demencia
Bizonyíték az övsömör elleni védőoltás és alacsonyabb demencia kockázat között?
Új kutatások szerint az övsömör elleni Zostavax oltóanyag védelmet nyújthat a demencia ellen, ami alátámasztja azt az elméletet, hogy az idegrendszerre ható vírusok hozzájárulhatnak a neurodegenerációhoz. A tanulmány, ami egy egyedülálló walesi vakcina bevezetési politikát használt ki, és több mint 280.000 idősebb felnőtt egészségügyi adatait elemezte, kimutatta, hogy az élő, legyengített vírust tartalmazó vakcina beadása 7 év alatt mintegy ötödével csökkentette a demencia kialakulásának valószínűségét.
Az alkoholfogyasztás hozzájárulhat a demencia kialakulásához?
Folyamatban lévő kutatások vizsgálják, hogy az alkohol hogyan hat az agyra. Egy, a Neurology című szaklapban megjelent tanulmány az alkoholfogyasztás hatását vizsgálta a demenciával kapcsolatos neuropathológiákra.
Az övsömör elleni vakcina 20%-kal csökkentheti a demencia kockázatát
A Stanford Egyetem kutatócsoportja egy nemrégiben megjelent tanulmányában arról számolt be, hogy a herpes zoster (övsömör) elleni vakcina csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát, így potenciális új eszközt kínál a kognitív hanyatlás elleni küzdelemben.
A családi állapot összefügg a demencia kockázatával?
A házasságot gyakran összefüggésbe hozzák a jobb egészségi állapottal és a hosszabb élettel, de a családi állapot és a demencia kockázata közti kapcsolat továbbra is ellentmondásos.
Hogyan segíthet a testmozgás a demencia megelőzésében?
A testmozgás jótékony hatással van a szervezetünkre, és döntő szerepet játszik az agyműködésben. Amikor mozgunk, a szervezetünk endorfint és más neuroprotektív vegyi anyagokat szabadít fel, amelyek fokozzák az idegi összeköttetést és serkentik az új agysejtek növekedését.
A nem-szteroid gyulladáscsökkentők szedése befolyásolhatja a demencia kockázatát
A Journal of the American Geriatrics Society című folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány az NSAID-ok használata és a demencia kockázata közötti kapcsolatot vizsgálta.
Egy tulajdonság a beszédben, amely előrevetíti a kognitív hanyatlást
Sokan nehezen találjuk meg a szavakat a mindennapi életben. Ez pedig általában az életkor előrehaladtával egyre szembetűnőbbé válik.
Klinikai gyakorlati iránymutatások demenciára: kolinészteráz-gátlók és memantine
Ez a klinikai gyakorlati útmutató bizonyítékokon alapuló ajánlásokat tartalmaz a demencia kezelésére, a kolinészteráz-gátlókra és az N-metil-D-aszpartát (NMDA) receptor antagonistákra összpontosítva az Alzheimer-kórra(AD) és a demencia egyéb típusaira vonatkozóan.
Az antidepresszánsok felgyorsíthatják a kognitív hanyatlást?
A demencia emberek millióit érinti, a tudósok pedig folyamatosan hatékonyabb kezelések kifejlesztésén dolgoznak. A tünetek súlyosságának csökkentésére is keresik a módokat, beleértve a betegség progressziójának lassítását.
Gyógyszerek, amelyek befolyásolhatják a demencia kialakulásának kockázatát
A demencia világszerte milliókat érint, és jelentős személyes és gazdasági terheket okozva, globális egészségügyi kihívást jelent. A jelenlegi kezelések elsősorban a tüneteket kezelik, de a betegség prognózisának megváltoztatásában csak korlátozottan érhetők el sikerek.
Bizonyos széles körben elterjedt gyógyszerek befolyásolhatják a demencia kockázatát
Kutatók a meglévő gyógyszerek szisztematikus áttekintésébe bevont 14 tanulmányban - amelyek többsége az Egyesült Államokból származott - több tucat olyan gyógyszert azonosítottak, amelyek összefüggésbe hozhatók a demencia kockázatával.
A krónikus és a hirtelen fellépő szorongás növelheti a demencia kockázatát
Korábbi kutatások azt mutatják, hogy a szorongó embereknél megnövekedhet a szív- és érrendszeri betegségek, a gyomor-bélrendszeri problémák és az immunrendszer károsodásának kockázata.
A társadalmi egyenlőtlenségek és a demencia kapcsolata
A Trinity College Dublin kutatói nemzetközi partnereikkel együttműködve vizsgálták, a társadalmi egyenlőtlenségek hatásait az agyunkra.