betegség
Betegségdetektorok a lakásban: ezeket a kóros állapotokat szagolhatja ki a kutyánk
Az ember legjobb barátja a kutya. Amikor erényeikre gondolunk, eszünkbe juthat hűséges természetük, vagy a szinte minden pillanatban szeretetteljes viselkedésük, de kedvenceink nem csak ezekben a dolgokban jeleskednek. Nem is gondolnánk, de gyakran még jóval azelőtt észrevehetik rajtunk a betegségeket, mint hogy beütne a baj.
Csendes gyilkos: 2030-ig 300 000 ember halhat meg az azbeszt miatt
25 évig is lappanghat az azbeszt által kiváltott mezotelióma, amelyben 2030-ig 300 000 ember halhat meg az Európai Unióban.
Fejlemények a myasthenia gravis megértésében és kezelésében: tendenciák és irányok
A myasthenia gravis (MG) egy autoimmun betegség, amit az acetilkolin-receptor (AChR), az izomspecifikus tirozinkináz (MuSK) és az egyre növekvő számú, extra posztszinaptikus fehérje elleni autoantitestek jellemeznek. A patogén autoantitestek csökkentik a neuromuszkuláris összeköttetések (NMJ) izomvéglemezében lévő funkcionális AChR-ek számát. Az autoimmun válasz oka ismeretlen, meghatározó azonban a tímusz rendellenessége és az immunreguláció hiánya.
Az Európai Bizottság jóváhagyta egy mRNS-alapú vakcina alkalmazását alsó légúti betegségek ellen
Az Európai Bizottság pénteken jóváhagyta az mRNS-alapú mResvia oltóanyag használatát az RSV vírus okozta alsó légúti megbetegedések kezelésében 60 év felettiek esetén - derült ki a testület brüsszeli közleményéből.
Rusvai Miklós szerint a majomhimlő átveheti a fekete himlő helyét
Példátlan mértékben növekszik a majomhimlős megbetegedések száma Afrikában, az Egészségügyi Világszervezet nemzetközi jelentőségű közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett ki. Rusvai Miklós víruskutató szerint elkerülhetetlen, hogy az afrikai terjedés után Európában is nagyobb számban jelenjen meg a fertőzés. Egy oltás megszűnése mellett a rágcsálók is fontos szerepet játszanak a vírus fennmaradásában.
Mi lehetett a titkuk? Az Alzheimer-kór extrém ritkának számított az ókori rómaiaknál és görögöknél
Az ókori görögök és rómaiak számos tudományágról híresek voltak és messze földön fejlettek voltak a kulturájukat tekintve is. Egy friss kutatás most arra világított rá, hogy ezeknél a nemzeteknél az olyan ma már gyakori betegségek, mint az Alzheimer-kór is, nagyon ritkának számítottak. De vajon mi lehet ennek az oka?
A CRISPR-alapú génszerkesztő kezelés ígéretesnek bizonyul egy ritka szembetegség kezelésére
Az Oregon Health & Science University kutatói egy kísérleti CRISPR-alapú génszerkesztési kezelést alkalmaznak egy ritka, látást rontó szembetegségben szenvedők számára.
Hollandiában tízéves rekordot döntött a szamárköhögéses megbetegedések száma
A szamárköhögéses megbetegedések száma Hollandiában elérte az elmúlt 10 év legmagasabb szintjét, eddig 7187 esetet regisztráltak - közölte a holland közegészségügyi intézet (RIVM).
Egyre veszélyesebb kórokat terjesztenek a szúnyogok Magyarországon
Újfajta kór jelent meg hazánkban, melyet a szúnyogok terjesztenek.
Már nem a szívbetegségek a leggyakoribb halálozási ok, helyette a fejünkkel van baj
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a szív és érrendszeri betegségek helyét világszerte átvették a neurológiai jellegű megbetegedések.
23 300-an fordultak orvoshoz a múlt héten influenzával
A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint március 18. és 24. között 23 300 ember fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a honlapján csütörtökön közzétett jelentésében.
A súlyos mentális betegség hatása a daganatos betegség kimenetelére
A súlyos mentális betegségben (SMI) szenvedők várható élettartama az átlagpopulációhoz képest körülbelül 15-20 évvel rövidebb. Az SMI-vel élő, emellett daganatos megbetegedéssel küzdő személyek esetében a halálozási arányok magasabbak, mint az SMI-ben nem szenvedő népesség körében. Ez az áttekintő elemzés a daganatos megbetegedések kimenetelére gyakorolt hatásokkal kapcsolatban fennálló jelenlegi bizonyítékokat vizsgálta abban az esetben, ha a beteget korábban SMI-vel diagnosztizálták.
„Egyre jobban élünk, de egyre rosszabbul érezzük magunkat” – az egészségszorongás és ami mögötte van
Nincs olyan, aki legalább egyszer ne tapasztalta volna meg, milyen félni az egészségünk, a testünk miatt. De mikortól jelent az súlyos problémát, és milyen általános jelenségek húzódnak meg szorongásainak mögött. Csabai Márta, a hazai egészségpszichológia meghatározó szakértőjének könyvbemutatóján jártunk.