depresszió
Árthat az egészségünknek az, ha egyedül eszünk
A World Happiness Report 2025 eredményei szerint, egészségügyi kockázatot jelenthet az, ha kizárólag egyedül étkezünk.
Az okostelefon segíthet a depresszió korai felismerésében
Rengeteg adatot gyűjtenek manapság az okostelefonok, ezek segítségével pedig nem csak a fizikai, de a pszichológiai rendellenességek is azonosíthatók.
Az antidepresszánsok felgyorsíthatják a kognitív hanyatlást?
A demencia emberek millióit érinti, a tudósok pedig folyamatosan hatékonyabb kezelések kifejlesztésén dolgoznak. A tünetek súlyosságának csökkentésére is keresik a módokat, beleértve a betegség progressziójának lassítását.
Naponta egy narancs a pszichiátert távol tartja
Egy, a Microbiome című szaklapban megjelent tanulmány szerint napi egy narancs elfogyasztása 20%-kal csökkentheti a depresszió kockázatát. Ennek oka az lehet, hogy a citrusfélék serkentik az emberi bélben található Faecalibacterium prausnitzii baktériumtípus növekedését, amely befolyásolja a szerotonin és a dopamin termelését.
Ha jobban eszünk, jobban leszünk: Az étrend szerepe a mentális egészségben
A depresszió sokrétű állapot, amelynek kezelésében szerepet játszik a genetika, a környezet és az egészséges magatartás. A táplálkozás, különösen annak típusa és minősége széles körű vitát váltott ki a kutatók körében.
Egy kutatás szerint csökkenthető az enyhe depresszió
Egy ausztrál kísérlet keretei között azt vizsgálták, hogy a koronavírus-járvány idején hogyan változott az emberek mentális állapota. Annak ellenére, hogy többen is enyhe depresszióval küzdöttek, kutatók szerint az még nem feltétlenül esik a mentális zavar kategóriába. A kísérletben 182-en vettek részt, két csoportra osztva, összesen hat terápiás alkalom során azt vizsgálták, vajon az életmódbeli változtatások mennyire befolyásolják a mentális állapotot.
Szaglásterápia segíthet a depressziós betegeken
A Semmelweis Egyetem kutatói a szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát vizsgálták és erről szóló eredményeiket nemzetközi szaklapban tették közzé. A több mint 300 ezer emberbevonásával készült felmérés alapján megállapítható, hogy előre lehet tudni ki az, aki hajlamosabb a depresszióra és milyen tényezőkön múlik ez a hajlam. A depresszió miatt évente több mint 700 ezer ember követ el öngyilkosságot világszerte, így ez a betegség nagyon is globális probléma és nem érdemes félállról venni.
Depresszión segíthet a VR-terápia
A Stanford Egyetem új tanulmánya szerint a súlyos depressziós zavar kezelésére alkalmazott virtuális valóság terápia ugyanolyan hatékony lehet, mint a jelenleg világszerte legtöbbet alkalmazott pszichés terápia.
Semmelweis Egyetem: a szaglásterápia segíthet a depressziós betegek egy csoportján
A szaglás és a szervezet védekező rendszerének depresszióval való kapcsolatát mutatták ki a Semmelweis Egyetem kutatói.
Ilyen stílusban kommunikál a világhálón egy depresszióval küzdő ember
Ha valaki depresszióval küzd, az nem könnyen észrevehető, sőt legtöbbször már sajnos elég későn derül ki. Nem véletlen hívják "néma betegségnek".
Egy új app felméri a depressziónk mértékét
Tudósok egy olyan app fejlesztésén dolgoznak, mely képes arra, hogy felmérje egy egyén aktuális egészségi állapotát arra vonatkozóan, hogy az illető mennyire depressziós. A New Hampshire-i Dartmouth College tudóscsoportja által kifejlesztett alkalmazás prototípusa a MoodCapture nevet viseli.
A mediterrán étrend és a halfogyasztás csökkenteheti a nőknél a depresszió esélyét
Azoknak, akik a mediterrán étrendet részesítik előnyben és sok halat fogyasztanak, sokkal keésbé van esélyük a depresszió kialakulására és sokkal jobb az általános kedélyállapotuk, egy friss tanulmány szerint.
Stroke utáni depresszió – mi állhat a hátterében?
Friss kutatások a stroke egyik leggyakoribb szövődményét, a post-stroke depresszió okait kutatták. A következőkre jutottak.