daganat
Egyre fiatalabb korosztálynál diagnosztizálják a végbéldaganatot
Egyre fiatalabb korosztálynál diagnosztizálják a végbéldaganatot, a tendenciák szerint öt éven belül minden negyedik-ötödik beteg az 50 éven aluli korosztályból kerül majd ki, ezért is fontos az egészséges étrend, a rendszeres mozgás és az elegendő alvás - figyelmeztet a Semmelweis Egyetem közleménye.
A vastagbélrák fokozott kockázata akut vakbélgyulladás után
Az akut vakbélgyulladás a leggyakoribb sürgősségi műtétet igénylő emésztőrendszeri betegség. A vastagbélrák a harmadik leggyakoribb daganatos megbetegedés Franciaországban. Az akut vakbélgyulladás után a vastagbélrák fokozott kockázata feltételezhető. Egy vizsgálat célja az volt, hogy egy országos elemzésben felmérjék a vakbélgyulladás utáni vastagbélrák miatti kórházi kezelés gyakoriságát.
A bélflóra és a daganatos betegségek kialakulásának kapcsolatát vizsgálják szegedi kutatók
Egyes daganatos betegségek korai diagnosztikájához is hozzájárulhatnak azok az emésztőrendszerben előforduló mikroorganizmusokat vizsgáló kutatások, melyeket Juhász Szilvia végez munkatársaival a szegedi Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központban (Hungarian Center of Excellence for Molecular Medicine – HCEMM).
Új eljárással segítik a daganatos gyerekek későbbi gyermekvállalását a Semmelweis Egyetemen
Hazánkban először a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján végeztek onkológiai betegséggel kezelt, pubertás kor előtt álló gyermekeknél petefészekszövet-fagyasztást. Az eljárás során a petefészket eltávolítják, lefagyasztják, majd felnőttkorban visszaültetik a hasüregbe, a későbbi gyermekvállalás érdekében. Gyermekkori daganatos megbetegedések esetében ugyanis, bizonyos gyógyító kezelések mellékhatása (kemo- és sugárterápia, csontvelő transzplantáció) a petefészek elégtelen működéséhez, hormonális zavarokhoz, végül meddőséghez vezethet.
Hogyan csökkenthető a daganatos megbetegedések kockázata táplálkozással?
Táplálkozásunkkal jelentősen befolyásolhatjuk a daganatos megbetegedések fellépésének kockázatát. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) hasznos tanácsokkal szolgál a témában a legfrissebb kutatásokra alapozva.
A daganatos megbetegedések előfordulása az 50 évnél fiatalabbak körében az Egyesült Államokban, 2010-2019 között
Ebben a kohorsz vizsgálatban, amely 562.145 személyt vizsgált 2010-2019 között az Egyesült Államokban, a korán kialakuló daganatos megbetegedések előfordulási aránya jelentősen nőtt a vizsgálati időszak alatt. A gyomor-bélrendszeri daganatoknál volt a leggyorsabban növekvő incidencia arány az összes korai stádiumban jelentkező megbetegedés közül.
Sebészeti robot segítségével távolítottak el egy nehezen hozzáférhető daganatot
A Da Vinci nevű sebészeti robot segítségével távolítottak el az orvosok egy nehezen hozzáférhető daganatot, amelyet csak nagyon komplikált módszerrel lehetett volna kiműteni.
Cukorral édesített és mesterségesen édesített italok és a májrák kockázata
Az Egyesült Államokban a felnőttek körülbelül 65%-a fogyaszt naponta cukorral édesített italokat. Egy vizsgálat célja az volt, hogy értékelje a cukorral édesített italok és mesterségesen édesített italok fogyasztása, valamint a májrák előfordulása és a krónikus májbetegségek okozta halálozás közötti összefüggést.
Engedélyeztek egy hétperces rákkezelési módszert Angliában
Zöld utat kapott egy újfajta injekciós kezelési mód a rákbetegek számára.
Szeptember 11-ig igényelhető az ingyenes HPV-oltás, ami nem csak a lányoknak életmentő
Évente 4-500 nő és ugyanennyi férfi veszti életét olyan daganatban, amelynek kialakulásáért a HPV vírus a felelős.
Fertőzéses szövődmények prediktorai a máj rosszindulatú daganatainak perkután termikus ablációja után
A máj rosszindulatú daganatainak perkután termikus ablációját követő fertőző szövődmények ritkák, de potenciálisan halálosak; a független prediktorok közé tartozik a korábbi epeúti beavatkozás, a korábbi transzarteriális kemoembolizáció és a nagy tumorméret.
Akár egyetlen sejt vizsgálatára is alkalmas géppel bővült a HCEMM műszerparkja
Pontosabb diagnózisok és új terápiák kifejlesztését célzó, akár egyetlen sejt vizsgálatára is alkalmas géppel bővült a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (HCEMM) műszerparkja.
Daganatok – előfordulás, megelőzés, terápia. Hol állunk az európai mezőnyben?
Világszerte nő a daganatos megbetegedések és halálozások száma, akár betegségregiszterekből, big data módszerrel vagy becslésekre alapozva jutunk adatokhoz. De hogyan hasonlíthatók össze a különféle nyilvántartási rendszerekből származó információk? Milyen daganatszűrő programok vannak, és járunk-e szűrésekre? Mennyire eredményesek az onkológiai terápiák? Ezekről a kérdésekről tanácskoztak a Magyar Tudományos Akadémián.