard mindig ugyanabban az anyagban van, mint a klinikai minta - mondta Ashley Beasley-Green bioanalitikai vegyész, aki a NIST vizelet-albumin standardizálási programját vezeti. Ha vizeletmintát küldünk egy laboratóriumba, elvárjuk, hogy a minőségellenőrző anyag is ugyanolyan legyen.
Metoklopramid orrspray diabéteszes gasztroparézisben
A metoklopramid orrspray-t (MNS) az orális metoklopramid alternatívájaként fejlesztették ki. Korábbi 2. fázisú vizsgálatok bizonyították a diabéteszes gasztroparézisben szenvedő nők tüneteinek csökkentésére vonatkozó hatékonyságát, férfiak esetében viszont nem. Ezen 3. fázisú vizsgálat célja az volt, hogy tovább vizsgálja az MNS biztonságosságát és hatékonyságát placebóval összehasonlítva diabéteszes nők gasztroparézis tüneteinek csökkentésében.