bőrgyógyászat
Melanotikus makulák
A melanotikus makulák leggyakrabban a bőrön és az ajkak, valamint a nemi szervek nyálkahártyáján fordulnak elő. Az elváltozások benignusak, többnyire solitaerek, patogenézisük nem ismert.
Az acne kezelésének gyakorlati kérdései
Bár az acne betegség általában kamaszkorban kezdődik, nem ritka, hogy egyes nőbetegek esetén a 30-as, 40-es, esetleg az 50-es években indulnak a jellegzetes tünetek. Az individualizált terápia lehet lokális vagy kombinált monoterápia. Az enyhe és középsúlyos esetekben elsőként választandó helyi kezelések esetében viszont igen sok olyan általános gyakorlati kérdés van, melyet érdemes a kezelőorvosnak szem előtt tartani.
A bullosus pemphigoid klinikopatológiai szempontból
A bullosus pemphigoid klinikai képére gyulladásos, többé vagy kevésbé infiltrált bőrön keletkező feszes falú bullák jellemzőek, melyek bennéke sárgás színű.
A XVIII. századi múmiák körmeinek vizsgálata - megfigyelések a Vácon megtalált múmiákon VII. rész
A köröm egykoron, százezer/millió évvel ezelőtt őseink félelmetes fegyvere lehetett és segíthette a mindennapi munka végzését, a táplálék megszerzését, feldolgozását. Napjainkban körmeinket már csak ártalmatlan járulékos szervként tartjuk számon.
A Cytip szabályozza a dentritikus sejtfunkciót kontakt hyperszenzitivitásban
A Cytohesin-interacting protein (Cytip) a dendritikus sejtek érési folyamata során indukálódik, és a T-sejtek aktivációjakor az immunválaszok szabályozásában is szerepet játszik.
Hólyagok a fülön - Önálló betegség-e a dermatitis vernalis aurium?
Kora tavasszal, jellemzően az első napfényes, de még csípős, hideg napokon alakulhatnak ki a dermatitis vernalis aurium (DVA) tünetei. A főként fiatal fiúkat érintő hólyagos betegséget egyes szerzők önálló kórképnek tartják, míg mások egyéb betegségek speciális formájának tekintik.
Kell-e diétát javasolnunk az acnes betegeknek?
Éveken át elfogadott tény volt a bőrgyógyászati szakmában, hogy nincs kapcsolat a diéták és a pattanások között. A legújabb kutatási eredmények viszont párhuzamot vonnak a betegség súlyossága és egyes diétás kihágások között.
A magyar esztétikai piac trendje - múlt, jelen, jövő: lehetőségek és gátak
A hazai esztétikai piac aktuális helyzetének értékelése előtt mindenképpen érdemes megvizsgálnunk a nemzetközi trendet.
A probiotikumok kivédik az atópiát?
Számos klinikai vizsgálat bizonyította, hogy a probiotikumok hatékonyan képesek a csecsemőkori bélcsatornán keresztüli fertőzésekkel szemben védeni a babát. Sok tanulmány állítása szerint megfelelő alkalmazásukkal akár az atópiás ekcéma is kivédhető.
Valóban káros a szoláriumozás?
Orvosként mindannyian tudjuk, hogy a szoláriumozás többek között a bőr idő előtti öregedéséhez vezet, fokozza a bőrrákok kialakulásának esélyét. A káros hatásokkal jórészt a betegeink is tisztában vannak, ennek ellenére sok esetben szembesülünk a praxisban azzal a kérdéssel, hogy mennyi az a szoláriumban eltöltött idő, ami még nem káros.
A kozmetológia hétköznapi gyakorlata I.
Tavaszi nagytakarítás – a melasma kezelési lehetőségei
A melasma az egyik leggyakoribb, hiperpigmentációval járó bőrelváltozás a fényexpozíciónak kitett területeken, amely sokszor igen zavaró foltok formájában jelentkezik a nők arcán. Az epidermális melasma kezelésére a kémiai peeling-ek, topikális farmakológiai készítmények, és néhány kozmetológiai hatóanyag alkalmasak. Ez utóbbiakat tekinti át cikkünk.
Prurigo nodularis (HYDE)
A prurigo nodularis ismeretlen eredetű, krónikus bőrbetegség. Egyesek szerint a lichen simplex chronicus papulosus-nodosus formáját képviseli. A betegekre jellemzőek a neurotikus tünetek, az állandó kényszeres vakaródzás. A kórfolyamat gyakoribb atopiás egyéneknél, főleg nőknél. A felnőtt korosztály betegsége.
A pelenka dermatitis
A pelenka dermatitis igen gyakori irritatív kontakt dermatitis a gyermekkorban, de inkontinens felnőttek esetében is megoldandó feladat elé állítja a kezelőorvost, valamint a differenciál diagnosztika számos lehetőségét vetheti fel ez a banálisnak tartott, azonban sok ápolási teendőt okozó bőrbetegség.