depresszió
Egy kutatás szerint csökkenthető az enyhe depresszió
Egy ausztrál kísérlet keretei között azt vizsgálták, hogy a koronavírus-járvány idején hogyan változott az emberek mentális állapota. Annak ellenére, hogy többen is enyhe depresszióval küzdöttek, kutatók szerint az még nem feltétlenül esik a mentális zavar kategóriába. A kísérletben 182-en vettek részt, két csoportra osztva, összesen hat terápiás alkalom során azt vizsgálták, vajon az életmódbeli változtatások mennyire befolyásolják a mentális állapotot.
Szaglásterápia segíthet a depressziós betegeken
A Semmelweis Egyetem kutatói a szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát vizsgálták és erről szóló eredményeiket nemzetközi szaklapban tették közzé. A több mint 300 ezer emberbevonásával készült felmérés alapján megállapítható, hogy előre lehet tudni ki az, aki hajlamosabb a depresszióra és milyen tényezőkön múlik ez a hajlam. A depresszió miatt évente több mint 700 ezer ember követ el öngyilkosságot világszerte, így ez a betegség nagyon is globális probléma és nem érdemes félállról venni.
Depresszión segíthet a VR-terápia
A Stanford Egyetem új tanulmánya szerint a súlyos depressziós zavar kezelésére alkalmazott virtuális valóság terápia ugyanolyan hatékony lehet, mint a jelenleg világszerte legtöbbet alkalmazott pszichés terápia.
Semmelweis Egyetem: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján
A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói.
Ilyen stílusban kommunikál a világhálón egy depresszióval küzdő ember
Ha valaki depresszióval küzd, az nem könnyen észrevehető, sőt legtöbbször már sajnos elég későn derül ki. Nem véletlen hívják "néma betegségnek".
Egy új app felméri a depressziónk mértékét
Tudósok egy olyan app fejlesztésén dolgoznak, mely képes arra, hogy felmérje egy egyén aktuális egészségi állapotát arra vonatkozóan, hogy az illető mennyire depressziós. A New Hampshire-i Dartmouth College tudóscsoportja által kifejlesztett alkalmazás prototípusa a MoodCapture nevet viseli.
A mediterrán étrend és a halfogyasztás csökkenteheti a nőknél a depresszió esélyét
Azoknak, akik a mediterrán étrendet részesítik előnyben és sok halat fogyasztanak, sokkal keésbé van esélyük a depresszió kialakulására és sokkal jobb az általános kedélyállapotuk, egy friss tanulmány szerint.
Stroke utáni depresszió – mi állhat a hátterében?
Friss kutatások a stroke egyik leggyakoribb szövődményét, a post-stroke depresszió okait kutatták. A következőkre jutottak.
Százmilliárdokat költünk rá, mégis nő a depresszióval küzdők száma
Évente a teljes magyar gyógyszerkassza összegét, vagyis akár 360 milliárd forintot is fordíthatnak a költségvetésből a major depresszió indirekt és direkt kezelésére, derül ki egy tanulmányból. Ráadásul jelentős orvoshiány van a pszichológusok és pszichiáterek között, a betegek száma pedig folyamatosan emelkedik.
A rendszeres ketamin-használat újrastruktúrálja az agy dopamin rendszerét
A népszerű drog ígéretes terápia lehet a depresszió és a skizofrénia kezelésében.
App-alapú beavatkozások depresszióban?
A mérsékelt és súlyos depresszió kezelésére szolgáló mobil mentális egészségügyi alkalmazások (appok) egyre jobban terjednek valószínűleg azért, mert képesek leküzdeni a hagyományos pszichoterápia korlátait, de a kezelés hatékonyságának lehetséges moderátoraira vonatkozó kutatások hiányoznak.
A ChatGPT jobb, mint az orvos a depresszió felismerésében és kezelésében?
A ChatGPT alkalmazása rohamléptekben terjed az élet számos területén. Ebből természetesen a mentális zavarok sem képeznek kivételt, sőt, tanulmányok szerint akár egy orvossal is felérhet. A kutatók szerint ugyanis az AI-eszköz képes javítani a depresszió diagnózisát és a kezelést is.
Ultrahanggal is kezelhetők lesznek a mentális betegségek?
Friss tanulmányban azt találták, hogy bizonyos agyterületek ultrahanggal történő terápiája jelentős, visszafordítható változásokat generál, így ígéretes módszernek bizonyul a mentális betegségek kezelésében.