demencia
Gyógyszerek, amelyek befolyásolhatják a demencia kialakulásának kockázatát
A demencia világszerte milliókat érint, és jelentős személyes és gazdasági terheket okozva, globális egészségügyi kihívást jelent. A jelenlegi kezelések elsősorban a tüneteket kezelik, de a betegség prognózisának megváltoztatásában csak korlátozottan érhetők el sikerek.
Bizonyos széles körben elterjedt gyógyszerek befolyásolhatják a demencia kockázatát
Kutatók a meglévő gyógyszerek szisztematikus áttekintésébe bevont 14 tanulmányban - amelyek többsége az Egyesült Államokból származott - több tucat olyan gyógyszert azonosítottak, amelyek összefüggésbe hozhatók a demencia kockázatával.
A krónikus és a hirtelen fellépő szorongás növelheti a demencia kockázatát
Korábbi kutatások azt mutatják, hogy a szorongó embereknél megnövekedhet a szív- és érrendszeri betegségek, a gyomor-bélrendszeri problémák és az immunrendszer károsodásának kockázata.
A társadalmi egyenlőtlenségek és a demencia kapcsolata
A Trinity College Dublin kutatói nemzetközi partnereikkel együttműködve vizsgálták, a társadalmi egyenlőtlenségek hatásait az agyunkra.
A rendszeres diófogyasztás csökkentheti a demencia kockázatát
Az öregedő társadalmak egyik komoly problémája a demenciás esetek növekvő száma. Jelenleg több mint 50 millió ember él a világon demenciával, és az időskori elbutulásban szenvedők száma várhatóan megháromszorozódik 2050-re.
Húsz évvel a tünetek megjelenése előtt jelezheti az Alzheimer-kórt a testzsír egy típusa
Egy, az Észak-Amerikai Radiológiai Társaság (RSNA) éves ülésén bemutatott tanulmány az Alzheimer-kórra jellemző rendellenes fehérjéket hozta összefüggésbe a testzsír egy bizonyos típusával, ami akár 20 évvel előre jelezheti a demenciát.
Társadalmi-gazdasági tényezők is szerepet játszhatnak a demencia kialakulásában?
A UCL kutatóinak új tanulmányából az derül ki, hogy az iskolázottság, a hivatás és a vagyon befolyásolhatják, hogy idősebb korban kialakul-e kognitív károsodás vagy demencia.
A hosszú távú demencia kockázata a Parkinson-kór esetén
Széles körben hivatkoznak arra, hogy a Parkinson-kórban szenvedő betegek akár 80%-ánál is előfordul demencia, de az ilyen magas arányokról beszámoló tanulmányok több mint két évtizeddel ezelőtt jelentek meg, viszonylag kevés mintaszámmal, és más korlátokkal is rendelkeztek. Célunk az volt, hogy meghatározzuk a hosszú távú demencia kockázatát Parkinson-kórban szenvedőknél, két nagy, folyamatban lévő, prospektív, megfigyeléses vizsgálat adatainak felhasználásával.
Egyensúlyban: a rendszeres kertészkedés pozitívan hat a kognitív zavarokkal küzdő betegekre
Bár a kertészeti terápiát már sikeresen alkalmazták a neuropszichiátriai tünetek csökkentésére a kognitív károsodásban szenvedő időseknél, még nem ismert, hogyan hat az egyensúlyra. A Semmelweis Egyetem tanulmánya a kertészkedés egyensúlyra és járássebességre gyakorolt hatását vizsgálja demenciával élők körében.
Pilatesszel a demencia ellen
Kutatások szerint a pilatestréning csökkentheti az időskori szellemi leépülés kockázatát.
Egy tanulmány szerint az időseknél az esések növelhetik a demencia kockázatát
A JAMA Network OpenTrusted Source című szaklapban megjelent új tanulmány szerint azok az idősek, akik esés következtében traumás sérülést szenvedtek, több mint 20 százalékos valószínűséggel kapnak később Alzheimer-kór vagy más demenciával rokon diagnózist.
Mi lehetett a titkuk? Az Alzheimer-kór extrém ritkának számított az ókori rómaiaknál és görögöknél
Az ókori görögök és rómaiak számos tudományágról híresek voltak és messze földön fejlettek voltak a kulturájukat tekintve is. Egy friss kutatás most arra világított rá, hogy ezeknél a nemzeteknél az olyan ma már gyakori betegségek, mint az Alzheimer-kór is, nagyon ritkának számítottak. De vajon mi lehet ennek az oka?
Egy rövid teszttel meg lehet állapítani a kognitív hanyatlás mértékét
A demencia világszerte több mint 50 millió embert érint, de ez a szám 2050-re megháromszorozódhat. A kutatók szerint azonban egy új, ötperces teszt segíthet az embereknek abban, hogy kiszűrjék az esetleges demenciát.