demencia
Egészen meglepő dolog is jelezheti előre a demenciát
Egy külföldi tanulmány szerint a gyerekkori rémálmokból és azok gyakoriságából megjósolható a későbbi demenciára való hajlam.
A májzsugorodás és hepatikus encephalopathia nehéz diagnózisa demenciában
A demencia és a hepatikus encephalopathia (HE) klinikai elkülönítése kihívást jelent. A demens betegeknél a nem diagnosztizált májzsugorodás a HE kezelésének elmulasztott lehetőségeihez vezethet.
Melyek a fiatalkori demencia módosítható kockázati tényezői
A szélesebb körben ismert kockázati tényezők, mint a cukorbetegség, a stroke, a szívbetegség és a depresszió mellett egy nagyszabású vizsgálat eredményei szerint a D-vitaminhiány, az emelkedett C-reaktív fehérje (CRP) szint és a társadalmi elszigeteltség növeli a fiatalon jelentkező demencia (YOD) kockázatát.
Százmilliárdokat költünk rá, mégis nő a depresszióval küzdők száma
Évente a teljes magyar gyógyszerkassza összegét, vagyis akár 360 milliárd forintot is fordíthatnak a költségvetésből a major depresszió indirekt és direkt kezelésére, derül ki egy tanulmányból. Ráadásul jelentős orvoshiány van a pszichológusok és pszichiáterek között, a betegek száma pedig folyamatosan emelkedik.
A demencia fellegvára lett Magyarország
A betegelégedettségi mutatók jelentősen csökkentek Magyarországon, ez derül ki az OECD egészségügyi adatokat összegző kiadványából. Sajnos az elkerülhető halálozások száma is az egyik legmagasabb volt nálunk, sokkolóan kevesen járnak még mindig szűrővizsgálatokra, ahogy a demens betegek számának növekedése is Magyarországon lehet az egyik legmagasabb a következő 16 évben.
A munkahelyi fizikai aktivitás, az időskori enyhe kognitív károsodás és demencia kockázata
A munkahelyi fizikai aktivitás (PA) magas szintjét összefüggésbe hozták a demencia fokozott kockázatával. Megvizsgálták, hogy a 33-65 éves korban a munkahelyi fizikai aktivitás pályája milyen összefüggést mutat a demencia és az enyhe kognitív károsodás (MCI) kockázatával 70+ éves korban.
A szaunázás a demencia kockázatát is csökkenti
A szaunázás számtalan pozitív egészségügyi hatással rendelkezik: többek között erősíti az immunrendszert, edzi a vérereket, javítja a keringést és támogatja a bőr sejtképződését. A fizikai hatásai mellett azonban több, jelentős pozitív pszichés vonzattal is bír, hiszen csökkenti a stresszt és segíti az endorfinok felszabadulását, ráadásul kutatások szerint az Alzheimer-kór és a demencia esélyét is mérsékli.
A demencia hatása a házasságunkra
Egy új kutatás szerint a demencia egyes korai jelei hatására megnőhet a válások esélye, ám a demencia súlyosbodásával lecsökken.
Sokak által szedett gyógyszer okozhat demenciát
Kutatók összefüggést találtak a gyomorégés és savas reflux kezelésére szedett gyógyszerek és a demencia között.
Illatos hálószobával a demencia ellen
Egyre több innovatív megoldást találnak a kutatók a kognitív hanyatlás megelőzésére, lassítására.
Vezető orvosi portálok top cikkei - nemzetközi lapszemle-összeállítás
Nemzetközi lapszemle-összeállításunkat a vezető orvosi portálok anyagaiból válogattuk. A cikkeket teljes terjedelmükben angolul olvashatják.
A demencia és az Alzheimer-kór kockázatát növelheti a sok tévénézés
A tévézés káros hatását a mozgással sem lehet ellensúlyozni.
A fényterápia javítja a kognitív funkciókat demenciában: szisztematikus áttekintés és meta-analízis
A tanulmány célja az volt, hogy megvizsgálja a fényterápiás beavatkozás hatékonyságát a kognitív funkciókra vonatkozóan az időskorú, demenciában szenvedő felnőtt betegeknél.